Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Komisyona müdahale yetkim yok

TBMM Başkanı Çiçek, tapelerin imhasına ilişkin muhalefet milletvekillerinin başvurularına adli işlem yürüten Komisyon a müdahale yetkisinin olmadığı yanıtını verdi.\r\n

Komisyona müdahale yetkim yok
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dört eski bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu nun tapeleri imhası konusunda muhalefet milletvekillerinin başvurularına, Başkanlığımızca adli sürece müdahale niteliği taşıyacak bir işlem tesis edilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır yanıtını verdi.  

Alınan bilgiye göre, Çiçek, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve Konya Milletvekili Atilla Kart ile MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu nun başvurularına yazılı olarak yanıt gönderdi. Yanıtta,  milletvekillerinin, Soruşturma  Komisyonu nun mevzuata aykırı olarak telefon dinleme kayıtlarını imha edeceğini belirttikleri ve Başkanlık tan imha girişimini durdurmasını talep ettikleri kaydedildi.  

Soruşturma Komisyonlarının Anayasa nın 100. maddesi hükmü uyarınca kurulduğu ve ceza yargılaması usul ve esasları çerçevesinde faaliyette bulunmakta olduğu belirtilen yazıda, şöyle denildi:

Soruşturma Komisyonları, adli faaliyette bulunmaları nedeniyle TBMM bünyesindeki diğer komisyonlardan farklılık arz etmektedir. Anayasa ve İçtüzük TBMM Başkanı na, adli bir faaliyette bulunma yetkisi vermemektedir. Anayasa nın 138. maddesine göre hiçbir organ, makam,  merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasına müdahale hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, Başkanlığımızca adli sürece müdahale niteliği taşıyacak bir işlem tesis edilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır. Meclis Soruşturması Komisyonu nun  yaptığı ve yapacağı iş ve işlemlerde sorumluluk Komisyon a ait bulunmaktadır.  


EN ÇOK OKUNANLAR

Nasıl bir nefis bu

1 Nasıl bir nefis bu?..

Yolcu otobüsleri çarpıştı 40 yaralı

2 Yolcu otobüsleri çarpıştı: 40 yaralı

Özköylü Samsuna çağrıldı

3 Özköylü Samsun'a çağrıldı

Dal kavgasında kan aktı

4 Dal kavgası'nda kan aktı

TUTU VE EKİBİ DEVAM EDİYOR

5 TUTU VE EKİBİ DEVAM EDİYOR

Katliam gibi kaza 8 ölü, 32 yaralı

6 Katliam gibi kaza: 8 ölü, 32 yaralı

Yürek burkan yaşam mücadelesi

7 Yürek burkan yaşam mücadelesi

Samsun Haber Şehidin eşi ve çocukları aynı uçakla geldi

8 Samsun Haber: Şehidin eşi ve çocukları aynı uçakla geldi

Otomobil ile kamyonet çarpıştı 2 yaralı

9 Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 2 yaralı

Kritik toplantı İPTAL

10 Kritik toplantı İPTAL