AYM den hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, İstanbul daki askeri casusluk davasında sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliği ile karar verdi.\r\n

AYM den hak ihlali kararı
Anayasa Mahkemesi, İstanbul daki askeri casusluk davasında sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, İstanbul askeri casusluk davasında, sanıkların yaptığı bireysel başvuruları birleştirerek, karara bağladı. 

Yüksek Mahkeme, bireysel başvurularda sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetti.

Sanık avukatları, yeniden yargılama talebiyle Mahkeme ye başvuracak

Anayasa Mahkemesi nin, İstanbul daki askeri casusluk davasında sanıkların haklarının ihlal edildiğine ilişkin kararının ardından sanık avukatları, tahliye, yakalama emirlerinin kaldırılması ve yeniden yargılama talebiyle Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi ne başvuracak.

Kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi nce 2 Ağustos 2012 de karara bağlanan ve 25 sanık hakkında verilen hapis cezaları Yargıtay 9. Ceza Dairesi nce onanan şantaj ve askeri casusluk davasına ilişkin sanık avukatları, Anayasa Mahkemesi ne hak ihlali yapıldığı gerekçesiyle bireysel başvuruda bulundu. Bunları birleştiren Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, sanıkların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. 

Hakkında verilen 15 yıl 7 ay 14 günlük hapis cezası onanan sanık emekli Albay İbrahim Sezer in avukatı Mahir Işıkay, AA muhabirine süreci değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi nin oy birliğiyle bu kararı almasının, kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi nin kararlarının ne kadar isabetsiz olduğunu gösterdiğini savunan Işıkay, Bu karar sayesinde, cezaevindeki 5 kişi ile haklarında yakalama kararı bulunan 38 kişinin özgürlüğe yeniden kavuşacaklarını ve devamında da bu iftiradan aklanacaklarını değerlendiriyoruz dedi.

Işıkay, Anayasa Mahkemesi nin ihlal kararının kendilerine faksla ulaştırılmasının ardından bir an önce davanın görüldüğü Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi ne başvuracaklarını belirterek, tutuklu sanıkların tahliyesi ve 38 sanıkla ilgili yakalama emri kararının kaldırılması, infazın durdurulması ve yeniden yargılama kararı verilmesi için talepte bulunacaklarını kaydetti.

Toplam 56 sanıkla ilgili hak ihlali kararı verilen dava kapsamında halen Albay Necmi Yıldırım, Yarbay Tamer Çetin, Astsubay Adnan Yılmaz, Uzman Çavuş Alpay Aksu ve sivil memur Senay Hatice Sarıgöz ün tutuklu bulunduğunu aktaran Işıkay, davayla ilgili ilk duruşmanın 23 Mart ta yapılacağını bildirdi. 

Davanın süreci

Kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, şantaj ve askeri casusluk iddialarına ilişkin emekli Albay İbrahim Sezer in de aralarında bulunduğu 4 ü tutuklu 56 sanığın yargılandığı davaya ilişkin kararını 2 Ağustos 2012 de açıkladı. 

Bütün sanıkların fuhuş ve askeri casusluk suçlarından beraatlarına hükmeden heyet, sanıklar İbrahim Sezer, Tamer Zorlubaş, Mehmet Seyfettin Alevcan ve Deniz Mehmet Irak ın tahliyesine karar verdi.

Tuğamiral Şafak Yürekli nin suç örgütüne yardım etmek ve yasaklanan bilgileri temin etmek suçlarından 2 yıl 7 ay 20 gün ve emekli Albay İbrahim Sezer in de suç örgütü üyeliği, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri kullanmak ve özel hayatın gizliliğini ihlal gibi suçlardan 15 yıl 7 ay 14 gün hapisle cezalandırılmasına karar veren heyet, benzer suçlardan eski TÜBİTAK Daire Başkanı Yücel Çipli nin 13 yıl 6 ay 15 gün, eski TÜBİTAK görevlisi Merdan Metin in 8 yıl 4 ay, Yarbay Mehmet Seyfettin Alevcan ın 15 yıl 7 ay 14 gün, Zeki Mesten in 11 yıl 3 ay, Tamer Zorlubaş ın 7 yıl 11 ay, Yüzbaşı Ebru Nilhan Bozkurt un 5 yıl 10 ay ve Yüzbaşı Yekdane Ebru Ercüment in de 9 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. 

Diğer 36 sanığı da benzer suçlardan 1 yıl 8 ay ile 10 yıl 7,5 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptıran heyet, bir sanığın dosyasının ayrılmasına, 10 sanığın da tüm suçlardan beraatını kararlaştırdı.

Yeniden yargılama talebi reddedildi

Temyiz incelemesi yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 6 Aralık 2013 te 43 sanık hakkında verilen mahkumiyet ve beraat kararlarını onadı.

Onama kararının ardından 43 sanık hakkında yakalama emri çıkarıldı, bu sanıklardan Necmi Yıldırım, Tamer Çetin, Adnan Yılmaz, Alpay Aksu ve Senay Hatice Sarıgöz, tutuklandı. 

Haklarındaki kararlar onanan 25 sanığın avukatları, Ergekenon ve Balyoz davalarında kumpas kurulduğu iddialarına ilişkin bazı siyasilerin beyanlarını dikkate alarak, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi ne yeniden yargılama talebinde bulundu.

Yeni bir heyet tarafından değerlendirilen talep, 4 Şubat 2014 te siyasiler ve yazarların beyanlarının, yeni delil olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun un yürürlüğe girmesinin ardından yargılamayı yapan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi de diğer Terörle Mücadele Kanunu nun 10. maddeyle görevli mahkemeler gibi kapatıldı ve bu dosya Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi ne gönderildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

1 Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

3'lü görüşme gerçekleştirildi

2 3'lü görüşme gerçekleştirildi

Erhan Usta'dan yeşil ışık

3 Erhan Usta'dan yeşil ışık

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

4 Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

Korku dolu gözlerle izlediler

5 Korku dolu gözlerle izlediler

Samsun'da şanslı büfe

6 Samsun'da şanslı büfe

Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

7 Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

8 21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

Maç gergin geçti

9 Maç gergin geçti

Ömer attı Samet sevindi

10 Ömer attı Samet sevindi