Suriye nin nükleer tesis kurduğu iddia edildi

Suriye de Esed rejiminin Lübnan sınırına yakın gizli bir yerde nükleer tesis kurduğu iddia edildi.\r\n

Suriye nin nükleer tesis kurduğu iddia edildi
Alman Der Spiegel dergisi, konuyla ilgili haberinde, atom bombası üretildiği iddia edilen tesisin uydu fotoğrafını yayınladı ve Dünya Esed rejimi tarafından bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacak ifadesini kullandı.

Spiegel, Esed in Lübnan sınırına yakın El Kuseyr şehri yakınlarında dağlık bir alanda nükleer bir tesise sahip olduğunu ileri sürdü. Dergi, tesisin Kuzey Koreli ve İranlı nükleer teknoloji uzmanları tarafından da bilinen Zemzem projesine ait olduğunu iddia etti.

Suriye, İran ve Pakistan dan farklı olarak Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması nı imzalamış ve anlaşma çerçevesinde nükleer teknolojiyi kullanarak silah yapmayacağını ve nükleer teknolojiyi barışçıl amaçlar için kullanacağını taahhüt etmişti.

Dergi, haberinde ayrıca, 5 Eylül 2007 de İsrail uçaklarının Suriye’nin kuzeydoğusundaki El Kibar tesislerini bombaladığını ve İsrail in saldırı düzenlenen tesisin bitmek üzere olan bir nükleer tesis olduğu, Esed in bu tesisde atom bombası yapmaya çalıştığı iddiasını hatırlattı.

Almanya Esed ile görüşmeye hazır

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı, Hristiyan Sosyal Birlik partili (CSU) Gerd Müller, Der Spiegel e yaptığı açıklamada, zorunlu durumlarda Suriyeli diktatör Beşşar Esed ile görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

Almanya nın peşmergeye silah yardımı yapmasının doğru olduğunu ve üç yıldan fazla bir süredir devam eden Suriye deki iç savaşı önlemeye yönelik diplomatik çözüm için daha agresif olunması gerektiğini savunan Müller, BM ve AB, bu bölge için bölgenin güçlü ülkeleri Türkiye, İran ve Rusya nın da katılımı ile yeni bir barış önerisi yapmalı dedi.

Müller, bir Alman yardım örgütü üyesinin kendisine kısa bir süre önce gelinen bu noktada Esed ile görüşmesini tavsiye ettiğini belirterek, Suriye yi masaya çekmek zorundayız diye konuştu.

Gerd Müller in Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından Esed ile resmi görüşmeler yapmak üzere görevlendirilen ilk kabine üyesi olduğunu biliniyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

1 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

2 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

3 Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

4 Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

5 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

6 Yaşlı adam evinde ölü bulundu