Lübnan da intihar saldırısı: 9 ölü

Lübnan ın kuzeyindeki Trablus kentinde düzenlenen intihar saldırısında 9 kişinin öldüğü, 37 kişinin yaralandığı bildirildi.\r\n

Lübnan da intihar saldırısı: 9 ölü
Lübnan ın kuzeyindeki Trablus kentinde düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 9 a ulaştığı, yaralı sayısının da 37 olduğu bildirildi.

Lübnan resmi haber ajansı NNA da yer alan haberde, Trablus un Cebel Muhsin bölgesindeki bir kafeye art arda düzenlenen iki intihar saldırısında, ölenlerin sayısının 9 a yükseldiği, yaralı sayısının da 37 olduğu belirtildi. 

Lübnan Kızılhaçı Direktörü George Katana ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaralı sayısının 37 olduğunu ifade etti. 

Bu arada Kuzey Lübnan Valisi Remzi Nuhra, basına yaptığı açıklamada, Cebel Muhsin başta olmak üzere civar bölgelerde yarın sabah 07.00 ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. 

Lübnan Sağlık Bakanı Veil Ebu Faur da tüm yaralıların bölgedeki hastanelerde tedavi altına alındığını söyledi.

Öte yandan yerel haber kanalları, saldırıyı IŞİD in üstlendiğini ve saldırganların Yemen vatandaşı olduğunu ileri sürdü. 

Saldırıyı Nusra Cephesi üstlendi

Nusra Cephesi nden güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir komutan, Lübnan ın kuzeyinde Trablus un Cebel Muhsin bölgesindeki bir kafeye kısa aralıklarla düzenlenen 2 saldırıyı, Lübnan vatandaşı olan üyelerimiz Taha Hiyal ile Bilal İbrahim düzenledi dedi.

Saldırı, Nusayrilerin Suriye de sünnilere karşı işlediklere suçlara karşılıktır sözlerini kullanan Kaynak, faillerin daha önce Nusra Cephesi tarafından Suriyenin Lübnan sınırındaki Kalemun bölgesinde eğitim gördüklerini ve saldırıyı düzenlemek amacıyla Lübnan a gönderildiklerini belirtti.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Lübnan ın kuzeyindeki Trablus kentinde düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 9 a ulaştığı, yaralı sayısının da 37 olduğu belirtildi.

Lübnan hükümeti, Trablus taki Suriye rejimi yanlıları ile karşıtları arasında yaşanan kanlı olayların önlenmesi için Mayıs 2014 te, güvenlik planını uygulamaya koymuştu. Ordu da bu çerçevede, Esed yanlılarının yaşadığı Cebel Muhsin ve Suriye rejimi karşıtlarının yaşadığı Babu t-Tebbane bölgelerinde operasyonlar düzenlemişti.

Bu saldırı, Lübnanlıları terörize edemeyecek

Lübnan Başbakanı Temmam Selam, Lübnan ın kuzeyindeki Trablus kentinde bir kafeye kısa aralıklarla düzenlenen 2 intihar saldırısına ilişkin, Lübnanlıları bu saldırının terörize edemeyeceğini ve devletin teröristlerle mücadelesini zayıflatmayacağını belirtti.

Selam, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıları şiddetle kınayarak, Bu saldırı, asla Lübnanlıları terörize edemeyecek. Devletin terör ve teröristlerle mücadelesini zayıflatamayacak değerlendirmesinde bulundu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah da saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan halkına bu tür korkunç suçlar a karşı sabırlı davranmaları çağrısında bulunarak, Bu hassas vakitte bölgemize saldırının amacı, halkımız arasında fitne tohumlarını ekmek amaçlıdır. Bu tür olaylara karşılık vermeyip, suçluların hedeflerine ulaşmasına imkan tanımamamız gerekir ifadeleri kullanıldı.

Lübnan eski Cumhurbaşkanı Mişhel Süleyman, Müstakbel Partisi lideri eski Başbakan Saad Hariri, Müstakbel Hareketi cumhurbaşkanı adayı Samir Caca da yayımladıkları mesajlarla Cebel Muhsin saldırılarını kınadı.   

Suriye rejimi yanlısı Trablus un Cebel Muhsin bölgesindeki bir kafeye, akşam saatlerinde art arda düzenlenen iki intihar saldırısında, 9 kişi ölmüş, 37 kişi de yaralanmıştı. 

 Kuzey Lübnan Valisi Remzi Nuhra, Cebel Muhsin başta olmak üzere civar bölgelerde sabah 07.00 ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmuştu.

Lübnan hükümeti, Trablus taki Suriye rejimi yanlıları ile karşıtları arasında yaşanan kanlı olayların önlenmesi için Mayıs 2014 te, güvenlik planını uygulamaya koymuştu. Ordu da bu çerçevede, Esed yanlılarının yaşadığı Cebel Muhsin ve Suriye rejimi karşıtlarının yaşadığı Babu t-Tebbane bölgelerinde operasyonlar düzenlemişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

1 Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

2 Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

Karabük'teki trafik kazası

3 Karabük'teki trafik kazası

Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

4 Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

5 Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

6 Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

İnşaat işçisi elektrik çarpması sonucu yaralandı

7 İnşaat işçisi elektrik çarpması sonucu yaralandı

Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

8 Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

Çatı yangınını itfaiye ekipleri söndürdü

9 Çatı yangınını itfaiye ekipleri söndürdü

'Bizim Rabiamız var' türküsünü Afrin'deki Mehmetçik için okudu

10 'Bizim Rabiamız var' türküsünü Afrin'deki Mehmetçik için okudu