Lübnan da intihar saldırısı: 9 ölü

Lübnan ın kuzeyindeki Trablus kentinde düzenlenen intihar saldırısında 9 kişinin öldüğü, 37 kişinin yaralandığı bildirildi.\r\n

Lübnan da intihar saldırısı: 9 ölü
Lübnan ın kuzeyindeki Trablus kentinde düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 9 a ulaştığı, yaralı sayısının da 37 olduğu bildirildi.

Lübnan resmi haber ajansı NNA da yer alan haberde, Trablus un Cebel Muhsin bölgesindeki bir kafeye art arda düzenlenen iki intihar saldırısında, ölenlerin sayısının 9 a yükseldiği, yaralı sayısının da 37 olduğu belirtildi. 

Lübnan Kızılhaçı Direktörü George Katana ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaralı sayısının 37 olduğunu ifade etti. 

Bu arada Kuzey Lübnan Valisi Remzi Nuhra, basına yaptığı açıklamada, Cebel Muhsin başta olmak üzere civar bölgelerde yarın sabah 07.00 ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. 

Lübnan Sağlık Bakanı Veil Ebu Faur da tüm yaralıların bölgedeki hastanelerde tedavi altına alındığını söyledi.

Öte yandan yerel haber kanalları, saldırıyı IŞİD in üstlendiğini ve saldırganların Yemen vatandaşı olduğunu ileri sürdü. 

Saldırıyı Nusra Cephesi üstlendi

Nusra Cephesi nden güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir komutan, Lübnan ın kuzeyinde Trablus un Cebel Muhsin bölgesindeki bir kafeye kısa aralıklarla düzenlenen 2 saldırıyı, Lübnan vatandaşı olan üyelerimiz Taha Hiyal ile Bilal İbrahim düzenledi dedi.

Saldırı, Nusayrilerin Suriye de sünnilere karşı işlediklere suçlara karşılıktır sözlerini kullanan Kaynak, faillerin daha önce Nusra Cephesi tarafından Suriyenin Lübnan sınırındaki Kalemun bölgesinde eğitim gördüklerini ve saldırıyı düzenlemek amacıyla Lübnan a gönderildiklerini belirtti.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Lübnan ın kuzeyindeki Trablus kentinde düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 9 a ulaştığı, yaralı sayısının da 37 olduğu belirtildi.

Lübnan hükümeti, Trablus taki Suriye rejimi yanlıları ile karşıtları arasında yaşanan kanlı olayların önlenmesi için Mayıs 2014 te, güvenlik planını uygulamaya koymuştu. Ordu da bu çerçevede, Esed yanlılarının yaşadığı Cebel Muhsin ve Suriye rejimi karşıtlarının yaşadığı Babu t-Tebbane bölgelerinde operasyonlar düzenlemişti.

Bu saldırı, Lübnanlıları terörize edemeyecek

Lübnan Başbakanı Temmam Selam, Lübnan ın kuzeyindeki Trablus kentinde bir kafeye kısa aralıklarla düzenlenen 2 intihar saldırısına ilişkin, Lübnanlıları bu saldırının terörize edemeyeceğini ve devletin teröristlerle mücadelesini zayıflatmayacağını belirtti.

Selam, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıları şiddetle kınayarak, Bu saldırı, asla Lübnanlıları terörize edemeyecek. Devletin terör ve teröristlerle mücadelesini zayıflatamayacak değerlendirmesinde bulundu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah da saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan halkına bu tür korkunç suçlar a karşı sabırlı davranmaları çağrısında bulunarak, Bu hassas vakitte bölgemize saldırının amacı, halkımız arasında fitne tohumlarını ekmek amaçlıdır. Bu tür olaylara karşılık vermeyip, suçluların hedeflerine ulaşmasına imkan tanımamamız gerekir ifadeleri kullanıldı.

Lübnan eski Cumhurbaşkanı Mişhel Süleyman, Müstakbel Partisi lideri eski Başbakan Saad Hariri, Müstakbel Hareketi cumhurbaşkanı adayı Samir Caca da yayımladıkları mesajlarla Cebel Muhsin saldırılarını kınadı.   

Suriye rejimi yanlısı Trablus un Cebel Muhsin bölgesindeki bir kafeye, akşam saatlerinde art arda düzenlenen iki intihar saldırısında, 9 kişi ölmüş, 37 kişi de yaralanmıştı. 

 Kuzey Lübnan Valisi Remzi Nuhra, Cebel Muhsin başta olmak üzere civar bölgelerde sabah 07.00 ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmuştu.

Lübnan hükümeti, Trablus taki Suriye rejimi yanlıları ile karşıtları arasında yaşanan kanlı olayların önlenmesi için Mayıs 2014 te, güvenlik planını uygulamaya koymuştu. Ordu da bu çerçevede, Esed yanlılarının yaşadığı Cebel Muhsin ve Suriye rejimi karşıtlarının yaşadığı Babu t-Tebbane bölgelerinde operasyonlar düzenlemişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

1 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor başka oynuyor

2 Samsunspor başka oynuyor

Samsunspor'da düşmeme hesapları

3 Samsunspor'da düşmeme hesapları

12 yılda 1 yenilgi

4 12 yılda 1 yenilgi

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

5 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

Temayül sırası vekillerde

6 Temayül sırası vekillerde

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

7 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

8 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

Samsun'da park halindeyken hareket eden TIR direği devirdi

9 Samsun'da park halindeyken hareket eden TIR direği devirdi

Samsunspor'dan taraftara çağrı

10 Samsunspor'dan taraftara çağrı