Paris birlik ve beraberlik yürüyüşüne hazırlanıyor

Paris te bugün yapılacak Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü ne 1 milyondan fazla kişinin katılması bekleniyor. Yürüyüşte güvenliği sağlamak için 2 bin 200 polis, bin 350 asker görev yapacak.\r\n

Paris birlik ve beraberlik yürüyüşüne hazırlanıyor
Başkent Paris, birlik ve beraberlik yürüyüşüne hazırlanıyor. 

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, ülkede son yaşanan terör saldırıları karşısında birlik ve beraberlik mesajının verileceği cumhuriyet yürüyüşüyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda, yürüyüşte alınan güvenlik önlemleri hakkında bilgi veren Cazeneuve, bu çerçevede 2 bin 200 polis ve bin 350 askerin görevlendirildiğini bildirdi.

Cazeneuve, yürüyüşe 1 milyondan fazla kişinin katılmasının beklendiğini belirterek, bugün Fransa genelinde yapılan anma yürüyüşlerine de 700 binden fazla kişinin katıldığını ifade etti.

Çeşitli ülkelerden devlet başkanı, başbakan ve bakan düzeyinde katılım

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ın tüm dünya liderlerine katılma çağrısında bulunduğu yürüyüşe yaklaşık 20 ülkeden katılım olacak.

Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika Başbakanı Charles Michel, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov katılacak. Yürüyüşe Afrika dan da Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita ve Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou katılım sağlayacak.

Avusturya, ABD, Rusya, Kanada ve İsrail den ise bakan düzeyinde katılım bekleniyor. Bugün ayrıca Paris ve çevresinde toplu taşımanın ücretsiz olacağı da duyuruldu.

Başbakan Davutoğlu bugün Fransa ya gidiyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paris te meydana gelen terör saldırısına karşı düzenlenen dayanışma yürüyüşüne katılmak üzere bugün Fransa ya gidecek.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Davutoğlu nun, Fransız makamlarından alınan davete icabetle, 7 Ocak ta Paris’te meydana gelen terör saldırısına karşı düzenlenen dayanışma yürüyüşüne katılmak üzere bugün Fransa’ya hareket edeceği bildirildi.

Paris’te yapılacak yürüyüşe Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Davutoğlu nun yanı sıra birçok ülkeden devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı belirtilen açıklamada, Bilindiği üzere, Paris’te yaşanan menfur saldırı, ülkemiz tarafından en üst düzeylerde kınanmıştır. Sayın Başbakanımızın Paris’te yapılacak yürüyüşe katılımı, gerek bu zor zamanda Fransa halkının yanında yer aldığımızın, gerek terörle mücadele konusunda kararlığımızın ve dayanışmamızın bir göstergesidir ifadeleri kullanıldı.

Aşırı sağdan alternatif yürüyüş çağrısı

Yürüyüşe davet edilmeyen aşırı sağcı milliyetçi parti Ulusal Cephe (FN) ise alternatif  bir yürüyüş yapacağını duyurdu.

FN Lideri Marine Le Pen, partisinin yürüyüşten dışlanmasının ardından, partililere Paris teki yürüyüşe katılmayarak Paris dışındaki bölgelerde anma yürüyüşü düzenlemeleri çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından toplumun her kesiminin davet edildiği yürüyüş için FN ye resmi davet gelmemesi Le Pen i kızdırmış ve partisine oy veren milyonlarca kişinin dışlanarak ulusal birlik ve bütünlükten söz edilemeyeceği ifadelerini kullanmıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

1 Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

Erhan Usta'dan yeşil ışık

2 Erhan Usta'dan yeşil ışık

3'lü görüşme gerçekleştirildi

3 3'lü görüşme gerçekleştirildi

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

4 Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

Korku dolu gözlerle izlediler

5 Korku dolu gözlerle izlediler

Samsun'da şanslı büfe

6 Samsun'da şanslı büfe

21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

7 21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

8 Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

Maç gergin geçti

9 Maç gergin geçti

Ömer attı Samet sevindi

10 Ömer attı Samet sevindi