Mevcudiyetimizle en güçlü mesajı vereceğiz

Başbakan Davutoğlu, Fransa daki yürüyüşe ilişkin, Saldırıyı İslam a yönelik karşı kampanyaya dönüştürmek isteyenlere karşı mevcudiyetimiz, en güçlü mesajı vermek olacaktır dedi.\r\n

Mevcudiyetimizle en güçlü mesajı vereceğiz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransa ya hareketi hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, başkent Paris te düzenlenecek Cumhuriyet Yürüyüşü etkinliğine katılacağını söyledi.

Yürüşüye bizzat katılarak, teröre karşı dayanışma ilkesini Paris te bir kez daha göstereceklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Türkiye her türlü terör saldırısına karşı en net tavrı almış, en aktif dayanışmayı göstermiş ülkelerden biridir diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye nin çok sayıda vatandaşını terör saldırılarında kaybettiğini hatırlatarak, Bu anma merasimine dünyadan çok sayıda liderler de katılacak. Bu vesileyle ortak olarak terör saldırıları karşısındaki tutumuz bir kez daha dünyaya gösterilmiş olacak. Terörün dini, etnik ve mezhebi kimliği olamaz. Terör kim tarafından, hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın bir insanlık suçudur ifadelerini kullandı.

Paris teki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin arasında Müslüman bir polisin de bulunduğuna dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

Dolayısıyla bu saldırıyı genelde İslam dünyasına, daha özelde Avrupa daki Müslümanlara yönelik bir karşı kampanyaya dönüştürmek isteyen çevrelere karşı da oradaki mevcudiyetimiz en güçlü mesajı vermek olacaktır. Bu mevcudiyetle hem teröre karşı dayanışmamızı göstereceğiz hem de Müslüman, Hristiyan ayrımı, Avrupalı,Asyalı, Afrikalı ayrımı olmaksızın herkesin omuz omuza verdiği bugünde, herhangi bir şekilde bu saldırıyı istismar ederek Müslümanlara dönük bir kampanya başlatılmasına karşı da en güçlü mesajı vermiş olacağız.

Almanya ziyareti

Başbakan Davutoğlu, Fransa daki programının ardından Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel in davetlisi olarak Almanya ya geçeceğini bildirerek, yarın Merkel ile bir araya geleceklerini belirtti.

Almanya daki programına ilişkin de bilgi veren Davutoğlu, Türkiye ve Almanya nın, tarihi derinliğe haiz, çok güçlü ilişkileri bulunduğunu, Almanya nın Türkiye nin en önemli ticaret ortağı olduğunu söyledi. 

Davutoğlu, geçen sene 38 milyar doları bulan ticaret hacminin, son 10 ayda 31 milyar doları aştığını ifade ederek, Türkiye deki Alman yatırımlarının da 8 milyar doların üzerinde olduğunu vurguladı. Başbakan Davutoğlu, Bunun getirdiği çok güçlü bir alt yapı var. Ayrıca vatandaşlarımızın Almanya daki mevcudiyeti de Türk-Almandostluğunun önemli nişanelerinden biridir dedi. 

Yaklaşan genel seçim nedeniyle Almanya daki vatandaşlara seçime katılma çağrısında bulunacaklarını dile getiren Davutoğlu, Daha önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanılmıştı. Ortaya çıkmış bazı aksaklıkları da göz önünde bulundurarak, Yüksek Seçim Kurulu ve bütün ilgili kurumlar, kurullar vatandaşlarımızın daha yoğun katılımı için zaten bütün tedbirleri alıyorlar. Bu çerçevede de vatandaşlarımızla da bir araya geleceğiz diye konuştu. 

Davutoğlu, 15 Ocak Perşembe günü Avrupa Birliği ile resmi görüşmeler yapmak üzere Brüksel e gideceğini hatırlatarak, sonraki hafta başında da İngiltere ve İsviçre ziyaretinde bulunacağını kaydetti. 

Almanya ziyaretinden yarın akşam döneceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, 13 Ocak Salı günü Bakanlar Kurulunu toplayacağını da bildirdi. 

Çok kapsamlı istişareler gerçekleştiriliyor

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, bir gazetecinin Fransa daki market saldırısını gerçekleştiren Ahmedi Kolibali nin sevgilisi Hayat Boumeddiene nin2 Ocak ta Türkiye ye girdiği, 8 Ocak ta da dönüş biletini kullanmadığına ilişkin MİT e dayandırılan bazı haberler yer aldı. Boumeddiene nin Türkiye de bir süre MİT tarafından takip edildiğine ilişkin iddialar doğru mu? sorusuna, şu yanıtı verdi:

Türkiye hangi ülkede olursa olsun, herhangi terör faaliyeti söz konusuysa her zaman çok yakın işbirliği içinde oldu. İstihbarat birimlerimizle, Fransız istihbarat birimleri arasındaki işbirliği ve dayanışma ise çok köklü, eski temellere dayanıyor. Dolayısıyla bu terör saldırısı sonrasında da istihbarat birimlerimiz arasında çok kapsamlı istişareler gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede Fransa dan bize intikal eden bilgilerle, bizdeki bilgilerin karşılaştırılması süreci devam ediyor. Bir kez daha vurgulamak isterim: İstihbarat, güvenlik birimlerimiz arasında tam bir işbirliği var. Biz her zaman, sadece Fransa ile değil, dünyanın neresinde olursa olsun, hangi ülkeye dönük olursa olsun herhangi bir terör riski söz konusu olduğunda, her türlü işbirliğini gösterdik. Bu çerçevede de işbirliğimiz devam ediyor. Açıklanması gereken bir husus olduğunda, Türkiye ve Fransa birlikte veya tek tek açıklama yapabilir.

Davutoğlu, Türkiye nin milyonlarca turistin geldiği bir ülke olduğunun altını çizerek, Dolayısıyla, bu tür giriş çıkışlar konusunda önceden bir ihbar söz konusu olmaması halinde, herhangi bir engelleme çok güç oluyor. Fransa ile Türkiye arasındaki istihbari işbirliğinin derinliği ve kapsamı göz önüne alındığında, bundan sonra da gerek bu konuda, gerek direk konularda birlikte neler yapabileceğimizi ele alacağız, değerlendireceğiz ve gerekli adımları atmakta da hiçbir tereddüt göstermeyeceğiz diye konuştu.

Davutoğlu, basın toplantısının ardından, özel uçak TUR ile saat 10.15 te Fransa ya hareket etti. 

Başbakan Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da Paris e hareket etti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Burhaniye'de internet bağımlığı konferansı

1 Burhaniye'de internet bağımlığı konferansı

Mesleki Eğitim Merkezi'nde 'Ulusal Ajans' heyecanı

2 Mesleki Eğitim Merkezi'nde 'Ulusal Ajans' heyecanı

Otomobiliyle dereye düşen sürücü, boğulmaktan son anda kurtarıldı

3 Otomobiliyle dereye düşen sürücü, boğulmaktan son anda kurtarıldı

İnegöl'de korkutan yangın: 1 yaralı

4 İnegöl'de korkutan yangın: 1 yaralı

Ayvalık Ziraat Odası'nda başkanlığa Hasan Baysal seçildi

5 Ayvalık Ziraat Odası'nda başkanlığa Hasan Baysal seçildi

Marmaris Tiyatro Günleri devam ediyor

6 Marmaris Tiyatro Günleri devam ediyor

Takla atan araç diğer araca çarparak durabildi: 4 yaralı

7 Takla atan araç diğer araca çarparak durabildi: 4 yaralı

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi' iddiası ile ilg

8 Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi' iddiası ile ilg

Odun toplamaya gittiği ormanda kalbine yeni düştü

9 Odun toplamaya gittiği ormanda kalbine yeni düştü

Esenler'de kontrolden çıkan araçlar demir bariyerin altına girdi

10 Esenler'de kontrolden çıkan araçlar demir bariyerin altına girdi