Teröre büyük tepki

Fransa da mizah dergisi Charlie Hebdo ya düzenlenen silahlı saldırı, Avusturya, Mısır ve Gazze de protesto edildi.\r\n

Teröre büyük tepki
Fransa da mizah dergisi Charlie Hebdo ya düzenlenen ve 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan silahlı saldırı, Avusturya, Mısır ve Gazze de protesto edildi. 

Avusturya nın başkenti Viyana da toplanan yaklaşık 12 bin kişi, silahlı saldırıyı protesto gösterisi yaptı. 

Hükümet tarafından Başbakanlık binası önünde Teröre Karşı Birlik adıyla düzenlenen gösteriye Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Başbakan Werner Faymann, Başbakan Yardımcısı Reinhold Mitterlehner, bakanlar, milletvekilleri, dini toplulukların temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Müslüman, Hristiyan, Yahudi ve diğer dini gruplardan oluşan binlerce kişi, Paris teki terör saldırılarını protesto etmek için Ben Charlie yim yazılı pankartlar açtı.

Saldırıda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapılan etkinlikte, terör eylemleri kınandı.

Gazetecilere açıklama yapan Başbakan Faymann, insanların soğuk havaya rağmen kendiliğinden teröre karşı toplandığını ve zor zamanda Paris in yanında olduklarını ifade etti. Güvenlik güçlerinin Avrupa çapında güvenlik derecesini artırması gerektiğini ifade eden Faymann, hükümet olarak her zaman güvenlik güçlerinin arkasında olacaklarını söyledi.

Faymann, Bu noktada Avrupa da yaşayan tüm insanlardan barışa çağrı, teröre karşı olan çalışmalara destek ve özellikle düşmanca tavırlardan kaçınmalarını istiyorum. Düşmanca fikirler aksiyona dönüşürse terör ve şiddeti artırır ama birlik, beraberlik ve dayanışma barışı getirir diye konuştu.

Etkinliğe katılan Yeşiller Milletvekili Alev Korun ise her kesimden insanın terör saldırılarını kınamak için eyleme katıldığını belirterek, Hepimize ait olan değerleri savunmak için buradayız. Aramıza nifak tohumları sokmayalım. Irkçılığa, teröre ve şiddete ne şekilde olursa olsun hayır, bu kesin bir hayırdır bunun aması yoktur dedi.

Yaklaşık bir sat süren etkinlik, olaysız sona erdi.

Kahire ve Gazze de protesto

Mısır ın başkenti Kahire de gazeteciler, Paris teki silahlı saldırıda öldürülen 12 kişi için dayanışma gösterisi düzenledi.

Gazeteciler Sendikası binası önünde toplanan bir grup gazeteci, saldırıyı kınayarak ellerinde kalemlerle sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Kalem ve İfade Özgürlüğünü Koruma adıyla düzenlenen gösteride İfade Özgürlüğü Yaşasın, Terör Ölsün yazılı pankartlar açıldı.

Filistinli Sivil Toplum Kuruluşları Ağı nın Gazze deki Fransız Kültür Merkezi önünde düzenlediği yürüyüşe katılan göstericiler de sözkonusu saldırıyı kınayarak, Terör kurbanlarıyla dayanışma , Teröre Hayır yazılı pankartlar açtı.

Vicdan İnsan Hakları Kurumu Başkanı Halil Ebu Şemale, gösteride yaptığı konuşmada, Fransa yla dayanışma amacıyla düzenlediğimiz bu gösteride, Paris teki terör saldırısında hayatını kaybedenlerle de dayanışmamızı ilan ediyoruz dedi. 

Ebu Şemale, Filistin halkı, İsrail teröründen çok çektiği için teröre karşı durmaya en fazla ihtiyacı olan halktır ifadesini kullandı. 

Protesto eylemi olaysız bir şekilde sona erdi.

Paris teki saldırıları kınamak için Batı Şeria nın Ramallah kentinde ise yürüyüş düzenlendi. 

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Ramallah taki sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen dayanışma yürüyüşüne, Filistinli grupların liderleri, Hristiyan ve Müslüman din adamları ve üst düzey güvenlik görevlilerinin yanı sıra çok sayıda Filistinli katıldı. Eylemde, Paris teki saldırıları kınayan pankartlar taşındı.

Fetih Merkez Komitesi üyesi Abbas Zeki burada yaptığı konuşmada, Paris te yaşananlar, İslam ın hoşgörü mesajına ters. Tüm Fransa halkına destek olduğumuzu duyurmak için buradayız dedi.

ABD

ABD nin başkent Washington’daki Fransız Büyükelçiliği tarafından düzenlenen dayanışma yürüyüşü dünyanın ilk haber müzesi Newseum önünde başladı.

Ellerinde Fransa ve ABD bayraklarının yanı sıra Je suis Charlie (Ben Charli’yim) yazılı pankartlar taşıyan kalabalık, getirdikleri kalemleri de bir süre havada tutarak Charlie Hebdo ya yönelik saldırıyı protesto etti.

Fransa’nın Washington Büyükelçisi Gerard Araud’un en ön safta yer aldığı yürüyüş, Ulusal Güvenlik Görevlileri Anıtı’nda sona erdi. Katılanlar, yürüyüş sonunda anıt önünde, Paris’teki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde da yürüyüşte bir süre yer aldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Bir aday kesin, diğeri bekleniyor

1 Bir aday kesin, diğeri bekleniyor

24 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

2 24 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

3 Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

Samsunspor ekibinde ayaküstü istişare

4 Samsunspor ekibinde ayaküstü istişare

Samsun'da tarihi yel değirmeni turizm için dönecek

5 Samsun'da tarihi yel değirmeni turizm için dönecek

'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

6 'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

Bir kan üç can

7 Bir kan üç can

Samsunspor'da dersimiz Gümüşhane

8 Samsunspor'da dersimiz Gümüşhane

Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

9 Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

31 Mart son mu başlangıç mı?

10 31 Mart son mu başlangıç mı?