Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

ABD de Paralel Devlet İstemiyoruz mitingi

ABD deki Türkler, New York ta Paralel Devlet İstemiyoruz adlı miting düzenleyerek, paralel yapı nın ABD deki Türkiye karşıtı faaliyetlerini protesto etti.\r\n

ABD de  Paralel Devlet İstemiyoruz  mitingi
Birleşmiş Milletler in karşısındaki Dag Hammarskjöld Park ta düzenlenen mitinge, ABD deki Türk toplumunun yanı sıra Azerbaycan ve Ahıska Türkleri ile Boşnak ve Arap gruplar da katıldı. Grupların temsilcileri, paralel yapı nın Türkiye karşıtı faaliyetlerini kınadı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan gösteride, Fransa daki terör saldırısında hayatını kaybedenler de anıldı.

Mitingi düzenleyen Türkiye de Paralel Devlet İstemiyoruz adlı platform adına konuşan Amerikalı Türk Necati Özer, Kocaman bir imparatorluğun bakiyesi olan Anadolumuzda bizleri bölmeye çalışanların diyarıgurbette de oyunlarının farkındayız ve bu oyunlara teslim olmayacak bir ruh ve bilince sahip olduğumuzu kararlılıkla ifade ediyoruz dedi. 

Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi Başkanı İslam Şahbandarov da konuşmasında, Biz buraya ne korumaya, ne savunmaya geldik. Biz buraya bugün hakkın yanında durmaya geldik ifadesini kullandı. 

Amerika daki Türkler olarak demokrasiden yana olduklarını, Türkiye de demokrasiye darbe vurdurmayacaklarını dile getiren Şahbandarov, Hiçbir zaman hiçbir ülkedeki hukuksuzluğa, paralel ve gölge yapılara destek vermeyeceğiz. Bizim gölge yapılarla ananaslarla işimiz olmaz. Bizim sadece işimiz sandıkla ve oyla olur diye konuştu.

Amerikalılar yanıltılıyor

Güney New Jersey den gelen ve mitinge ailesi için katıldığını ifade eden Amerikalı Anthony Whitmore ise Her şeyden önce, sevgi ve saygımın arttığı Türk ailem ve onurlu bir toplum adına burada olmak benim için büyük bir onur dedi. 

Sabah saatinde destek gösterisinde bulunmak için gelen kalabalığın kendisine ülkenin tarihini hatırlattığını ifade eden Whitmore, Diğer insanları yanıltmak için bu ülkeye gelenlerin olması talihsiz bir durum. Buradaki halkın iyilikleri lekelenerek Amerikalılar yanıltılıyor diye konuştu. 

Katılımcılardan Alpdoğan Johnson da Amerikalı olduğunu, annesinin ülkesini desteklemek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Cumhurbaşkanlığı yaptığı büyük ülkeye zarar vermeye çalışanlara karşı durmak için mitinge geldiğini ifade etti.  

Türkiye nin önünü kesmeye çalışanları engellemek için buradayız

Mitinge Brooklyn den katılan Türk işadamı Rıza Ataş, 30 yıldır ABD de yaşadığını, amacının Türkiye nin dış saldırılara karşı desteklenmesi olduğunu söyledi. 

Ataş, şunları kaydetti: 

Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Türkiyemizin yükselişini engellemeye ve önünü kesmeye çalışanları protesto etmek için burada bulunuyoruz. Her zaman olduğu gibi ülkemizin yanında, vatanımızın ve bayrağımızın yanında olduğumuz göstermek için bugün de buraya geldik.  

Mısırlı Eşref İsmail ise Türk hükümetine, Mısır daki insan hakları savunuculuğundan dolayı minnettar olduğunu ve bu yüzden desteğini göstermek amacıyla mitinge katıldığını ifade etti.

Mitingi destekleyen Arap Amerikalılar Rabia işareti yaparak kalabalığı selamladı.

Azerbaycan Amerikan Kadın Birliği Başkanı Münevver Vahabova da mitingde yaptığı konuşmada, her zaman Türk devletinin, kanunun arkasında olduğunu ifade ederek Türkiye ve Azerbaycan her zaman bir yerdedir dedi.

Mitingde, Paralel devlet istemiyoruz , ABD vergi mükelleflerinin parasını kullanarak grubunuzu desteklemeye son verin , Demokrasiye saygı ve Halkın sesi, bir kişinin sesi değil yazılı pankartlar taşındı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Dostluk maçı ertelendi

1 Dostluk maçı ertelendi

Bakan Kılıç Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsunda

2 Bakan Kılıç: 'Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsun'da'

Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesine müjde

3 Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesi'ne müjde

Mesaiye devam

4 Mesaiye devam

Samsunda tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

5 Samsun'da tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

Nerede hareket

6 Nerede hareket...

Şehzadelerden anlamlı kampanya

7 Şehzadeler'den anlamlı kampanya

Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

8 Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

Gücümüzü Bakan Kılıçtan alıyoruz

9 Gücümüzü Bakan Kılıç'tan alıyoruz

Bafra hocalarını unutmadı

10 Bafra hocalarını unutmadı