Hırvatistan cumhurbaşkanını seçti

Hırvatistan daki cumhurbaşkanı seçiminde, resmi olmayan sonuçlara göre, Kolinda Grabar Kitaroviç ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.\r\n

Hırvatistan cumhurbaşkanını seçti
Devlet Seçim Komisyonu ndan yapılan açıklamada, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, oyların yüzde 99,51 inin sayımı tamamlandı. 

Hırvat Demokratik Birliğinin (HDZ) kadın adayı Kolinda Grabar Kitaroviç in, yüzde 50,43, Sosyal Demokrat Parti nin (SDP) adayı mevcut Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç in yüzde 49,57 oy aldığı bildirildi.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Kolinda Grabar Kitaroviç, Hırvatistan ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi. 

İki aday arasındaki oy farkının yaklaşık 21 bin olduğu belirtildi.

Kolinda Grabar Kitaroviç kimdir?

Hırvatistan ın Riyeka kentinde 29 Nisan 1968 de dünyaya gelen Kolinda Grabar Kitaroviç, 2003-2005 te Avrupa Entegrasyonu Bakanı, 2005-2008 te Avrupa Entegrasyonu ve Dışişleri Bakanı, 2008-2011 yılları arasında ise Hırvatistan ın ABD Büyükelçiliği görevlerini yürüttü.

Dışişleri Bakanlığının farklı kademelerinde 1993 yılından itibaren görev yapan Kitaroviç, 2003 yılındaki genel seçimde milletvekili seçilerek meclise girdi.

Evli ve iki çocuk annesi olan Kitaroviç, iyi derecede İngilizce, İspanyolca ve Portekizce biliyor.

Kendimize güveniyoruz

Hırvatistan ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçilen Kitaroviç, yaptığı zafer konuşmasında, seçimi tüm Hırvatistan için kazandığını söyledi.

Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) tarafından aday gösterildiğinde birçok kişinin kendisine seçimleri kazanamayacağını söylediğini ifade eden Kitaroviç, Ancak ben pes etmem. Hırvatistan için de aynen böyle çalışacağım. Hiç kimsenin Hırvatistan ın refah seviyesi yüksek bir ülke olmayacağını söylemesine izin vermem. Hırvatistan, Avrupa Birliği nin ve dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olacak. Söz veriyorum diye konuştu.

Kitaroviç, bu geceden itibaren Hırvatistan için çalışmaya başlayacağını vurgulayarak, seçim kampanyası boyunca kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

Birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Kitaroviç, İvo Yosipoviç e oy veren seçmen de ekibimizin bir parçası olmalı. Bizimkiler-sizinkiler yok. Hepimizi zorlu görevler bekliyor. Bu yolda beraberiz. Birlik olarak Hırvatistan ı krizden çıkaracağız. Hırvatistan ın ulusal çıkarları için mücadele edeceğiz. Yardıma muhtaç olanlarla yardım edeceğiz. Birlik olarak Hırvatistan ı krizden çıkaracağız. Kendimize güveniyoruz diye konuştu.

Kitaroviç, yolsuzlukla mücadelede sıfır tolerans göstereceklerini, NATO ve AB de hak ettikleri yere gelecekleri ve komşu ülkelerle yıllardır süren sorunları çözeceklerini söyledi.

Bu arada, seçimi kaybeden mevcut cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç de konuşmasında seçimi kazanan rakibini tebrik etti.

Yosipoviç, Zorlu bir kampanya oldu ancak nihayetinde demokrasi kazandı. Demokratik mücadelede kazanan Kolinda Grabar Kitaroviç oldu. Kendisini tebrik ediyorum. Az bir farkla kazandı ancak demokrasinin özü bu: Daha fazla oy alan zafere erişir ifadesini kullandı.

Seçimin ikinci turunun ardından, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, yüzde 50,43 oy alan Kitaroviç, ülke tarihindeki ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.


EN ÇOK OKUNANLAR

CHP standında şehit annesine saldırı iddiası

1 CHP standında şehit annesine saldırı iddiası

Son fotoğrafını kendi eliyle çeken 7 aylık hamile kadın kayalıklardan düşerek ha

2 Son fotoğrafını kendi eliyle çeken 7 aylık hamile kadın kayalıklardan düşerek ha

İngiltere'yi Kane sırtladı

3 İngiltere'yi Kane sırtladı

Söke'de yolcu otobüsü devrildi: 28 yaralı

4 Söke'de yolcu otobüsü devrildi: 28 yaralı

Soylu: 'Bizim evlatlar yılbaşından bugüne kadar 9 bin 500 uyuşturucu satıcısını

5 Soylu: 'Bizim evlatlar yılbaşından bugüne kadar 9 bin 500 uyuşturucu satıcısını

Alt geçide sıkışan tır çekici yardımıyla kurtarıldı

6 Alt geçide sıkışan tır çekici yardımıyla kurtarıldı

Bakan Kaya' Türkiye'nin önünde hain emelleri olan en büyük dersi 24 Haziranda si

7 Bakan Kaya' Türkiye'nin önünde hain emelleri olan en büyük dersi 24 Haziranda si

Erdoğan'dan 'Ronaldo mu Messi mi?' sorusuna cevap

8 Erdoğan'dan 'Ronaldo mu Messi mi?' sorusuna cevap

100 metrelik uçurumdan yuvarlanan kadının ayağı kırıldı

9 100 metrelik uçurumdan yuvarlanan kadının ayağı kırıldı

Evden ziynet eşyası çalan şüpheli tutuklandı

10 Evden ziynet eşyası çalan şüpheli tutuklandı