Aynı tavrı bekliyoruz

Başbakan Davutoğlu, Bugün görevimizi yerine getirdik, yarın Şam da ya da Gazze de insanlar katledildiğinde aynı dayanışma bilincini dünya liderlerinden beklemek bizim hakkımız dedi.\r\n

Aynı tavrı bekliyoruz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Geçmişte terörden çok acı çekmiş bir ülke olarak bundan sonra da dünyanın neresinde olursa olsun terör faaliyetine karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Yine devlet terörü anlamında, kendi halkına veya Filistin de olduğu gibi Filistinlilere yönelik baskı ve zulüm uygulayanlara karşı da Suriye de veya Filistin de veya diğer ülkelerde, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz dedi. 

Davutoğlu, Fransa nın başkenti Paris te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırıları nedeniyle düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü ne katılımının adından Türkiye nin Paris Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi. 

Paris te, son derece anlamlı, sembolik açıdan da önemli mesajlar içeren bir anma merasimi yapıldığını ifade eden Davutoğlu, Bizim buradaki mevcudiyetimiz de esas itibarıyla birçok açıdan önem taşıyor değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye nin terör, insanlığa karşı işlenen suçlar ve masum bir cana kasıt söz konusu olduğunda dünyanın her yerinde aynı değeri savunduğunu, hiçbir yerde çifte standart uygulamadığını vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi: 

Gazze ye yapılan saldırılar karşısında sesimizi nasıl yükselttiysek daha önce Madrid de, Londra da, Norveç te olan terör saldırılarında da aynı şekilde sesimizi yükselttik. Bizim için terörün rengi, ırkı, mezhebi, etnisitesi olmaz. O açıdan burada bulunmamız, küresel mesajın algılanması bakımından önemliydi. Çünkü daha çok Avrupalı liderlerin olduğu bir platformdu. İslam dünyasından üç, dört lider, Afrika dan Arap dünyası ve Avrupa dan bizler vardık. Bu mesaj, bütün dünyaya verilen bir mesajdır. Herkesin de bu anlamda yüzleşmesi gereken bir gerçektir, şu anda terör tehdidi. Bu çerçevede bugün, burada sergilenen tablo önemlidir.

Avrupa daki Müslümanlar açısından mevcudiyetimiz bir teminat mahiyetindedir

Avrupa daki Müslümanlar ve Türkler açısından da Paris te bulunmasının önemli olduğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti: 

Biz burada bulunmakla bu terör saldırısını istismar ederek Müslümanlara yönelecek saldırılar karşısında da bütün Avrupalılara şu mesajı vermek istedik: Avrupa asırlar boyu çok kültürlü, çok dinli bir kıtadır. Endülüs ten Osmanlı ya kadar da İslam, Avrupa kıtasının en asli unsurudur. Avrupa da İslam-Hristiyanlık çatışması üzerinden herhangi bir şekilde gerginlik çıkarmak isteyenler Avrupa kültürüne ihanet etmektedirler. Bu ister bu olayda, terör saldırısında olduğu gibi İslam adına İslam ın değerlerini çiğneyen bazı terör grupları tarafından olsun isterse yine bu süreç içinde onlarca camiye saldırıda bulunan Avrupa daki ırkçılar adına olsun, kim olursa olsun Avrupa kültürüne bu anlamda darbe vurmaktadır.

Bugün burada sergilediğimiz tablo, Avrupa kıtası açısından da bir birlik, bütünlük tablosudur ama aynı zamanda da bizim vatandaşlarımız, Avrupa daki Müslümanlar açısından da mevcudiyetimiz bir teminat mahiyetindedir. Bugün burada bulunmakla aslında aynı kararlı dayanışma bilincinin Avrupa da da ortaya çıkmasını istiyoruz. İslamofobik tarzda yapılan saldırılar, camilere yönelik eylemler konusunda da bütün Avrupa dan aynı hassasiyeti beklemek her zamankinden daha çok hakkımızdır.

Türkiye nin tutumu ilkesel

Türkiye nin, Avrupa ve insanlığın ortak değerlerini savunmak gerektiğinde bugüne kadar sürdürdüğü ilkesel tutumu burada da yürüyüşe katılarak gösterdiğini dile getiren Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

Geçmişte terörden çok acı çekmiş bir ülke olarak bundan sonra da dünyanın neresinde olursa olsun terör faaliyetine karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Yine dünyada nerede olursa olsun, devlet terörü anlamında, kendi halkına veya Filistin de olduğu gibi Filistinlilere yönelik baskı ve zulüm uygulayanlara karşı da Suriye de veya Filistin de veya diğer ülkelerde, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. İnsan canı, eşrefimahlukat olan insanın değeri söz konusu olduğunda, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da etnik ve mezhebi kökene, dini arka plana bakmadan insan onuruna, insani değerleri aynı saygıyı beklediğimizi vurgulamak istiyoruz.  

Başbakan Davutoğlu, yürüyüş öncesinde birçok liderle görüşme imkanı bulduğunu da aktardı. Alana hareket için bekledikleri salonda Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştüğünü belirten Davutoğlu, Avrupa ile ilgili konuları, son gelişmeleri istişare ettiklerini dile getirdi. 

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile uzun bir görüşme yaptıklarını kaydeden Davutoğlu, Yunanistan daki son gelişmeleri, Türk-Yunan ilişkileri konusunda Atina da alınan kararlar çerçevesinde istişarede bulunduklarını bildirdi. Başbakan Davutoğlu, Ürdün Kralı Abdullah ve İslam dünyasından gelen birçok liderle de yürüyüş öncesinde görüştüğünü ifade etti. 

Türkiye nin teröre karşı ilkesel bir tutumu olduğunun altını çizen Davutoğlu, Bu ilkesel tutumu, dünyanın her yerinde tekrar etme ve mevcudiyetimizle değerlerimizi ayakta tutmaya devam edeceğiz diye konuştu.

Ümit ederiz ki bu sorunlar, barışçıl yollarla çözülebilsin

Davutoğlu, açıklamalarının ardından basın mensuplarını sorularını da yanıtladı. Bir basın mensubunun, Avrupa da teröre karşı bir duyarlılığın oluşmasının etkilerinin ne olacağı yönündeki bir soru üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

Sayın Hollande ın terör saldırısı sonrası yaptığı açıklama son derece önemlidir. Bu terörün İslam ile ilişkilendirilemeyeceği yönündeki açıklaması gerçekten bu olayı islamofobik bazı faaliyetler için Müslümanlara karşı saldırı amacıyla kullanmak isteyenlere en güzel cevabı teşkil etmiştir. Yine Fransa nın ve birçok Avrupa ülkesinin son dönemde Filistin i devlet olarak tanıma yönünde bir çabaya yöneldiklerini de görmek memnuniyet verici. Çünkü İslam dünyasındaki bu gerilimin sadece İslam dünyasıyla ilgili bir gerilim olmadığını, İslam dünyasında yaşanan insanlık trajedilerine sessiz kalınmasının da doğurduğu bir yeni durum olduğunu artık dünya çok daha fark ediyor. Bu anlamda bugün Sayın Mahmud Abbas ile merasimde görüştük. Ümit ederiz ki bu sorunlar, barışçıl yollarla çözülebilsin. Avrupa da bu anlamda daha fazla duyarlılığın oluşmakta olduğunu görüyoruz. Ancak aynı şekilde Avrupa da ırkçı temayüllerin de büyük bir ivme kazandığını, birçok ülkede seçimlerde ırkçı partilerin oylarında önemli artışlar sağladığını gördüğümüzde çok daha fazla duyarlılık içinde olunması gerektiği kanaatindeyiz.

Her yerdeki kayıplara aynı sesle karşılık vermemiz insanlık vazifesi

Avrupa daki gelişmeleri yakından takip edip, muhataplarıyla bundan sonra da aynı çerçevede görüşmelerinin devam edeceğini anlatan Davutoğlu, Bizim bugün burada, vatandaşlarımızın da Türk bayraklarıyla meydanda oluşu, çok açık bir şekilde şu mesajı vermiştir: Biz buradayız, burada olacağız ve Paris, Londra, Berlin aynen diğer şehirler gibi birçok farklı dinden, farklı kültürden insan iç içe yaşadığı ve hiç kimsenin dışlanamayacağı çok kültürlü ortamlar gibi varlıklarını sürdürecekler değerlendirmesini yaptı.

Davutoğlu, özellikle ekonomik krizin de ivme katmasıyla Avrupa da aşırı akımlara dönük ciddi bir kaymanın yaşandığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Açık söyleyeyim, tehdit büyük. Buna karşın, bu konuya duyarlı olan kesimlerde olumlu yönde bir duyarlılık oluştuğunu görmek de memnuniyet verici. Nihayetinde, hepimizin dünyanın her yerindeki insan kayıplarına aynı güçlü sesle karşılık vermemiz bir insanlık vazifesi. Bugün Paris te bu görevi yerine getirdik, yarın Şam da ya da Gazze de insanlar, masumlar katledildiğinde aynı dayanışma bilinci bütün dünya liderlerinden beklemek bizim hakkımız.

Kapsamlı bir yüzleşme gerektiriyor

Bugünlerde Paris te ortaya konan resmin geleceğe dönük neler yapılabileceğinin ilk mesajlarını da verdiğine dikkati çeken Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti.

Eğer Türkiye, Avrupa Birliği ne engel çıkartılmamış ve 2004 Kıbrıs referandumu sonrasında süretle Avrupa Birliğine entegre olmuş olsaydı, emin olun bu kültürel gerilimler bu ölçüde olmazdı. Maalesef son dönemde bu karşıtlıklar üzerinden siyaset yapmak prim yapar hale geldi. Sıkıntının esası, problemin kaynağı burada. popülist tavırlar ve doğrudan karşı kültürleri tahrik edici tutumların getirdiği tepkiler, bugün böyle bir tabloyla karşı karşıya kaldığımızı gösteriyor. Bu saldırıları yapanlarda bir Arap ülkesinde ya da bir Müslüman ülkesinde yetişmiş değiller, Paris te doğmuş ve yetişmiş gençler bunlar. Dolayısıyla bu saldırıyı yapan teröristlerin bu ortama sürüklenmesinin önüne geçmekte hepimiz için önemli. Bu kapsamlı bir yüzleşme gerektiriyor.

Türkiye nin her zaman ilkeli davrandığını ifade eden Davutoğlu, yarın Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek hafta İngiltere Başbakanı David Cameron ve  Perşembe günü Brüksel de bütün Avrupalı yetkililerle de konuyu tekrar ele alacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, Şu anda hepimizin üzerinde titizlikle durması gereken konu insani değerler ve Avrupa nın bu insani değerler içindeki yerini doğru tanımlamak ve Avrupa nın çok kültürlü kimliğini korumak. Hepimizin üzerine düşen en önemli vazife bu. Dünyada her türlü haksızlığa, her türlü baskı karşı aynı ölçü ve kararlı tavrı göstermek dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil koyun sürüsüne daldı

1 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

2 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

3 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

4 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

5 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

6 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

8 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

9 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi

10 Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi