SAMSUN LODOSA TESLİM

Samsun da ağaçları deviren, çatıları uçuran şiddetli lodos ölümlere ve maddi zararlara yol açtı. \r\n

SAMSUN LODOSA TESLİM
Geçen hafta son 60 yılın en soğuk günlerini geçiren Samsun, şimdi de Cumartesi akşam saatlerinde başlayan kuvvetli rüzgar ve fırtınanın etkisine girdi. Samsun un Bafra ilçesi Göller mevkisinde Ulugöl’de bir teknenin fırtınada alabora olduğu olayda 3 kişinin cesedine ulaşılırken, kayıp olan 4 kişinin cesedini arama çalışmaları devam ediyor. Samsun da şiddetli lodosta devrilerek park halindeki araçların üzerilerine düşen ağaçlar da maddi zarara yol açtı. Trafik yön levhaları yıkılırken, Atakum ilçesi Kurupelit mevkisindeki Yat Limanı nda son 3 günde 8 kayık suya gömüldü. Elektrik direkleri yıkılıp, birçok yerde de teller koptu. Samsunspor Nuri Asan Tesisleri nin etrafında çevrili tel örgünün üzerinde bulunan reklam tabelaları idman sahasının içine devrildi. 
Osmaniye Caddesi üzerinde bir binada dış cephe çalışmaları sırasında ise fırtına korku dolu anlar yaşattı. Fırtınada iskele demirlerinin şiddetli şekilde sallanması nedeniyle polis caddeyi trafiğe kapattı. Binada inşaat çalışmalarını yapan işçiler, iskelenin sallanmaması için tedbir aldı. Trafiğe kapatılan yol daha sonra tekrar açıldı. İlkadım ilçesinde de fırtına birçok evin çatısını uçururken, parklarda bulunan çok sayıda ağacı da devirdi.
“AKŞAM SAATLERİNE KADAR DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR”
Kuvvetli rüzgarın ve fırtınanın Samsun’da hayatı olumsuz etkilediğini söyleyen Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, “Zaman zaman hamle (gust) yaparak fırtına şekline dönüştüğü görülen kuvvetli lodos, sıcak karakterli rüzgar olması bakımından hızlı bir şekilde havayı da ısıtarak sıcaklıkların tekrar sıfır derecenin üzerine çıkmasını sağlamamıştır. Rüzgarın başladığı günden Pazartesi’ye kadarki periyotta en yüksek rüzgar hızı olarak Samsun Tekkeköy’de güneyden 122 km/s, Bafra Burnu’nda batıdan 112.7 km/s, Ladik’te güneybatıdan 94.7 km/s, Salıpazarı’nda güneydoğudan 93.2 km/s, Samsun Liman’ında ise 91.8 km/s olarak kaydedildi. Samsun’da bu güne kadar ölçülen en yüksek rüzgar hızı 15 Aralık 1978’de 124.2 km/s olarak kaydedilmiştir. Güney ve güneybatılı yönlerden devam eden sert rüzgarın bugün akşam saatlerine kadar devam etmesi, akşamdan itibaren ise tekrar normale dönmesi beklenmektedir” dedi.
VALİLİK UYARDI
Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre Samsun, Sinop, Ordu, Kastamonu, Çorum’un kuzeyi ve Tokat’ın doğusunda bugün gece saatlerine kadar fırtınanın devam etmesinin beklenildiği belirtilirken, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. Havalimanında uçuş trafiğinde aksama bulunmadığını duyuran Valilik, fırtına nedeniyle limana gemi giriş-çıkışı yapılmadığını bildirdi.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR