Askeri Casusluk davasında infaz durdurma kararı

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul daki askeri casusluk davasında, infaz aşamasında bulunan tüm hükümlülerin infazının durdurulmasına karar verdi.\r\n

 Askeri Casusluk davasında infaz durdurma kararı
Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesinin, İstanbul daki askeri casusluk davasında sanıkların haklarının ihlal edildiğine ilişkin kararının ardından, infaz aşamasında bulunan tüm hükümlülerin infazının durdurulmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesinin sanıklar hakkındaki ihlal kararının Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesinin ardından, başkan Melda Şahin ve üyeler Şükran Ocak ile Bülent Altun karar vermek için müzakereye çekildi.

Müzakerenin ardından kararını açıklayan heyet, kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi nin, şantaj ve askeri casusluk iddialarına yönelik davaya ilişkin kararını 2 Ağustos 2012 de açıkladığını hatırlattı.

Anayasa Mahkemesinin 9 Ocak ta verdiği karara da değinen heyet, bu kapsamda, infaz aşamasında bulunan 44 hükümlünün infazının durdurulmasına karar verdi.

Heyet, başka suçtan tutuklu ya da hükümlü değiller ise derhal salıverilmeleri için Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına hükmetti.

Hakkında infaza yönelik yakalama kararı bulunanlar hakkındaki değerlendirmenin yapılması için kararın bir örneğinin Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini kararlaştıran heyet, infazın durdurulması kararı verilen hükümlüler hakkında yargılamanın yenilenmesine karar verdi.

Yargılamanın yenilenmesi aşamasının yeni bir esas numarası alınarak bu esas numarası üzerinden yürütülmesine karar veren heyet, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi ne itiraz edilebileceğini karar geçirdi.

Dava süreci

Kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, şantaj ve askeri casusluk iddialarına ilişkin emekli Albay İbrahim Sezer in de aralarında bulunduğu 4 ü tutuklu 56 sanığın yargılandığı davaya ilişkin kararını 2 Ağustos 2012 de açıkladı. 

Bütün sanıkların fuhuş ve askeri casusluk suçlarından beraatlarına hükmeden heyet, sanıklar İbrahim Sezer, Tamer Zorlubaş, Mehmet Seyfettin Alevcan ve Deniz Mehmet Irak ın tahliyesine karar verdi.

Tuğamiral Şafak Yürekli nin suç örgütüne yardım etmek ve yasaklanan bilgileri temin etmek suçlarından 2 yıl 7 ay 20 gün ve emekli Albay İbrahim Sezer in de suç örgütü üyeliği, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri kullanmak ve özel hayatın gizliliğini ihlal gibi suçlardan 15 yıl 7 ay 14 gün hapisle cezalandırılmasına karar veren heyet, benzer suçlardan eski TÜBİTAK Daire Başkanı Yücel Çipli nin 13 yıl 6 ay 15 gün, eski TÜBİTAK görevlisi Merdan Metin in 8 yıl 4 ay, Yarbay Mehmet Seyfettin Alevcan ın 15 yıl 7 ay 14 gün, Zeki Mesten in 11 yıl 3 ay, Tamer Zorlubaş ın 7 yıl 11 ay, Yüzbaşı Ebru Nilhan Bozkurt un 5 yıl 10 ay ve Yüzbaşı Yekdane Ebru Ercüment in de 9 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. 

Diğer 36 sanığı da benzer suçlardan 1 yıl 8 ay ile 10 yıl 7,5 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptıran heyet, bir sanığın dosyasının ayrılmasına, 10 sanığın da tüm suçlardan beraatını kararlaştırdı.

Yeniden yargılama talebi reddedildi

Temyiz incelemesi yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 6 Aralık 2013 te 43 sanık hakkında verilen mahkumiyet ve beraat kararlarını onadı.

Onama kararının ardından 43 sanık hakkında yakalama emri çıkarıldı, bu sanıklardan Necmi Yıldırım, Tamer Çetin, Adnan Yılmaz, Alpay Aksu ve Senay Hatice Sarıgöz tutuklandı. 

Haklarındaki kararlar onanan 25 sanığın avukatları, Ergekenon ve Balyoz davalarında kumpas kurulduğu iddialarına ilişkin bazı siyasilerin beyanlarını dikkate alarak, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi ne yeniden yargılama talebinde bulundu.

Yeni bir heyet tarafından değerlendirilen talep, 4 Şubat 2014 te siyasiler ve yazarların beyanlarının, yeni delil olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun un yürürlüğe girmesinin ardından yargılamayı yapan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi de diğer Terörle Mücadele Kanunu nun 10. maddeyle görevli mahkemeler gibi kapatıldı ve bu dosya Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi ne gönderildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

1 16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

Samsunspor'da iki ayrılık

2 Samsunspor'da iki ayrılık

 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

3 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

4 Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

5 Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

6 Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

Samsunspor fırsat peşinde

7 Samsunspor fırsat peşinde

Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

8 Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı

9 Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı

Aytaç Sulu oynayacak mı?

10 Aytaç Sulu oynayacak mı?