Bütün gruplara operasyon düzenlenmeli

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İyi Taliban, kötü Taliban ayırımı yapılmamalı. Bütün gruplara operasyon düzenlenmeli. Hakkani, Leşker-i Tayyibe ve diğer gruplar hem Pakistan hem ABD hem de diğer ülkeler için tehlikeli dedi.\r\n

Bütün gruplara operasyon düzenlenmeli
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Pakistan ziyaretinin ikinci gününde başkent İslamabad daki Dışişleri Bakanlığı nda ABD-Pakistan Stratejik Diyalog toplantısına katıldıktan sonra Pakistan Başbakanının Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Danışmanı Sartaj Aziz ile basın toplantısı düzenledi. 

Pakistan ın, Taliban militanlarına yönelik Kuzey Veziristan da sürdürdüğü operasyonda önemli başarılar elde ettiğini söyleyen Kerry, ABD olarak biz, Kuzey Veziristan daki operasyondan etkilenerek yerlerini terk eden halkın geri dönüşünü sağlamak için 250 milyon dolarlık yardımı Pakistan a yapmayı planlıyoruz. Pakistan ordusu takdire layık. İyi Taliban, kötü Taliban ayırımı yapılmamalı. Bütün gruplara operasyon düzenlenmeli. Hakkani, Leşker-i Tayyibe ve diğer gruplar hem Pakistan hem ABD hem de diğer ülkeler için tehlikeli diye konuştu.

Kerry, iki ülke arasında istihbarat paylaşımı konusundaki işbirliğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Pakistan ve Hindistan arasındaki sınır gerilimine de değinen Kerry, gerilimden kaygılı olduğunu ve bunun ancak diyalogla çözülebildiğini ifade ederek ABD nin bu konuda gereğini yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Peşaver de 16 Aralık ta Pakistan Talibanı tarafından düzenlenen okul baskınını da şiddetle kınayan Kerr, 16 Aralık taki saldırı bizim ortak azmimizi güçlendirmiştir. Amerikan halkı, Pakistan halkının yanında durmaya devam edecektir ifadesini kullandı.

ABD nin, Hindistan ı Pakistan ile diyaloğa ikna edeceğine inanıyoruz

Pakistan Başbakanının Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Danışmanı Sartaj Aziz, stratejik diyalog toplantılarında Hindistan ile Keşmir bölgesinde yaşanan gerilimin de gündeme geldiğini belirtti. Aziz, Keşmir sorunu gündeme gelmeden Hindistan ile müzakere yapılamayacağını ifade ederek ABD nin, uluslararası toplumun etkin bir üyesi olarak Hindistan ı Pakistan ile diyaloğa ikna edeceğine inanıyoruz. Bölgenin huzuru ve ekonomik refahı için Hindistan, Pakistan ile çalışmaya ikna edilmeli dedi.

Aziz, terör konusunda da Kuzey Veziristan da Hakkani örgütüne darbe vurulduğunu kaydederek Artık Afganistan da faaliyet gösteremez. 16 Aralık tan sonra Ulusal Hareket Planı hazırlanmıştır. Bu plan doğrultusunda diğer gruplara karşı da önlmeler alınıyor diye konuştu.

Sartaj Aziz, Kuzey Veziristan daki operasyon nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlar için 1,5 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da hareketli hafta

1 Samsunspor'da hareketli hafta

İstanbul'da bir Samsunspor zirvesi daha

2 İstanbul'da bir Samsunspor zirvesi daha

Çağrı gitmek istiyor

3 Çağrı gitmek istiyor

Altyapıda Gümüşdağ sesleri

4 Altyapıda Gümüşdağ sesleri

Oy kullandığınız sandıktan hangi parti ne kadar oy aldı?

5 Oy kullandığınız sandıktan hangi parti ne kadar oy aldı?

Oylar Uyanık'a!

6 Oylar Uyanık'a!

 Samsun'dan 2 kadın vekil

7 Samsun'dan 2 kadın vekil

BAL'da yabancı şoku... Statü mü değişiyor?

8 BAL'da yabancı şoku... Statü mü değişiyor?

Ayite'yi Altay kaptı

9 Ayite'yi Altay kaptı

Samsun'da oteldeki cinayetin şüphelileri serbest bırakıldı

10 Samsun'da oteldeki cinayetin şüphelileri serbest bırakıldı