Hak-İş ten Suriyeli istihdamına destek

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, Suriyeli sığınmacıların çalışabilmesi için belli bir mevzuat içerisinde ve Türkiye nin dengeleri dikkate alınarak bir düzenleme yapılmalıdır dedi.\r\n

Hak-İş ten Suriyeli istihdamına destek
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Suriyelilere  çalışma izni verilmesi gerektiğini belirterek, Suriyeli sığınmacıların çalışabilmesi için belli bir mevzuat içerisinde ve Türkiye nin dengeleri dikkate alınarak bir düzenleme yapılmalıdır dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed zulmünden ve IŞİD teröründen kaçarak Türkiye ye gelen Suriyeli sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, Türkiye nin çeşitli şehirlerinde yaklaşık 1,5 milyon Suriyelinin yaşamlarını sürdürdüğünü hatırlattı.

Türkiye nin açık kapı politikasıyla kamplardaki göçmenlere dünya standartlarının üstünde bir hizmet verdiğini ifade eden Arslan, kampların dışındaki Suriyelilerin çoğunluğunun hayatlarını sürdürebilmesi için karın tokluğuna ve kayıt dışı olarak çalıştırıldığını belirtti. 

Arslan, binlerce Suriyeli sığınmacının yaşadığı durumun büyük bir sorun teşkil ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

Suriyeli sığınmacıların akınının ardından özellikle kentlerin sosyal dokusu ve işgücü piyasaları, önemli ölçüde etkilenmiş durumdadır. Nüfus patlamasının yaşandığı illerde iş gücü piyasasındaki arz talep dengesi sarsılmış, işgücü piyasasını olumsuz etkileyebilecek boyutlara ulaşmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, işgücü piyasasında bozulan dengelerin yeniden tesis edilmesi, Suriyelilerin büyük şehirlere göçünü engellenmesi ve Suriyelilerin sadece ikamet ettiği ilde çalıştırılması yönünde bir hazırlık yapıldığı anlaşılmaktadır. Suriye başta olmak üzere bölgede yaşanan savaş ve terör ortamı dikkate alındığında, sığınmacıların Türkiye de uzun vadede kalma riski ile karşı karşıya olduğumuz görülüyor. Bu nedenle yaşanan uyum sorununu çözmek için çeşitli önlemler alınması gerektiği bir gerçek. Literatürde göç ve kalkınma şeklinde bir yaklaşım bulunmakta. Göçmenlerin belli oranda kendi istihdamlarını geliştirdiklerini de unutmamak gerekir.

Sosyal tarafların hassasiyetleri dikkate alınmalı

Türkiye nin bölgesel, yöresel ve küresel bir aktör olarak duruş sergilemesiyle birlikte, sivil toplum örgütlerinin de aynı duruşa uygun tavır almasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Arslan, Hak-İş in sorumluluğunun bilincinde olduğunu ve bu bilinçle çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Sendika ve insan hakları savunucusu bir sivil toplum örgütü olarak, Suriyelilere  çalışma izni verilmesin diyemeyeceklerini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

Yurtdışında yaşayan Türkler için bir sendikacının Türklere iş vermeyin demesini onaylamıyorsak, bizler de Suriyeliler için çalışmasınlar diyemeyiz. Esed, IŞİD ve bölgedeki diğer terör örgütlerinin zulmünden kaçarak ülkemize sığınmış insanlara ne yaparsanız yapın diyemeyiz. Bölgede varolan kayıtdışı istihdamı, düşük ücretle, uygunsuz koşullarda çalışmayı Suriyeli sığınmacıların evlerinden, yurtlarından uzakta yaşadıkları sorunları görmezden gelemeyiz. Belli bir mevzuat içerisinde ve Türkiye nin de dengeleri dikkate alınarak bir düzenleme yapılmalı. Çalışma hayatını doğrudan ilgilendiren bu düzenlemeler hayata geçirilmeden önce hükümet-işçi-işveren taraflarının ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı ulusal ve yerel düzeyde sosyal diyalog mekanizmaları işletilmeli. Yapılacak düzenlemeler sosyal tarafların da görüşleri alınarak ve hassasiyetleri dikkate alınarak hayata geçirilmelidir.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da 4 kadro dışı

1 Samsunspor'da 4 kadro dışı

İşte Samsun'da MHP'ye bırakılan ilçeler

2 İşte Samsun'da MHP'ye bırakılan ilçeler

Erhan Usta için ayağa kalktılar

3 Erhan Usta için ayağa kalktılar

Samsun'da kadın sürücü fren yerine gaza bastı: 1 yaralı

4 Samsun'da kadın sürücü fren yerine gaza bastı: 1 yaralı

Aday adaylığını çekti! Atakum o partinin

5 Aday adaylığını çekti! Atakum o partinin

Samsun'da tramvay yarın ücretsiz

6 Samsun'da tramvay yarın ücretsiz

Samsunspor taraftarına büyük şok

7 Samsunspor taraftarına büyük şok

Samsun'da patron çıldırdı! Duş almayan çalışanına...

8 Samsun'da patron çıldırdı! Duş almayan çalışanına...

Samsun'da polise pompalı tüfekli saldırı

9 Samsun'da polise pompalı tüfekli saldırı

Samsun'da lise öğrencileri arasında bıçaklı kavga: 3 yaralı

10 Samsun'da lise öğrencileri arasında bıçaklı kavga: 3 yaralı