SAMSUN TİCARET MERKEZİ OLMALI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un uluslararası bir ticaret merkezi, kuzeye açılan bir kapısı olması gerektiğini ifade ederken; Vali İbrahim Şahin köylerin de beton yığınına döndüğünü söyledi\r\n

SAMSUN TİCARET MERKEZİ OLMALI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı” tanıtım toplantısı yapıldı. İlki Ordu’da ve 10’uncusu da Samsun’da Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde yapılan çalıştaya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, ilçe belediye başkanları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı İbrahim Acar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
ŞEHİRLERDE İNŞAAT SÜRECİ 
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı İbrahim Acar, çalıştayın Türkiye genelinde 10’uncusunu Samsun’da yaptıklarını söyledi. Acar, şehirleri maddi ve manevi olarak yeniden bir inşaat sürecine koyduklarını belirterek, “Bu çerçevede bakanlık olarak stratejik mekansal planlama çalışmaları başlatıldı. Bu çalışma bütün yurt çapında yapılıyor. Her bölgede, her bir yerleşim biriminde, her şehirde ve kırsalda baştan başa ülkenin mekansal planlaması yapılıyor” diye konuştu.
KALKINMA STRATEJİK PLANI 
Samsun’un vizyonu için kalkınma stratejik planı yaptıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bir şehri geleceğe taşıyacak olan vizyon, şehrin ‘ne olacak bu şehrin geleceği’ sorulduğunda ‘bu şehir gelecekte nasıl bir şehir olacak, nasıl bir şehir olma yolunda geleceğe kendini layık görüyor’ sorununun cevabının arandığı anda bulunan cevaptır. Biz bu cevabı Devlet Planlama Teşkilatı ile Valiliğimiz ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yaptığı bir çalışmada bulduk. Bu çalışma şehrin gelecek vizyonu dediğimiz, vizyon aslında bir iktisadi kalkınma stratejik planıdır. Kalkınma stratejik planı Samsun’da 3 temel planı içerdi. Bunlar uluslararası ticaret, tarım ve tarıma dayalı sanayi ile uzman iş gücüne dayalı sanayi ve ihtisaslaşmış hizmetler dinamiğidir. Samsun uluslararası bir ticaret merkezi olmalı. Kuzeye açılan bir kapısı olmalı. Samsun’un buna yönelik bir ev sahibi yapabilmesi için iyi bir limanı ve havayolu olması gerekir” şeklinde konuştu.
KÖYLER BETON YIĞINI OLDU
Köylerin yükselen apartmanlardan dolayı beton yığınına dönüştüğünü kaydeden Vali Şahin, “Şehrin binalarının genetiği vardır. Eğer bu genetiği kaybedersek, kayboluruz. Nasıl insanın DNA’sı varsa, şehirlerinde de DNA’sı vardır ve o tarihi binalardır. Çok yüksek katlı binalardan kurtulup, belki tek katlı ya da 2 katlı binalara gitmemiz gerekiyor. Bizim kültürümüzde aslında dikey yapılaşma yok, yatay yapılaşma var. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 60, 70, 80, 100, 110 metrekarelik 1 veya 2 katlı binaları üretelim ve onların da maketlerini üretelim. Belediyeler de ruhsat verirken kişilere ‘binaların dış görünüşü en azından bunun gibi olsun’ desinler. Köyler beton yığını oldu. Köylerde 4-5 katlı apartmanlar yapmaya başladılar. İnanın köy mü şehir mi karıştırıyoruz. Batılı ülkelerde şehirde yaşıyorsunuz ama köy havasını size teneffüs ettiriyorlar” dedi. 
CAMİYE GİTMEYEN ÇOCUK ZEHİRLENİYOR
Camiler haftasında “Camiler oyun alanına dönsün” açıklamasından dolayı gazeteler tarafından eleştirildiğini fakat camiye gitmeyen çocukların başka yerlerde bonzai veya başka şekilde zehirlendiklerini savunan Vali Şahin, şöyle konuştu: “Bizim gençlerimiz camiye falan gitmiyor. Çünkü namaz kılmıyor ve başka da orada eğlenebileceği bir yer yok. Camiler haftasında ‘camiler oyun alanına dönsün’ dedim. Ertesin gün gazeteler beni eleştirdi. Çocuklar okuldan gelip çantasını eve bırakıp kendilerini sokağa attıklarında kafalarında cami ve etrafı gelmeli. Aslında bunun adı külliyedir. Orada aşhane vardır, oyun alanları vardır, kütüphaneler vardır, dinlenecek yerleri vardır ve çocuklar orada dinlenir. Peki, buraya gitmeyen çocuklar nereye gidiyor? Ya cami tuvaletlerinde bonzai çekiyorlar ya da başka yerlerde, internet salonlarında başka şekilde zehirleniyorlar. Ondan sonra anne ve babalar başlarını eğip feryat ediyorlar. Onun için biz yeni Medinelerimizde ve yeni şehirlerimizde mutlak şekilde bir bakış tarzı değişikliğine ihtiyacımız var.”
Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı İbrahim Acar, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ve Doç. Dr. Ayfer Gedikli çalıştayda izlenecek yol hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İHA 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Adliyesi karıştı! Tekme, tokat birbirlerine girdiler

1 Samsun Adliyesi karıştı! Tekme, tokat birbirlerine girdiler

Necattin Demirtaş, MHP'den istifa etti

2 Necattin Demirtaş, MHP'den istifa etti

Samsunspor'da hoca için kritik gün

3 Samsunspor'da hoca için kritik gün

Başkan İsmail Uyanık, Taşkın için ne dedi?

4 Başkan İsmail Uyanık, Taşkın için ne dedi?

Aday adayından örnek tavır

5 Aday adayından örnek tavır

Samsunspor'un rakibi ligden çekildi

6 Samsunspor'un rakibi ligden çekildi

Yenilikler bitmiyor

7 Yenilikler bitmiyor

Moralsiz Taner Taşkın idmanda

8 Moralsiz Taner Taşkın idmanda

Samsun'da küçük çocuğu serviste unutan şoför ve hostes gözaltında

9 Samsun'da küçük çocuğu serviste unutan şoför ve hostes gözaltında

İshak Taşçı: 'Verdiğim sözün arkasındayım'

10 İshak Taşçı: 'Verdiğim sözün arkasındayım'