BÜYÜKŞEHİR FESHETTİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Samsun 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘meclisin özel halk otobüslerini kiralama yetkisinin 10 yılla sınırlı olduğu’ kararı nedeniyle 50 halk otobüsünün sözleşmesinin feshedildiğini söyledi\r\n

BÜYÜKŞEHİR FESHETTİ
Atakum Türk-İş Dolmuş Hattı nda faaliyet gösteren kooperatif tarafından Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, ‘özel halk otobüslerinin kiralama süresinin 10 yıl ile sınırlı olması’ gerektiğine dair verilen karar sonucunda 106 özel halk otobüsünün yarısının sözleşmelerinin iptali ve hatların yeniden ihale ile kiraya verilmesi gündeme geldi. Mahkeme kararı üzerine Büyükşehir Belediyesi, 50 tane özel halk otobüsünün sözleşmesini feshetti. Bunun üzerine otobüsçüler de konuyu Yargıtay’a taşıdı. 
İŞLETME HAKKI TEKLİFİ 
Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2015 yılı Ocak ayı 1’inci birleşiminin 2 oturumuna ait 12 gündem maddesi, Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında, komisyondan geçerek meclise havale edildi. Büyükşehir Belediye Sarayı Meclis Toplantı Salonu nda yapılan komisyon toplantısında 12 madde görüşüldü. Gündemde yer alan, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’nın 05 Ocak 2015 tarihi ve 1. sayılı, Samulaş A.Ş.’ye özel halk otobüsü işletme hakkının verilmesi teklifi sunuldu.
TEDBİR ALMAMIZ LAZIM 
Sunulan teklif konusunda bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, “Dışarıdan vatandaşın birisi ‘Bu süre 10 yılı geçemez, meclisin kiralama yetkisi 10 yılla sınırlıdır, bu nedenle 10 yılı dolduran araçların çalışmaması lazım’ diye dava açtı.  Dava sonucunda ‘meclisin yetkisinin 10 yılla sınırlı olduğu, 10 yıldan fazla bir yetki verilmiş olsa bile bu yetkinin sayılmayacağı, bu nedenle 10 yılını dolduran otobüslerin sözleşmelerini feshedilmesi gerektiği’ konusunda mahkeme karar verdi. Biz de bunun üzerine encümen kararıyla 50 tane aracın sözleşmesini feshettik. Bunun üzerine otobüsçüler dava açtılar, Yargıtay’a gittiler. Biz bu arada 2 yıllık ihaleye çıktık. Bu ihaleye hiçbir halk otobüsü girmedi. Toplu taşıma hizmeti veren toplam 106 otobüs var. Bu nedenle ‘hazırlıklı olalım’ dedik. 50 tane otobüs devre dışı kaldığında şehir halkı ciddi bir ulaşım problemi yaşayacaktı. Hazırlık yapalım, Samulaş’a yetki verelim, daha yeni araçlar almak suretiyle daha kaliteli hizmet verelim. 2018 yılında bütün özel halk otobüslerini ağırlıklı olarak da 2016 yılında 45 tanesi süresi dolacak. Her türlü tedbiri almamız lazım. 50 tanesinin ruhsatını iptal edince belki 56 tanesi de ‘biz de çalışmıyoruz’ diyebilirler. 106’sı birden kontak kapabilirler. Biz bunun için yüzde 99.96 belediyenin olan Samulaş’a yetki verilmesini istiyoruz. Bu nedenle biz Samulaş’a otobüs alıp bu hizmetleri Samulaş üzerinden daha kaliteli ve daha ekonomik olmak üzere yaptırmak istiyoruz” diye konuştu. 
Arlı’nın konuşmasının ardından, Samulaş A.Ş’nin otobüsle toplu taşıma yetkisi talebi, komisyondan geçti. Ardından gündemin diğer maddeleri de tek tek okunarak komisyona kabul edildi. Meclis toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

1 16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

Samsunspor'da iki ayrılık

2 Samsunspor'da iki ayrılık

Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

3 Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

4 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

5 Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

6 Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

7 Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

Ömer Süslü'den Erhan Usta açıklaması

8 Ömer Süslü'den Erhan Usta açıklaması

Samsunspor fırsat peşinde

9 Samsunspor fırsat peşinde

Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı

10 Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı