Fransızlar 'Fransız' kalmadı

STSO’nun düzenlediği ‘Ülke Günleri’ etkinlikleri kapsamında kalabalık bir heyetle kente gelen Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, Samsun’daki yatırım ve ticaret potansiyelinin farkında olduklarını ve ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkiye katkı sa

Fransızlar 'Fransız' kalmadı

\n  

\n
\n Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, Türk-Fransız Ticaret Derneği (CCIFT) Delegasyonu üyeleri ile birlikte, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği, ‘Ülke Günleri’ etkinlikleri kapsamında Samsun’a geldi. Büyükelçi  Bili ve beraberindeki heyet ilk olarak Samsun Valiliği’ni ziyaret etti. Fransız heyet, Vali Vekili Hasan Özhan tarafından kabul edildi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır'ı ziyaretin ardından STSO'ya gelen Fransız heyeti, STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Başkan Murzioğlu, misafir etmekten mutlu olduklarını söylediği Fransız Büyükelçisi Laurent Bili ve beraberindeki heyete Samsun ekonomisi hakkında bilgi verdi. 
\n
\n  
\n
\n YENİ SAYFA AÇILIYOR 
\n
\n Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, konuşmasına son günlerde yaşanan terör olaylarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayıp, “Her şeyden önce başınız sağolsun. Üzüntünüzü paylaşıyoruz” dedi. Samsun’da bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirten Bili, “Samsun’da kesinlikle yatırım ve ticaret potansiyeli var. Kalabalık bir heyetle kente geldik. Bu yatırım ve ticaret potansiyelini görmek bize çok enteresan geleceğine eminin. Şunu da unutmamak lazım ki; Türkiye ile Fransa arasında 500 yıllık bir birliktelik var. Şimdi iki ülke arasında yeni bir sayfa açılıyor” dedi. 
\n
\n  
\n
\n YELKEN KULÜBÜ'NDE TOPLANTI
\n
\n Fransız heyet ardından STSO tarafından Yelken Kulübü’nde organize edilen ‘Samsun Ekonomisi ve Pazar/İş Olanakları’ konulu toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kentin ticari, kültürel yapısı ve yatırım imkanları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda söz alan Başkan Murzioğlu, Samsun’un, gerek bulunduğu stratejik konumu, gerekse sahip olduğu mal ve hizmetler üretimi altyapısıyla ekonomik faaliyetleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış yükselen bir şehir olduğuna vurdu yaptı. Türkiye’nin ilk bin firması içinde Samsun’dan 12 firmanın yer aldığına vurgu yapan Murzioğlu, Samsun’un, ana metal sanayi, gıda, mobilya, tekstil sektörlerinde oldukça önemli üretim altyapısına sahip olmakla birlikte cerrahi aletler üretimi konusunda da üs konumunda olduğunu söyledi. 
\n
\n  
\n
\n GELECEĞİN PARLAYAN YILDIZI 
\n
\n Geniş yelpazede üretimin gerçekleştiği Samsun’dan dünyanın 133 ülkesine ihraç yapıldığını dile getiren Başkan Murzioğlu, "Samsun ihracatı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 61 büyümüştür. Bu rakam Türkiye ortalamasının oldukça üstündedir. Samsun’un, sanayi ve tarımsal üretimini destekleyen en önemli argüman, şehrimizin lojistik bağlamda sahip olduğu üstünlüklerdir. Türkiye’de yalnızca üç ilde olan, hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşım altyapısına sahip Samsun, Türkiye’nin kuzeye açılan kapısıdır. Uluslararası havaalanı, üç limanı ve yakın vadede projelendirilecek olan lojistik organize sanayi bölgesiyle ve ulaşımda merkez konuma yükselecek olan Samsun, çağdaş ipekyolu TRACECA, Viking ve Samsun-Kavkaz Tren Feri Hattı Projesiyle de bölgenin buluşma noktasıdır" diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLABİLİR
\n
\n Ardından söz alan Türk-Fransız Ticaret Derneği Başkanı Zeynep Necipoğlu ise, çoğunluğu Fransız olmak üzere 450’ye yakın üyelerinin olduğunu belirterek, amaçlarının Türkiye’deki Fransız yatırımlarını ve Fransa’daki Türk yatırımlarını çoğaltmak olduklarını ifade etti. Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili de yaptığı konuşmada, “Yıllar önce Samsun’a gelmiştim. Ama bu gelişimde Samsun’un çok gelişmiş olduğunu gördük. Eskiden burada Fransız konsolosluğu vardı. Samsun’la Fransa arasında çok önemli ilişkiler yaşanmıştı. Sayın Murzioğlu’nun da ifade ettiği gibi bu ziyaret Samsun’la bizim arasında yeni bir başlangıç da olabilir" dedi. 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

1 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

2 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

3 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

4 Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

5 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

6 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

Samsunspor'da yönetim sahaya indi

7 Samsunspor'da yönetim sahaya indi

Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

8 Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

Kotasız internet tarifeleri açıklandı! İşte yeni fiyatlar

9 Kotasız internet tarifeleri açıklandı! İşte yeni fiyatlar

Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'

10 Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'