Kıbrıs Türklerinin azınlık haline getirilmesine izin verilmeyecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru veya Rum devletinde azınlık haline getirilmesine izin verilmeyeceğini söyledi.\r\n

Kıbrıs Türklerinin azınlık haline getirilmesine izin verilmeyecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ziyaretinin KKTC nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının 3. yıl dönümü ile özgürlük mücadelesi lideri Fazıl Küçük’ün anıldığı bir döneme denk geldiğini belirterek Bu iki büyük ismi saygı ve minnetle yad ediyorum diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Kıbrıs konusunda gelinen aşama ve yakın işbirliğini ele alma fırsatı bulduklarını söyleyen Çavuşoğlu, bu konularda işbirliğinin devam ettiğini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesinin adil ve kalıcı çözüme kavuşmasının öncelikli dış politika hedeflerinden olduğunu ifade ederek Kıbrıs Türk tarafıyla yürüttükleri çabaların devam edeceğini, çözüm konusunda tutarlı, sonuç almaya yönelik her türlü iyi niyetli yaklaşıma ve Birleşmiş Milletler in (BM) çabalarına desteklerinin süreceğini belirtti. 

Anavatan ve garantör ülke olarak, Kıbrıs Türk tarafının, sorunun çözümü yönündeki kararlı çabalarına tam destek veriyoruz diyen Çavuşoğlu, KKTC de de birlik ve beraberlik içinde hareket edildiğini görmekten memnun olduklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

Kıbrıs Türk tarafı müzakerelerin en kısa zamanda sonuca ulaşması için gerekli iradeyi göstermektedir. Ancak sadece Türk tarafının çabalarıyla sonuç almak mümkün değildir. Rum tarafının da bu yönde samimi çaba göstermesi gerekiyor. Buna karşılık Rum tarafı Doğu Akdeniz de doğal kaynaklar konusunda Kıbrıs Türk tarafının getirdiği önerileri görmezden gelmekte ve tek taraflı başlattığı faaliyetlerini genişleterek devam etmektedir. Rum tarafının Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve çıkarlarını dikkate almadan yürüttüğü tek taraflı faaliyetlerine tepkisiz kalınması elbette mümkün değildir.  

Rum tarafının masadan kalkmasının ardından yapıcı önerileri KKTC ile ortaya koyduklarını anlatan Mevlüt Çavuşoğu, doğal kaynaklar konusunun Kıbrıs Türk halkının haklarını gözetecek şekilde ele alınması ve Rumların müzakere masasına dönmesini amaçladıklarını belirtti. Bu önerileri BM nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Yunanistan ile de çalıştıklarını bildiren Çavuşoğlu, Sismik faaliyetlere ilişkin duyurunun süresinin 30 Aralık ta bitiminin ardından Rum tarafının sondaj çalışmalarını sonlandırmasını bekledik ama tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen Rum tarafı tek taraflı faaliyetlerini sürdürmekte ısrar ediyor diye konuştu.

Çavuşoğlu, Rum tarafının yayınladığı duyurularla mevcut sondaj sahası çalışmalarının süresini uzattığını ve alanı genişlettiğini hatırlatarak Son olarak 5 Ocak taki açıklamasıyla Rum lideri Anastasiadis’in tavrının değişmediğini gördük. Bu gelişmeler ışığında KKTC hükümeti Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin TPAO ya verilen ruhsatlar çerçevesinde bölgedeki çalışmalarına devam etmesine karar vermiştir ifadesini kullandı.

Hatadan vazgeçmeliler

Türk tarafı olarak Rum yönetiminden en kısa zamanda bu hatasından vazgeçmesini beklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, adanın ortak sahibi olan iki halkın siyasi eşitliği temelinde oluşturulacak yeni ortaklık konusunda net bir tutum benimsenmesi, müzakere masasına geri dönülmesi, kalıcı çözüme ulaşmak için samimi çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KKTC nin son müzakere sürecinde her türlü çabayı gösterdiğini ve uluslararası toplumun da bunun farkında olduğunu söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Rumların atacağı iyi niyetli adımlar kuşkusuz karşılıksız kalmayacaktır. Ancak şu iyi bilinmelidir ki Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru veya Rum devletinde azınlık haline getirilmesine izin verilmesi asla mümkün değildir. Önceliğimiz Kıbrıs sorununun Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini teminat altına alacak şekilde adil bir çözüme kavuşturulmasıdır. Doğal kaynaklar konusu başta olmak üzere Kıbrıs Türk tarafının hak ve çıkarlarının korunmasını Türkiye olarak vazgeçilmez görüyoruz. Türkiye ve KKTC kendileriyle yapıcı bir işbirliği yürütecek taraflarla birlikte barış, refah ve huzurun hakim olduğu bir coğrafyada ileriye doğru yürümek azmindedir. Türkiye adada ve bölgede refahın yerleşmesi yolundaki sorumluluklarını hassasiyetle yerine getirmeyi sürdürecektir. Ortak hedeflere ulaşmak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Çavuşoğlu, konuşmasının sonunda Rum tarafına da Türk tarafının atmakta olduğu yapıcı adımlara olumlu cevap verme ve adada barış ve refah içinde yaşanacak yeni bir ortaklık devleti kurulması için samimi çaba göstermesi çağrısında bulunarak Gelin, hep birlikte bu sorunu çözelim ve Kıbrıs ı bir barış ve istikrar adası yapalım dedi.

Çavuşoğlu, bir gazetecinin sorusu üzerine, BM, KKTC ve Yunanistan ile sorunun çözümüne yönelik bazı adımlar attıklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Burada karşı olduğumuz Rum kesiminin tek taraflı sondaj çalışmalarını yürütmesi. Kıbrıs Türk halkının bu rezervler üzerindeki hakkını kimse inkar etmiyor ama şu anki çalışmalar bu halkın haklarını garanti altına almıyor. Dolayısıyla KKTC kararlarını aldı, Türkiye de anavatan ve garantör ülke olarak KKTC’nin taleplerini yerine getirdi ifadesini kullandı.

Müzakere masasını terk eden tarafın Rumlar olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, daha önce de Türkiye nin KKTC nin isteği üzerine bölgeye sismik araştırma gemileri gönderdiğini ve buna rağmen müzakerelerin devam ettiğini hatırlattı. 

Mevlüt Çavuşoğlu, Önemli olan sondaj çalışmasının kimin tarafından yapıldığı değil, bizim için önemli olan sondajda çıkacak gazın ve petrolün yani gelirin paylaşımı. Bunun garanti altına alınması lazım. Bu anlaşma devam edebilir ama buradan elde edilecek gelirin paylaşımı konusunda anlaşmaya varılabilir. Olayı hiç saptırmaya gerek yok diye konuştu.

Doğu Akdeniz’de işbirliğine önem veriyoruz

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Doğu Akdeniz’de işbirliği, barış ve istikrarın sağlanmasına büyük önem verdiklerini belirterek Hidrokarbon yatakları konusunda Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasında bir işbirliği ortamının sağlanmasının Kıbrıs’ta bir çözüme katkı sağlayacağına, bunun bölgeye olumlu yansımaları olacağına inanıyoruz dedi. 

Cumhurbaşkanı Eroğlu ortak basın toplantısında, Çavuşoğlu’nu bir kez daha KKTC’de görmekten mutluluk duyduğunu belirterek Çavuşoğlu’nun Kıbrıs konusunun önemli bir safhasında bu ziyareti gerçekleştirdiğini kaydetti.

Kıbrıs Rum tarafının görüşme masasından kaçtığına ve dönmemekte ısrar ettiğine işaret eden Eroğlu, Rumlar, kabul edemeyeceğimiz ön koşullarla ve dayatma gayretleriyle bizim için telafisi mümkün olmayacak oldubittiler yaratmaya çalışıyor diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum kesiminin hidrokarbon yatakları konusundaki tek yanlı faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade ederek KKTC’nin anavatan Türkiye ile sürekli istişare ve dayanışma içerisinde hakkını, hukukunu savunmaya devam edeceğini söyledi.

Bu konudaki kararlı tutumları ve desteklerinden ötürü Çavuşoğlu nun şahsında anavatan Türkiye hükümeti ve halkına teşekkür eden Eroğlu, şöyle devam etti:

Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak Rum tarafının tüm olumsuz tutumlarına rağmen, hep görüşme kapısını açık tutmaya çalıştık ve bu yapıcı, uzlaşıdan yana tavrımızı devam ettiriyoruz. Bildiğiniz üzere, anavatan Türkiye’nin bizim hükümetimizin yetkilendirmesi ile Kıbrıs Türk halkının  haklarının korunması için yayınladığı NAVTEX in süresi 31 Aralık 2014 tarihinde doldu. Bunun hemen öncesinde Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi de görevine ara vererek Gazimağusa limanına demirledi.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi, yeni üç alanda hidrokarbon yatakları araştırması yapmak için 6 Ocak’ta bir NAVTEX yayınlayacağını tüm dünyaya duyurdu. Bu arada, Anastasiadis’in masadan çekilmesiyle duran görüşmeler sürecini yeniden başlatma çabası içinde olan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, çabalarına bir fırsat tanıma adına bizden, bu tarihin bir gün öncesine denk gelen 5 Ocak tarihine kadar süre istedi; bu tarihe kadar hiçbir adım atmamamızı ve açıklama yapmamamızı önerdi. Sayın Anastasiadis, bu ön şartı ne bizim ne de anavatan Türkiye’nin kabul etmeyeceğini biliyor. Kıbrıs konusunun temelinde egemenliğin yattığını da gayet iyi biliyor.

Öncelikli görevim Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını korumak

Öncelikli görevinin Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak olduğunu ifade eden Eroğlu, Bu, tabiatıyla hem görüşme masası hem de masa dışı gelişmeler için geçerlidir. Takdir edilmelidir ki egemenlik haklarımızı, ekonomik çıkarlarımızı ve eşitlik statümüzü Kıbrıs Rum tarafının inisiyatifine, insafına veya rızasına bırakamayız. Bunları hem masada hem de masa dışında savunmaya devam edeceğiz. Bu konuda anavatan Türkiye her zaman yanımızda olmuştur ve yanımızda olmaya devam edeceğine de en küçük bir kuşkum yoktur değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs ta barışçı, uzlaşıcı, kapsamlı çözümden yana siyaset izlediklerini belirterek Kimsenin hak ve çıkarlarında gözümüz yoktur. Ancak kendi hak ve çıkarlarımızı savunmakta da kararlıyız. Tekelci ve hakimiyetçi bir zihniyete dayalı tek yanlı hareketlerin geçmişte kimseye bir faydası olmadı, gelecekte de olmaz. Paylaşımcılığa, ortaklığa ve kazan-kazan anlayışına dayalı çağdaş yaklaşımlar, hem adamız ve bölgemizin hem de Doğu Akdeniz’de çıkarı bulunan herkesin yararına olacaktır diye konuştu. 

Kıbrıs Türk halkının statükoya yarım asır daha mahkum edilmesine göz yumulmasının söz konusu olmadığını belirten Eroğlu, Kıbrıs Türk halkını 46 yıldır sonuç getirmeyen görüşmelere mahkum edenler, bilmelidirler ki her şey gibi sabrın da bir sonu vardır. Gerek BM Genel Sekreteri gerek uluslararası toplum mevcut döneme bir son şans olarak bakmakta, bunu açıkça ifade etmektedir. 50 yılı aşkın bir süredir adada bir barışı koruma görevi sürdüren BM Barış Gücü’nün görevi ay sonunda bir kez daha uzatılacaktır dedi. 

Doğu Akdeniz’de işbirliği, barış ve istikrarın sağlanmasına büyük önem verdiklerini söyleyen Eroğlu, şöyle devam etti:

Hidrokarbon yatakları konusunda Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasında bir işbirliği ortamının sağlanmasının Kıbrıs’ta bir çözüme katkı sağlayacağına, bunun bölgeye olumlu yansımaları olacağına inanıyoruz. Kıbrıs’ta iki ayrı dile ve dini inanca sahip iki halk arasında varılacak anlaşmanın İslam dünyası ile Hristiyan dünyası arasında bozulmak istenen ilişkileri olumlu yönde etkileyeceği de kuşkusuzdur.

Kıbrıs’ta varılacak bir anlaşmanın, iki halka ait hidrokarbon yatakları ile bölgedeki diğer hidrokarbon yataklarının Avrupa’ya en uygun şekilde pazarlanmasına olanak sağlayacağı, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki üyelik sürecine ivme kazandıracağı da açıktır. Dolayısıyla gelinen noktada küçük düşünmemeli, büyük düşünmeli ve Doğu Akdeniz’deki resmi, hatta ve hatta Türkiye üzerinden Avrupa’ya kadar uzanabilecek geniş işbirliği olanağını görebilmeliyiz.


EN ÇOK OKUNANLAR

İYİ Parti Samsun Büyükşehir Adayını açıklıyor

1 İYİ Parti Samsun Büyükşehir Adayını açıklıyor

Necattin Demirtaş, MHP'den istifa etti

2 Necattin Demirtaş, MHP'den istifa etti

Samsun Adliyesi karıştı! Tekme, tokat birbirlerine girdiler

3 Samsun Adliyesi karıştı! Tekme, tokat birbirlerine girdiler

Samsunspor'da hoca için kritik gün

4 Samsunspor'da hoca için kritik gün

Başkan İsmail Uyanık, Taşkın için ne dedi?

5 Başkan İsmail Uyanık, Taşkın için ne dedi?

Samsunspor'un rakibi ligden çekildi

6 Samsunspor'un rakibi ligden çekildi

Aday adayından örnek tavır

7 Aday adayından örnek tavır

İshak Taşçı: 'Verdiğim sözün arkasındayım'

8 İshak Taşçı: 'Verdiğim sözün arkasındayım'

Yenilikler bitmiyor

9 Yenilikler bitmiyor

Taner Taşkın: 'Aramıza nifak tohumu sokmasınlar'

10 Taner Taşkın: 'Aramıza nifak tohumu sokmasınlar'