Cumhurbaşkanlığı Sofrası nın ilk konuğu akademisyenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sofrası nda akademisyenler ve fikir adamlarını ağırladı.\r\n

Cumhurbaşkanlığı Sofrası nın ilk konuğu akademisyenler
Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda basına kapalı gerçekleştiren programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan ve pek çok kesimden ismin davet edildiği geleneği Cumhurbaşkanlığı Sofrası nda sürdürdü.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda ilk defa yapılan ve daha önce Çankaya Köşkü nde düzenlendiği için Çankaya Sofrası olarak anılan yemek, Cumhurbaşkanlığı Sofrası adıyla gerçekleştirildi. 

Yemeğe Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Prof. Dr. Osman Can, Prof. Dr. Atilla Yayla, Prof. Dr. Ahmet Çiğdem, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Gülnur Aybet, Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Prof. Dr. Kemal Sayar, Prof. Dr. Erol Göka, Dr. İbrahim Dalmış, Doç. Dr. Fahrettin Altun, Prof. Dr. Edibe Sözen, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Alev Erkilet ve Prof. Dr. Beril Dedeoğlu katıldı. 

Yemekte İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Savaş Barkçın da hazır bulundu.

Prof. Dr. Fuat Keyman

Cumhurbaşkanlığı Sofrası nın davetlilerinden Prof. Dr. Fuat Keyman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Erdoğan ın, Cumhurbaşkanlığı nın Beştepe deki yerleşkesinde 24 saat hizmet veren büyük bir kütüphane kurulacağını ve bu kütüphanenin herkese açık olacağını bildirdiğini belirterek, Erdoğan ın bunu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak tanımladığını söyledi.

Fransa daki terör saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ın katılımcıların görüşlerini sorduğunu aktaran Keyman, şöyle konuştu:

Sayın Cumhurbaşkanı, kendisinin bu olayı bir sürpriz olarak değil, geliyorum diyen bir olay olarak gördüğünü, olayda büyük bir istihbarat sorunun olduğunu ve Müslüman dünya üzerinde bir oyun oynandığını söyledi. Dolmabahçe Sarayı nda ve Sultanahmet te yaşanan olayları esaslı bir şekilde oyunun bir parçası olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın da Cumhurbaşkanlığı Sofrası na 16 bilim insanının katıldığını ve memleket meselelerinin ele alındığını belirterek, eğitimden savunma sanayine, gençliğin uyuşturucu tehdidine karşı alınacak tedbirlerden Türkiye nin orta ve uzun vadeli ekonomik, siyasi politikalarının görüşüldüğünü anlattı. 

Türk milletine nasıl özgüven kazandırılır konusu üzerinde de görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Caşın, MİT e kendisinin yapacağı yeni yatırımları, fikirleri tartıştık. Beni de çok etkileyen bir şey oldu: Türk savunma sanayisindeki projeler konuşuldu. Milli harp uçağımız, milli füze sanayimiz, helikopter sektörü... diye konuştu. 

Caşın, Fransa daki silahlı saldırı ve Türkiye nin takip ettiği politikaların toplantıda ele alındığını, Türkiye nin istihbarat paylaşımı ve bu alandan alınması muhtemel tedbirlerin neler olduğu konularının görüşüldüğünü, Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Mısır, ABD ve NATO ile ilişkiler hakkında katılımcıların fikir alışverişinde bulunduğunu ifade etti. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı nı da beğendiğine işaret eden Caşın, sarayın yapımında emeği geçen herkesi kutladı. Caşın, Sarayı çok beğendim, bunun Türk milletine yakışır olduğunu gördüm. Kendileri de gayet mütevazıydı. Şunu gördük ki devletimiz bakidir, kişiler, cumhurbaşkanları gelir geçer, öğretmenler gelir geçer, o sofrada daha çok vatandaşlar, muhtarından öğretmenine, memuruna kadar o sofrada herkes gidip kendisiyle konuşabilecekler, dertlerini anlatabilecekler. Güzel, faydalı, demokratik bir platform olduğunu gördük dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Samsun'da Erva bebeğin dramı

2 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

3 Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

4 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Hakem 'penaltı' dedi

5 Hakem 'penaltı' dedi

Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

6 Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

7 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Doğan Medya Grubu satıldı

8 Doğan Medya Grubu satıldı

Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

9 Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

10 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor