Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanlığı Sofrası nın ilk konuğu akademisyenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sofrası nda akademisyenler ve fikir adamlarını ağırladı.\r\n

Cumhurbaşkanlığı Sofrası nın ilk konuğu akademisyenler
Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda basına kapalı gerçekleştiren programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan ve pek çok kesimden ismin davet edildiği geleneği Cumhurbaşkanlığı Sofrası nda sürdürdü.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda ilk defa yapılan ve daha önce Çankaya Köşkü nde düzenlendiği için Çankaya Sofrası olarak anılan yemek, Cumhurbaşkanlığı Sofrası adıyla gerçekleştirildi. 

Yemeğe Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Prof. Dr. Osman Can, Prof. Dr. Atilla Yayla, Prof. Dr. Ahmet Çiğdem, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Gülnur Aybet, Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Prof. Dr. Kemal Sayar, Prof. Dr. Erol Göka, Dr. İbrahim Dalmış, Doç. Dr. Fahrettin Altun, Prof. Dr. Edibe Sözen, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Alev Erkilet ve Prof. Dr. Beril Dedeoğlu katıldı. 

Yemekte İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Savaş Barkçın da hazır bulundu.

Prof. Dr. Fuat Keyman

Cumhurbaşkanlığı Sofrası nın davetlilerinden Prof. Dr. Fuat Keyman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Erdoğan ın, Cumhurbaşkanlığı nın Beştepe deki yerleşkesinde 24 saat hizmet veren büyük bir kütüphane kurulacağını ve bu kütüphanenin herkese açık olacağını bildirdiğini belirterek, Erdoğan ın bunu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak tanımladığını söyledi.

Fransa daki terör saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ın katılımcıların görüşlerini sorduğunu aktaran Keyman, şöyle konuştu:

Sayın Cumhurbaşkanı, kendisinin bu olayı bir sürpriz olarak değil, geliyorum diyen bir olay olarak gördüğünü, olayda büyük bir istihbarat sorunun olduğunu ve Müslüman dünya üzerinde bir oyun oynandığını söyledi. Dolmabahçe Sarayı nda ve Sultanahmet te yaşanan olayları esaslı bir şekilde oyunun bir parçası olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın da Cumhurbaşkanlığı Sofrası na 16 bilim insanının katıldığını ve memleket meselelerinin ele alındığını belirterek, eğitimden savunma sanayine, gençliğin uyuşturucu tehdidine karşı alınacak tedbirlerden Türkiye nin orta ve uzun vadeli ekonomik, siyasi politikalarının görüşüldüğünü anlattı. 

Türk milletine nasıl özgüven kazandırılır konusu üzerinde de görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Caşın, MİT e kendisinin yapacağı yeni yatırımları, fikirleri tartıştık. Beni de çok etkileyen bir şey oldu: Türk savunma sanayisindeki projeler konuşuldu. Milli harp uçağımız, milli füze sanayimiz, helikopter sektörü... diye konuştu. 

Caşın, Fransa daki silahlı saldırı ve Türkiye nin takip ettiği politikaların toplantıda ele alındığını, Türkiye nin istihbarat paylaşımı ve bu alandan alınması muhtemel tedbirlerin neler olduğu konularının görüşüldüğünü, Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Mısır, ABD ve NATO ile ilişkiler hakkında katılımcıların fikir alışverişinde bulunduğunu ifade etti. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı nı da beğendiğine işaret eden Caşın, sarayın yapımında emeği geçen herkesi kutladı. Caşın, Sarayı çok beğendim, bunun Türk milletine yakışır olduğunu gördüm. Kendileri de gayet mütevazıydı. Şunu gördük ki devletimiz bakidir, kişiler, cumhurbaşkanları gelir geçer, öğretmenler gelir geçer, o sofrada daha çok vatandaşlar, muhtarından öğretmenine, memuruna kadar o sofrada herkes gidip kendisiyle konuşabilecekler, dertlerini anlatabilecekler. Güzel, faydalı, demokratik bir platform olduğunu gördük dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni stattan son bilgiler

1 Yeni stattan son bilgiler

Samsunspor Trabzona gidiyor

2 Samsunspor Trabzon'a gidiyor

Osmanlıspor sorusu almadı

3 Osmanlıspor sorusu almadı...

Maskeler o zaman düşecek

4 Maskeler o zaman düşecek...

Samsunda eğitim uçağı piste inerken düştü

5 Samsun'da eğitim uçağı piste inerken düştü

Ünlü ismin kuzeni şehit oldu

6 Ünlü ismin kuzeni şehit oldu!

Fındık üreticisine müjde

7 Fındık üreticisine müjde!

Samsun inşaat sektörü marka olma yolunda

8 Samsun inşaat sektörü marka olma yolunda

Samsun için önemli

9 Samsun için önemli

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Milletin aklıyla alay etmeyin

10 CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 'Milletin aklıyla alay etmeyin'