Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

ABD Kongresine saldırı planını FBI önledi

FBI ın ABD Kongre binasına saldırı düzenlemeyi ve hükümet yetkililerini öldürmeyi planladığı şüphesiyle bir Amerikalıyı tutukladığı bildirildi.\r\n

ABD Kongresine saldırı planını FBI önledi
ABD Federal Araştırma Bürosu nun (FBI), başkent Washington daki Kongre binasına saldırı düzenlemeyi ve hükümet yetkililerini öldürmeyi planladığı şüphesiyle Ohio eyaletinden bir Amerikalıyı tutukladığı kaydedildi.

Adalet Bakanlığı nın açıklaması ve mahkeme kayıtlarında yer alan bilgilere göre, Raheel Mahrus Ubeyde olarak da bilinen ve IŞİD sempatizanı olduğu belirtilen 20 yaşındaki Christopher Lee Cornell, Kongre ve civarına önceden yerleştireceği bombaları patlatma ve sonrasında oluşacak kaosta da içerideki yetkili ve çalışanları ateşli silahlarla öldürme planını hayata geçirmeye hazırlandığı sırada FBI tarafından tutuklandı.

FBI için çalışan bir muhbirin verdiği bilgileri de içeren kayıtlarda, Cornell ın boru bombaları ve ateşli silahlarla ilgili araştırma yaptığı, 600 mermi satın aldığı ve planını icra etmek üzere Washington a seyahat planladığı yer alıyor.

Cornell ın, 2014 yazından bu aya kadar Raheel Mahrus Ubaydah takma adıyla Twitter hesapları oluşturduğu ve IŞİD e destek veren video, açıklama ve diğer içerikler yayınladığı bilgisi de kayıtlarda bulunuyor. Kayıtlarda, Cornell ın FBI muhbirine cihat yanlısı şiddet eylemlerine desteğini ve bu tür bir eylemde bulunma isteğini dillendirdiği, hatta Bir araya gelmeli, IŞİD le ittifak halinde kendi grubumuzu kurmalı ve kendi operasyonlarımızı planlamalıyız dediği belirtiliyor.

Kayıtlara göre, Cornell  FBI muhbiriyle Ohio eyaletinin Cincinnati kentindeki bir görüşmesinde,Kongre üyelerini düşmanlar olarak nitelendirirken, Kongre ye saldırı düzenleme niyetinden, buna yönelik plan ve hazırlıklarından söz etti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Erkurt Tutu yeniden aday

1 Samsunspor: Erkurt Tutu yeniden aday

Samsunspor Kaderleri yeni ekipte

2 Samsunspor: Kaderleri yeni ekipte

Samsunspor Samsunsporda arayış başladı

3 Samsunspor: Samsunspor'da arayış başladı

Samsunspor Ve söz başkanda

4 Samsunspor: ...Ve söz başkanda

Samsunspor Beklenen oldu Özköylüyle yollar ayrıldı

5 Samsunspor: Beklenen oldu! Özköylü'yle yollar ayrıldı

Samsun Haber Samsunda stadyumda dev iftar

6 Samsun Haber: Samsun'da stadyumda dev iftar

Samsun Haber Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

7 Samsun Haber: Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Boluspor-Göztepespor maçının ardından

8 Boluspor-Göztepespor maçının ardından

Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan Birliktelik güçleniyor

9 Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan: 'Birliktelik güçleniyor'

Üretmezsek

10 Üretmezsek!..