X Reklamı Kapat

Parkta akaryakıt istasyonu iptali, bilirkişi bekliyor

AMASYA da Banklar Parkı olarak bilinen yeşil alana akaryakıt istasyonu yapılmak istenmesi nedeniyle ağaçların kesilmesi üzerine çevrecilerin başlattığı mücadele yargı alanında devam ediyor. Samsun 2 nci İdare Mahkemesi, davacı tarafın istek ve iddiaları

Parkta akaryakıt istasyonu iptali, bilirkişi bekliyor
Hızır Paşa Mahallesi nde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları na (TCDD) tahsisli 4.5 dönümlük alanda 7 Kasım 2006 tarihinde revizyon imar planı yapılarak buraya akaryakıt ve LPG istasyonu yapılabilecek hale dönüştürüldü. 9 Ağustos 2008 tarihinde de bu alanda yapılan arsa ve arazi düzenlemesi tapuya tescil ettirildi. Yeşil alan 19 Şubat 2014 de TCDD tarafından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı na (TPAO) satıldı. TPAO tarafından bu alan Yap-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına kiralanmak üzere ihale edildi. İhaleyi alan özel bir firma bölgede akaryakıt istasyonu kurmak için çalışma başlattı. 
Firma tarafından yapılan başvuru sonucunda 23 Mayıs 2014 de Amasya Belediyesi tarafından söz konusu alana akaryakıt istasyonu yapılması için yapı ruhsatı verildi. 3 Haziran 2014 de akaryakıt istasyonu yapacak firma, tarafından iddiaya göre 130 ağaç bulunan park alanın çevresini demir bariyerlerle kapatılırken ağaçların bir bölümü de kesildi. Amasyalılar parka akın ederken diğer ağaçların kesilmesine izin vermedi. Çevreciler park alanına çadır kurarak nöbet başlattı. Pankartlar asılıp imza kampanyası gerçekleştirildi. Vatandaşlar park alanına akaryakıt istasyonu yapılmasına tepki gösterdi. Eylem devam ederken Hızır Paşa Mahallesi sakini 20 yaşındaki Tuba Kalelioğlu tarafından Samsun 2 nci İdare Mahkemesi’ne park alanı için Amasya Belediyesi nin 7 Kasım 2006 tarihli revizyon imar planı, 9 Ağustos 2008 tarihli arsa ve arazi düzenlemesi işleminin yanı sıra 23 Mayıs 2014 tarih 2014/101 sayılı yapı ruhsatı işleminin iptali için Amasya Belediyesi aleyhine dava açtı. Eylemin 4 ncü gününde İdare Mahkemesi incelediği davada Yürütmeyi durdurma kararı verildi. Mahkeme kararının ardından vatandaşlar park alanında yaptıkları eyleme son verdi. 
Mahkeme süreci devam ederken akaryakıt istasyonu yapmak isteyen firma davaya müdahil oldu. Mahkeme, 20 Kasım 2014 tarihinde verdiği ara kararla davacı tarafın talepleri ve iddialarının tespiti için park alanında bilirkişi tarafından keşif yapılmasını kararlaştırdı. TPAO da 12 Aralık 2014 tarihinde davaya müdahil olmak için mahkemeye başvurdu. Davacı Tuba Kalelioğlu’nun avukatı Erdem Türem, yargı sürecinin beklenilenden yavaş işlediğini savunarak şöyle dedi:
Yürütmeyi durdurma kararının devam ediyor olması sevindirici. Ancak biz park alanında özellikle söz konusu bölgenin akaryakıt istasyonu kurulmasına elverişli olmadığını; civardaki konutlar ile hemen park alanının karşısında yer alan 75 nci Yıl İMKB-Beyazıt İlköğretim Okulu nun ve yine hemen parkın sınır çizgisine bitişik olan Samsun-Sivas Devlet Demiryolu hattı ile Yedaş’a ait büyük trafonun konumlarını bir kez de bilirkişi tarafından tesbiti amacıyla keşif yapılmasını istedik. Bunun için prosedürleri tamamladık ve mahkemeden keşif yapılması yönünde karar çıktı. Ancak halen keşif tarihi belirlenmedi. İptalini istediğimiz yapı ruhsatına zincirleme bir biçimde iptalini istediğimiz imar değişiklikleri ile bölgede Amasyalılar ın ücretsiz olarak yararlanabileceği tek yeşil alanın ortadan kaldırılacağı çok açık.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Sürpriz isimler yolda

1 Sürpriz isimler yolda

Samsunda hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

2 Samsun'da hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

Samsunda patpat kazası 1 ölü, 1 yaralı

3 Samsun'da patpat kazası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsunda suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

4 Samsun'da suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

Samsunda tüfekle ev kurşunlayan zanlı yakalandı

5 Samsun'da tüfekle ev kurşunlayan zanlı yakalandı

Futbolcular şaştı kaldı

6 Futbolcular şaştı kaldı

Yeni stat herkesi büyüledi

7 Yeni stat herkesi büyüledi

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Yarın imzalamayı planlıyoruz

8 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yarın imzalamayı planlıyoruz'

Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

9 Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğünden sıcak uyarısı

10 Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğünden 'sıcak' uyarısı