Asla İslamofobiye dönüştürülmemeli

İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes, Charlie Hebdo ya saldırıya ilişkin, Bu olay bir terör eylemidir ve asla İslamofobiye dönüştürülmemelidir ifadelerini kullandı.\r\n

Asla İslamofobiye dönüştürülmemeli
NATO misyonunu Hollanda dan devralan ve Türkiye’nin güneyindeki savunma amaçlı konuşlandırmayı güçlendirmek için Patriot füze savunma sistemleri gönderen İspanya nın Savunma Bakanı Pedro Morenes, Türkiye ve Türk halkının güvenlik istikrarını sağlamaya çalışacağız dedi.

Türkiye nin istikrarsız ve çok zor bir bölge ile sınır komşusu olduğunu belirten Morenes, Türkiye, NATO ülkesi olarak tehdit altında ve bazı saldırılara maruz kaldı. Dost ve müttefik bir ülke olan Türkiye ye destek vermemiz çok normal. Aynı zamanda bu bölgede oluşturulmak istenen güvenlik koridoruna da destek olacağız ifadelerini kullandı.

Türkiye deki NATO misyonuna katılmanın İspanya açısından iki önemli sebebi olduğunu dile getiren Morenes, Öncelikle, istikrarı yaratan uluslararası dayanışmadır. İkinci olarak da sınırlarımızdan uzakta da olsa kendi güvenliğimiz için bu misyona katılmamız gerekir diye konuştu. Türkiye ye gönderilen Patriot füze savunma sistemlerinin 26 Ocak ta aktif hale getirilmesinin hedeflendiği kaydeden Morenes, ocak ayı sonunda Türkiye yi ziyaret etmeyi planladığını söyledi. 

İspanya ve Türkiye nin savunma alanında uzun bir geçmişi ve sağlam temelleri olduğuna işaret eden Morenes, savunma bakanı olduktan sonra bu ilişkileri daha da güçlendirmek için çalıştığını, Türk meslektaşı İsmet Yılmaz ile arasında çok samimi bir dostluk olduğunu vurguladı.

Akdeniz deki konumları itibariyle Türkiye ve İspanya arasındaki ilişkilerin çok önemli olduğuna inanıyorum. Akdeniz de istikrarın sürekliliği için ilişkilerimiz büyük önem taşıyor diyen Morenes, Türkiye nin savunma sektöründe kayda değer bir gücü var. Bizim de öyle. Benim döneminde özellikle denizcilik alanında çok önemli anlaşmalar imzalandı. Uçak gemisi projesinde Türk ve İspanyol savunma sanayi güçleri işbirliğindeler ve bu ilişkilerin her iki tarafın da kalkınmasına yardımcı olması gerekir dedi.

Müslümanlara karşı değil, terörizme karşı bir mücadele var

Gündemdeki konularla ilgili soruları da yanıtlayan Morenes, geçen hafta Paris te mizah dergisi Charlie Hebdo ya yapılan silahlı saldırıya ilişkin Bu olay, bir terör eylemidir ve asla İslamofobiye dönüştürülmemelidir ifadelerini kullandı. Morenes, Terörizmin çok farklı kökleri olabilir. İspanya ve Türkiye, bunu çok iyi biliyor. Paris’te yaşananlar yeni bir şey değil. Ancak şu an farklı bir şiddet söz konusu ve bu tür özel dönemlerde özel önlemler alınmalı dedi. 

Terörizmin siyasi fikir, ekonomi ve din boyutlarına göre toplumsal bir eylem şekli olarak gösterilmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Morenes, terörizm ile mücadelenin her şeyden bağımsız olarak ele alınması gerektiğine işaret etti.

İspanyol hükümetinin ana muhalefet partisi ile anlaşarak cihat yanlısı terör gruplarına karşı almayı planladığı yeni önlemlere de değinen Morenes, Mevcut güvenlik önlemlerini güçlendirmek, işbirliğini artırmak gerekir. Ancak bu, toplumu terörizmden ayırarak gerçekleştirilmeli. Polisin teröristlere müdahaledeki mevcut yasal hakları genişletilebilir. Devlet ve hükümet olarak önceliğimiz, vatandaşların güvenliğini sağlamak. İspanyol hükümetinin pozisyonuna göre bu, bir din meselesi değildir. Sadece terörizme karşı alınan önlemlerdir. Bu ayrımı kesinlikle birbirine karıştırmayalım. Aksi takdirde adil olmayan bir tepki doğurur. Müslümanlara karşı değil, terörizme karşı bir mücadele var. Mücadelenin İslam ile hiçbir ilgisi yok açıklamasında bulundu.

Filistin ile ilgili tavsiye kararı, baskı yaratmak için alındı

İspanya parlamentosunun kasım ayında Filistin in tanınması yönünde tavsiye kararı aldığını anımsatan Moreles, hükümetin henüz böyle bir adım atmayacağını ima etti.

Morenes, Biz, bu konuda uzlaşma temeline dayalı bir politika yürüttük. Öncelikle iki toplumun birlikte yaşamasının garanti edilmesini istiyoruz. İspanya parlamentosu, söz konusu tavsiye kararını taraflar arasında her zaman masa üzerinde olan ancak asla sonuca ulaşmayan anlaşma müzakerelerine baskı yapmak için almıştı dedi.

Suriye deki iç savaş

Suriye deki gelişmelere değinen Morenes, İspanya, BM nin herhangi bir kararı olmadan hiçbir yere müdahale etmeyecektir dedi. İspanya Savunma Bakanı, sözlerine şöyle devam etti: 

Bu, İspanya’nın çok uzun süredir yürüttüğü politika. Eleştirilebilir, ama böyle. Bizim tek endişemiz, Suriye halkıdır. Daha sonra Suriye’de olanların uluslararası terörizme dönüşebileceği tehdidi gelmektedir. Suriye nin geleceğine ancak Suriye halkı karar verebilir. Suriye halkının yardıma ihtiyaç duyması durumunda ise ancak BM kararıyla önümüze gelirse değerlendirebiliriz.

Morenes, özellikle yeni tehditlere karşı çok önemli rol üstlenecek NATO nun sadece askeri bir yapı değil, üye ülkeler arasında değerleri, temelleri ve ortak çıkarları savunan bir ittifak olduğunu vurguladı.

İspanya da ekonomik krizin etkisiyle ortaya çıkan ve siyasi parti haline dönüşen Podemos halk hareketinin, yıl sonunda yapılacak seçimleri kazanması durumunda ülkeyi NATO dan çıkartma vaadinde bulunduğuyla ilgili bir soru üzerine Morenes Bu değer ve temelleri riske atmak isteyen varsa bunun sorumluluğunu da üstlenmek zorundadır. Daha zaman var, göreceğiz dedi.

İspanyasız bir Katalonya, Katalonyasız bir İspanya olmaz

İspanya nın son dönemlerdeki en büyük iç sorunu olan Katalonya daki bağımsızlık yanlısı girişimlerle ilgili soruya açık bir yanıt vermekten kaçınan Morenes, ofisindeki bir tabloyu göstererek Bunlar, elinde İspanyol bayrağı ile savaşanlar Katalanlar. Katalonya da hukuk devletinin kurallarına saygı gösterilmiyor ifadesini kullandı. Moreles, sözlerine şöyle son verdi: 

Biz, hukuk devletiyiz ve umarım bu şekilde devam ederiz. Demokrasi, hukuk devleti olduğu sürece vardır. (Katalonya da yapılan yasa dışı halk oylamasına atfen) Oy kullanmak, her şey demek değildir. Kuzey Kore de de oy kullanıyorlar. Demokrasi ve oy kullanmak aynı şey değildir. Bu böyle bilinmeli. Özgürce oy kullanmayı garanti eden hukuk devletidir.  Eğer toplum, hukuk kurallarına saygı göstermezse oyun dışında kalır. İspanya, Katalonya yı hep korumuş ve sevmiştir. İspanya, Katalonya yı da içine almaktadır. İspanyasız bir Katalonya, Katalonyasız bir İspanya olmaz. Biz tarih boyunca, Katolik Krallık döneminden önce bile hep birlikteyiz. Şu anda yapmamız gereken, aklımızı ve yüreğimizi kullanarak, ortak çıkarlarımızı analiz edip, bunu nasıl geliştirebileceğimizi görmek olmalıdır. Birbirimize bağlayan, yakınlaştıran var olan duyguları öne çıkartmalıyız.


EN ÇOK OKUNANLAR

Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın

1 Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın