Dink cinayeti 8. yılında farklı boyuta taşındı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink in öldürülmesinin ardından açılan soruşturma, son 3,5 ayda kamu görevlilerinin de sürece dahil edilmesiyle farklı bir boyut kazandı\r\n

Dink cinayeti 8. yılında farklı boyuta taşındı
Hrant Dink in genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden geçen 8 yılda, dava ve soruşturma süreci hala devam ediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 19 Ocak 2007 de gerçekleşen silahlı saldırının faili 17 yaşındaki Ogün Samast, bir gün sonra Samsun Otogarı nda yakalandı. Dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları Selim Berna Altay ve Fikret Seçen, 20 Nisan 2007 de Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal in de aralarında bulunduğu 12 si tutuklu 18 şüpheli hakkında iddianame hazırladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi nde 2 Temmuz da görülen ilk duruşma, Ogün Samast ın yaşının küçük olması nedeniyle kapalı yapıldı.

Türkiye de ilk defa sesli ve görüntülü kayıt sistemi, 11 Şubat 2008 deki 3. duruşmada kullanıldı. Duruşmalar, Samast ın 18 yaşını doldurması üzerine 7 Temmuz 2008 den itibaren açıldı. 

Davada, Yasin Hayal in eniştesi Coşkun İğci ve ağabeyi Osman Hayal hakkında hazırlanan iddianamelerin de birleştirilmesiyle sanık sayısı 20 oldu. 

Samast a 22 yıl 10 ay hapis cezası

Bu süreçte Samast ın dava dosyası, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi ne gitti. Mahkeme, 25 Temmuz 2011 de Samast ı, tasarlayarak adam öldürmek ve ruhsatsız silah taşımak suçlarından 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Karar, Yargıtay 1. Ceza Dairesi nce onandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de 17 Ocak 2012 de Yasin Hayal i, Hrant Dink i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçundan beraatine karar verdi.

Erhan Tuncel i, patlayıcı madde imal etmek, kullanmak suçlarından 10 yıl 6 ay hapse mahkum eden mahkeme, Tuncel in silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak ve tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme suçlarından beraatini kararlaştırdı. Tuncel tahliye edildi. 

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 15 Mayıs 2013 teki kararında sanıkların silahlı terör örgütü değil, suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt üyesi olduklarına hükmetti. Daire, örgüt yönünden verilen beraat kararlarını bozdu.

Bozma kararının ardından dava, 17 Eylül 2013 te yerel mahkemede yeniden görülmeye başlandı. Hakkında yakalama emri çıkarılan Erhan Tuncel, 24 Ekim de tutuklandı. Tuncel, 3 Aralık taki duruşmada, tanık koruma programına alındığını söyledi. 

Davanın 7 Ocak 2014 teki duruşmasında, sanıklar Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Trabzon da tutuklanan Hayal ile Yavuz, davanın görüldüğü mahkemece, sesli ve görüntü sistemiyle cezaevinde ifadeleri alınarak serbest bırakıldı. 

Özel yetkili mahkeme kalktı, Tuncel tahliye oldu

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, kamuoyunda, özel yetkili mahkemeler olarak bilinen Terörle Mücadele Kanunu nun 10. maddesiyle görevli ağır ceza mahkemelerini kaldıran kanunun yürürlüğe girmesi üzerine, 5 yılı aşan sanıkların tutukluluk durumlarını ele aldı. Mahkeme 7 Mart 2014 te Erhan Tuncel i tahliye etti.

Davanın gönderildiği İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, bozma kararına uydu. Mahkeme, Samast ın çocuk mahkemesindeki dava dosyası ile bu dava dosyasını birleştirdi.

Davanın bir sonraki duruşması 23 Ocak ta yapılacak. 

Soruşturma süreci 

Hrant Dink cinayeti soruşturması, 8 yılda hiç kapanmadı.

Bu sürede soruşturmaya sırasıyla Selim Berna Altay, Fikret Seçen ve Cihan Kansız, Muammer Akkaş, Yusuf Hakkı Doğan ve Gökalp Kökçü baktı.

Dink ailesi, cinayette sorumluluğu bulunduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkında İstanbul Valiliği nin soruşturma izni vermemesi üzerine idare mahkemesine itiraz etti. Avukatlar, itirazları reddedilince Anayasa Mahkemesi ne başvurdu. Yüksek Mahkeme, ayrıca, 17 Temmuz 2014 te ailenin bireysel başvurusu üzerine etkili soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle ihlal kararı verdi. 

Adalet Bakanlığı soruşturmanın önünü açtı

Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayette ihmali olduğu iddia edilen dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet mensuplarının da aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkındaki soruşturmada verilen takipsizlik kararını, 6 Haziran 2014 te kaldırdı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kararın kanun yararına bozulması istemiyle Adalet Bakanlığı na başvurdu.

Adalet Bakanlığı, 22 Ekim 2014 te talebi reddetti. Böylece, kamu görevlilerinin soruşturulmasının önü açılmış oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi, kamu görevlilerine ilişkin soruşturmayı cinayet soruşturmasıyla birleştirdi. 

Son 3,5 ayda biri tanık 12 kişinin ifadesi alındı

Soruşturmada, son 3,5 ayda kamu görevlilerinin ifadelerinin alınması ve tutuklama kararıyla yeni bir sürece geçildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği nce eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ın şüpheli sıfatıyla ifadeleri alındı. 

Dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer de emniyetteki paralel yapı operasyonu kapsamında tutuklu bulunduğu cezavinden adliyeye getirilerek, şüpheli olarak 5 saat ifade verdi.

Samast tanık oldu

Savcıya mektup yazarak bilgisine başvurulmasını isteyen cinayetin faili Ogün Samast da tanık olarak dinlenildi. Samast, cinayetle ilgili ilk kez üçüncü bir kişiden bahsetti.

Dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı ve olay tarihinde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü nde amir olan Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir şüpheli sıfatıyla ifade verdikten sonra nöbetçi mahkemece adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Cinayetin işlendiği dönem Trabzon Emniyet Müdürlüğü nde komiser olan Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit ise ihmali davranışla ölüme sebebiyet verme ve görevi kötüye kullanma suçlarından tutuklandı. Böylece soruşturmada ilk kez kamu görevlileri tutuklanmış oldu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

1 Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel esnafla buluştu

2 CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel esnafla buluştu

Çaya düştüğü iddia edilen şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi

3 Çaya düştüğü iddia edilen şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi

Amatör Denizci belgesi eğitim ve sınavları KUTO'da devam ediyor

4 Amatör Denizci belgesi eğitim ve sınavları KUTO'da devam ediyor

Çanak Anten Tamiri İçin Çıktığı Çatıdan Düştü Hayatını Kaybetti

5 Çanak Anten Tamiri İçin Çıktığı Çatıdan Düştü Hayatını Kaybetti

Ayvalık'ta seyir halindeki otomobil alevler arasında kaldı

6 Ayvalık'ta seyir halindeki otomobil alevler arasında kaldı