İfade özgürlüğü adıyla provokasyon yapılıyor

Fransa İslamofobiye Karşı Gözlemevi Başkanı Zekri, Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan karikatürlerle ifade özgürlüğü kapsamında provokasyon yapıldığını söyledi.\r\n

İfade özgürlüğü adıyla provokasyon yapılıyor
Fransa İslamofobiye Karşı Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri, Charlie Hebdo mizah dergisinin geçen haftaki terör saldırısının ardından çıkardığı ilk sayıda yayımladığı karikatürlerin kabul edilemez olduğunu belirterek, Müslümanlara yönelik provokasyonlar, ifade özgürlüğü kapsamında yürütülüyor dedi.

Fransa daki Müslüman toplumunun önemli temsilcilerinden Zekri, Paris teki terör saldırıları sonrası başlayan ifade özgürlüğü tartışmaları AA muhabirine değerlendirdi. 

Derginin son sayısının kapağında Hz. Muhammed in tasvir edilme şeklini hakaret olarak algıladıklarına dikkati çeken Zekri, Fransa da birçok Müslüman gözyaşı dökerek af dileyen peygamber karikatürünü kabul etmiyor dedi. 

Zekri, her özgürlükte olduğu gibi ifade özgürlüğünde de sınırlar olduğunu vurguladı. Dini hassasiyetleri hedef alan bir saldırının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine işaret eden Zekri, İfade özgürlüğü ötekinin haysiyetine dokunduğunuz zaman biter. Bu özgürlük, her şeyi yapabileceğiniz ve söyleyebileceğiniz anlamına gelmiyor ifadelerini kullandı.

Charlie Hebdo, kardeşlik prensibini zedeledi

Fransa da cumhuriyetin üç temel ilkesinin Özgürlük , Eşitlik ve Kardeşlik olduğunu hatırlatan Zekri, Charlie Hebdo nun yayımladığı son karikatürlerle cumhuriyet ve kardeşlik ilkelerini çiğnediğini belirtti. Siyasetçilerin devreye girmesi gerektiğini belirten Zekri, politikacıların dine hakaret içerikli yayınları şiddetle kınaması gerektiğini ifade etti.

Karikatürlerin Türkiye de yayınlanması benim için sürpriz oldu

Abdullah Zekri, Fransız mizah dergisinin son sayısından seçilen bazı karikatürlerin Türkiye de yayımlanmasını şaşırtıcı bulduğunu belirtti. Zekri sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye gibi Müslüman bir ülkede prensip olarak Charlie Hebdo dergisinin İslam a hakaret eden karikatürlerinin yayınlanması benim için sürpriz oldu.  

Müslümanlara karşıtı eylemlerde artış

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün Paris teki Arap Enstitüsü nde yaptığı konuşmada İslam karşıtlığına da tıpkı anti-semitizm gibi tepki gösterilmeli ve cezai yaptırım uygulanmalı ifadesini kullanmıştı. 

Ancak İçişleri Bakanlığı verilerine göre Charlie Hebdo saldırısının ardından Fransa da Müslümanlara yönelik saldırılarda yüzde 50 artış kaydedildi. 

Fransa İslamofobiye Karşı Gözlemevi ise Paris teki terör saldırıları sonrası Müslümanlara yönelik 21 silahlı ve bombalı saldırı girişimi düzenlendiğini ve 33 sözlü saldırının da resmi kayıtlara geçtiğini açıkladı.


EN ÇOK OKUNANLAR

17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

1 17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

2 Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: İYİ Parti'nin kapısı herkese açık

3 İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: İYİ Parti'nin kapısı herkese açık

Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

4 Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

2019'u Atatürk yılı ilan ettiler

5 2019'u Atatürk yılı ilan ettiler

Amasya'da yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

6 Amasya'da yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 35 yaralı

Samsun'da ekmeğe zam konusu yine gündemde

7 Samsun'da ekmeğe zam konusu yine gündemde

Çorum'da silahlı kavga: Baba darp edildi, oğlu vuruldu

8 Çorum'da silahlı kavga: Baba darp edildi, oğlu vuruldu

Samsun'da otelcilik öğrencileri yarıştı

9 Samsun'da otelcilik öğrencileri yarıştı

Fuat Köktaş: O firmalara haksızlık ederiz

10 Fuat Köktaş: O firmalara haksızlık ederiz