Arınç'tan savcı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tunceli’nin Ovacık İlçesi Başsavcısı Murat Uzun’un ölümü ile sonuçlanan terör saldırısında herhangi bir zafiyet varsa, bunun hesabının sorulacağını söyledi.

Arınç'tan savcı açıklaması

\n Bülent Arınç, AK Parti Çukurova İlçe Başkanlığı’nın yeni hizmet binasının açılışına katıldı. Açılış töreninin ardından parti binasında AK Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Şükrü Erdinç, Ali Küçükaydın ve Fatoş Gürkan, AK Parti İl Başkanı Ziyaettin Yağcı ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, önemli açıklamalarda bulundu.

\n

\n
\n BAŞSAVCI UZUN'UN ÖLÜMÜYLE SONUÇLANAN SALDIRI

\n

\n Başsavcısı Murat Uzun’un ölümü ile sonuçlanan olay ile ilgili sorular üzerine Arınç, “Bir savcının, görev yaptığı bölge itibariyle mutlaka yakın koruması vardır. Mesela benim, ‘Meclis Başkanlığı’ görevini üstlendiğim dönemde korumalarım vardı. Bu görevden ayrıldıktan sonra yakın koruma istemedim. Çünkü eski bir siyasetçiyim. Korumanın ne demek olduğunu, bir insanı nasıl hedef haline getirdiğini iyi bilirim. Ama bana geldiler ve bir kanun ve yönetmelik gösterdiler. Dediler ki, ‘Efendim, siz isteseniz de istemeseniz de sizi koruyacağız.’ Çünkü bazı görevlerde bulunanlar herhangi talebe bağlı olmadan korunmak zorunda. Yine yakın koruma verdiler bana. Dolayısı ile Tunceli’nin Ovacık ilçesinde veya yaklaşık bir ay önce CHP Tunceli milletvekilinin kaçırıldığı bir yerde, PKK’nın yol kesebildiği bir yerde görev yapan savcının, mutlaka yakın koruması vardır. Ama evin içi, balkonlar, merdiven altı arandı mı aranmadı mı; kadın olarak girenler hangi kılıkta, nasıl bir aldatma yaptılar, ben de sizin kadar bilmiyorum. Dolayısı ile bütün bunlar araştırılır, bir zafiyet varsa hesabı o kişilerden sorulur” diye konuştu.

\n

\n “SAYIN KILIÇDAROĞLU İSTEDİĞİ KAMPA GİDEBİLİR”

\n

\n Bir başka gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Hatay'daki 'Apaydın Kampı'nı ziyaret edeceğine ilişkin hatırlatması üzerine Arınç, "İşin sorumlusu ben değilim. Böyle bir ziyareti şu ana kadar ben duymadım. Kamplarla ilgili bir ziyaret olacaksa o işe Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bakıyor. AFAD'dan sorumlu ise Beşir Atalay'dır. Ben Kılıçdaroğlu'nun daha önce Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun o kampı ziyarete giderken, CHP'li milletvekillerine 'gitmeyin' talimatı verdiğini biliyorum. Bunun üzerine Başbakanımız gerekli açıklamaları yapmıştı. 'Kılıçdaroğlu isterse o kampa gidebilir, onun dışında kimseye izin vermeyiz' demişti. Sanıyorum bugüne kadar bir talebi olmadı. Ama bir ana muhalefet partisi lideri hangi kampı isterse, hangi bölgeyi isterse gerekli önlemler alınır, refakat edilir, kamplar veya bir başka yer ziyaretine imkan sağlanabilir” dedi.

\n

\n “DÜŞÜRÜLEN UÇAKLA İLGİLİ GELİŞMELERİ AYRICA TAKİP EDECEĞİZ”

\n

\n Gazetecilerin ‘yıpranma hakkı’nın kaldırılmasına yönelik bir soruyu yönelten basın mensubuna, esprili bir şekilde, “Çokta yıpranmış görünmüyorsun” yanıtını veren Arınç, düşürülen Türk jetiyle ilgili askeri savcılığın kararını değerlendirdi. Arınç, “Ben uçak düştükten sonra aynen açıklamıştım. Deniz altında çıkan parçalar, Eskişehir Ana Jet Üst Komutanlığı laboratuvarında incelendi. Radar test kayıtlarıyla bu sonuca varıldı. Bu sonucu askeri savcılık açıklamış oldu. Yani doğru ve inandığımızı söyledik. Elimizdeki bulgular sonucu tekrar oraya koydu. Bundan sonrasını hükümetimiz ayrıca takip edecek” ifadelerini kullandı.

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan transfer atağı! İmzaya kaldı

1 Samsunspor'dan transfer atağı! İmzaya kaldı

Samsunspor'da 200 oyuncu mercek altında

2 Samsunspor'da 200 oyuncu mercek altında

69 kişi ölmüştü! Cesedine 53 yıl sonra ulaşıldı

3 69 kişi ölmüştü! Cesedine 53 yıl sonra ulaşıldı

Samsun'da demiryolunda son rötuşlar

4 Samsun'da demiryolunda son rötuşlar

Hasılat 600 bin TL

5 Hasılat 600 bin TL

Samsun'daki inşaat kazasında ihmal mi öldürdü?

6 Samsun'daki inşaat kazasında ihmal mi öldürdü?

Samsun'da gölde kaybolan balıkçının cesedine ulaşıldı

7 Samsun'da gölde kaybolan balıkçının cesedine ulaşıldı

Vali Kaymak'tan Samsunspor taraftarına müjde

8 Vali Kaymak'tan Samsunspor taraftarına müjde

Samsun'da akılalmaz kaza! 1 ağır yaralı... O anlar kameraya yansıdı

9 Samsun'da akılalmaz kaza! 1 ağır yaralı... O anlar kameraya yansıdı

Samsun'da şampiyon kadın doğumcudan bir başarı daha

10 Samsun'da şampiyon kadın doğumcudan bir başarı daha