Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İsviçre Merkez Bankası nın kararı Avrupa yı vuracak

İsviçre’deki Banque Internationale de Commerce’in Genel Müdürü Yüce, İsviçre Merkez Bankası nın kararının Avrupa yı daha fazla etkileyeceğini söyledi.\r\n

İsviçre Merkez Bankası nın kararı Avrupa yı vuracak
İsviçre’deki Banque Internationale de Commerce’in (Bred) Genel Müdürü Turgut Yüce, İsviçre Merkez Bankası nın (SNB) faiz indirimi ve minimum kur uygulamasına son vermesine ilişkin, Avro Bölgesi nin bu durumdan daha fazla etkileneceğini söyledi. 

AA muhabirine konuşan Yüce, İsviçre Merkez Bankası nın 6 Eylül 2011 tarihinden bu yana taahhüt ettiği 1,20 lik avro frank paritesine son vermesinin en büyük nedeninin, bankanın bu pariteyi sağlamak için ilk günden bu yana sürekli avro alımları yapmak zorunda kalması olarak açıkladı.

Kararın ardında, bankanın bilançosunu Avro Bölgesi nin en büyük avro alacaklısı pozisyonuna getirmesi, bunun tersine dönme belirtilerinin de gitgide ortadan kalkması ve avronun dolar karşısında hızla değer kaybetmesi olduğunu belirten Yüce, şöyle devam etti:

Yunanistan ekonomisindeki belirsizliklerin artan bir tempoda gitmesi ve Avrupa Merkez Bankası nın (ECB) para politikasında yumuşama belirtilerinin ortaya çıkması, bu politikanın, yani avro alımları ile pariteyi desteklemenin, daha fazla mümkün olmayacağını ortaya koymuştur. Sistemin avro alımları dışında başka tedbirlerle korunması gerekiyor. Esas yanılma noktasının, frangın sadece avro ile paritesinin sabitlenmesi ve başka para cinslerinin özellikle dolar ile olan ilişkisinin gözardı edilmesi olduğu söylenebilir. Zira bugün İsviçre Merkez Bankası nın avro-dolar-frank sepeti üzerinde çalışması gerektiği bir çok ekonomist tarafından önerilmektedir.

İsviçre Merkez Bankası nın bu kararının bugünkü sonuçlarının frangın bütün para birimleri karşısında yüzde 15-20  değer kazanmasına neden olduğunu belirten Yüce, Karar, İsviçre borsasının yüzde 7 düşmesine ve Avrupa borsalarında büyük ihracatçı İsviçre şirketlerin hisse senetlerinde düşüşlere neden oldu dedi. 

Avrupa daha fazla etkilenecek

İsviçre nin ilk etapta bu durumdan, ihracatın maliyet artışı, ülkedeki yatırım maliyetlerinin artması noktalarında etkileneceğini söyleyen Yüce, ülkenin negatif faiz uygulamasıyla franga talebin azalmasını sağlayacağını ve ilave tedbirlerle ekonominin olumsuz etkilenmesini önleyeceğini belirtti.

 Hiçbir politik ve sosyal risk taşımayan  İsviçre ekonomisinin böyle bir öngörü yanılmasının olası olumsuz sonuçlarını bertaraf edebilme gücünün fazlasıyla olduğunu ifade eden Yüce, sözlerini, Bu durumdan İsviçre ye nazaran Avrupa nın daha fazla etkilenmesi beklenmektedir. Zira Avro Bölgesi ni, avro alımları ile destekleyen bir ülke bu misyonunu sonlandırmıştır. Sonuç olarak, bugünkü durumİsviçre para politikalarında Avro Bölgesi ne değil de dünya piyasalarına paralel olması gerektiğini göstermiştir diye tamamladı.


EN ÇOK OKUNANLAR

MHP İlkadıma Durmuş aday

1 MHP İlkadım'a Durmuş aday

Bu otomobil Trabzondan Samsuna 2 TL yakıyor

2 Bu otomobil Trabzon'dan Samsun'a 2 TL yakıyor

Meral Akşener Samsuna geliyor

3 Meral Akşener Samsun'a geliyor

Eşkina balığından çıkan taşlar böbrek hastalığına iyi geliyor mu

4 Eşkina balığından çıkan taşlar böbrek hastalığına iyi geliyor mu?

Samsunda Kız meselesi kanlı bitti

5 Samsun'da 'Kız meselesi' kanlı bitti

Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

6 Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

Samsunlu balıkçı evet afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

7 Samsunlu balıkçı 'evet' afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

İlkadımda hayır  önde gidiyor

8 İlkadım'da 'hayır' önde gidiyor

Samsunda silahlı saldırı 1 yaralı

9 Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralı

Samsunspor Teknik Direktörü  Osman Özköylü Kazanmamız gereken bir maç

10 Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü: 'Kazanmamız gereken bir maç'