112’LERDE TAŞERONLAŞMAYA HAYIR

Türk Sağlık-Sen Samsun Şubesi üyeleri, 112 lerde taşeronlaşmaya hayır adı altında eylem yaptı. \r\n

 112’LERDE TAŞERONLAŞMAYA HAYIR
Samsun 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği önünde toplanan sendika üyeleri, basın açıklaması yaptı. Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, 112’lerde taşeron istihdamını çözüm olarak düşünenler, ya 112 hizmetlerini devletin asli ve sürekli görevleri arasında kabul etmemekte ya da Anayasayı ihlal ettiklerini bilmemektedirler. Ambulanslarda görevlendirmek üzere hizmet alımı yöntemiyle 4 bin şoför taşeron çalışan olarak istihdam edilmek istenmesi kabul edilemezdir. 112’lerde kadrolu şoför sayısı toplam bin 200’dür. Bu sayının 3.3 katına yakın bir sayıda çalışanı taşeron olarak sistemin içine dahil etmenin anlamı belli bir süre içinde özele devredilen kamu kuruluşları gibi 112’leri de özelleştirmektir. Dün ambulanslar için ihale çıkarılmıştı. Bugün şoförler taşeron oluyor. Yarın bir sonraki adım tümüyle özelleştirme ve kamu çalışanlarının görevlerine son verme olacağı da açıktır dedi.
Çakmak, 112 çalışanlarının çalışma şekilleriyle ilgili tercihi 24 saatlik vardiya sistemidir. Bu çalışma sisteminden 112 çalışanlarının yüzde 86 sı memnundur. Bu sistemin değiştirilmesine yönelik çalışmalar kabul edilemezdir. Bu niyetlerden vazgeçilmeli, çalışanın tek memnun olduğu uygulamada yok edilmemelidir. Çalışma şekli üzerinde yapılacak olan değişiklikler, personelin de görüşü alınarak ve gerekçeleri de anlatılarak ortak bir akılla çözüm bulunması hem daha akıllıca olacak hem de çalışanların moral ve motivasyonunu olumlu yönde etkileyecektir. Türk Sağlık-Sen olarak kamuda taşeronlaşmaya, devletin yürütmesi gereken asli işlerin taşeron çalışanlara gördürülmesine her zaman karşı çıktık ve karşı çıkmaya devam edeceğiz. 112’lerde yapılmak istenen bu düzenleme ile ilgili de hukuki girişimlerde bulunacağız. 112’lerin taşeronlaşmasının önüne geçeceğiz diye konuştu.
Erdoğan Çakmak konuşmasını şöyle tamamladı:
Türkiye’de 2 bin 72 Acil Yardım İstasyonu’nda 33 bin çalışan görev yapıyor. 112 ambulans sayısı ise 3 bin 357. 2013 yılında sadece asılsız ihbar sayısı 111 milyon. Aslında bu sayı 112 çalışanının iş yükünü açıkça ortaya koyuyor. Fakat tedbir alınmıyor. Köle düzeni oluşturuluyor. ATT ve paremedik istihdamı artırılmalıdır. 112 Acil İstasyon ve ambulans sayısı personel istihdamı ile doğru orantılı olarak artırılmalıdır.Çağrı karşılama merkezlerine vaka eleme yetkisi verilmelidir. Asılsız ihbarlara hemen ceza kesilmeli ve takibi yapılmalıdır. İl dışı hasta nakillerinde karşılaşılan sorunlara çözüm getirilmelidir. 112 çalışanlarının iş yükünü hafifletmeye yönelik bazı yetki düzenlemeleri yeniden gözden geçirilmelidir. Sırf icap nöbeti ücreti ödememek için hiçbir yerde tarifi olmayan yedek personel listesi ile bir nöbet uygulaması getirilmesi kabul edilemezdir. 112 çalışanlarının yüzde 88’i görev sırasında fiziki ve sözlü şiddete uğruyor. Yüzde 86’sı ise vakaya giderken can güvenliğinden endişe duyduğunu ifade ediyor. Özellikle adli vakalarda, vaka yerinde mutlaka polis de bulunmalıdır. Caydırıcı bir unsur olarak ambulanslara kamera takılmalıdır. Sağlıkta şiddete verilen cezalar artırılmalı, tutuklu yargılanma aktif şekilde uygulanmalıdır.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

1 CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

2 Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

3 Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

4 Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

5 Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

6 Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

7 Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

Bayrampaşa'da feci olay: 3 ölü

8 Bayrampaşa'da feci olay: 3 ölü

Metruk binada çıkan yangın korkuttu

9 Metruk binada çıkan yangın korkuttu

Beykoz'da film seti olarak kullanılan metruk bina yandı

10 Beykoz'da film seti olarak kullanılan metruk bina yandı