Kızılay dan Irak taki sığınmacılara yardım

Türk Kızılayı, Irak ın Erbil kentinde arka mahallelerde inşaat halindeki evlerde zor şartlarda kalan Kürt sığınmacılara battaniye ve kışlık giysi yardımı yaptı.\r\n

Kızılay dan Irak taki sığınmacılara yardım
Erbil in Kesnezan semtinde önceden belirlenen aileleri evlerinde ziyaret eden Kızılay ekibi, yardım malzemelerini teslim etti. Yardımların dağıtımı sırasında 20-30 kişinin aynı evde kaldığı görüldü. Bazı ailelerin henüz tamamlanmamış evlerde oturdukları, bu nedenle çocukların da kaldığı odalarda akan yağmur suyu ve oluşan rutubet dikkati çekti. Durumları için perişanız ifadesini kullanan aileler, yardımlardan dolayı hayırsever Türkiye halkına ve Kızılay a teşekkür etti. 

İlk etapta 100 aileye yardım

Kızılay Irak İnsani Yardım Sorumlusu Şafak Lostar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk etapta 100 aileye kışlık giysi yardımında bulunacaklarını söyledi. Lostar, bu yardımlara ek olarak ailelere gıda, yatak ve soba da ulaştıracaklarını bildirdi. 

Aynı evde 29 kişi kalıyor

5 aileden oluşan 29 kişinin 70 metrekarelik ufacık bir evde kaldığına tanıklık ettiklerini anlatan Lostar, Çoluk çocuğun kaldığı bu evde ısınma şartları yetersiz. Kızılay olarak bu insanları desteklemeye devam edeceğiz. İnşallah en kısa zamanda evlerine dönerler dedi. 

Yardımların dağıtımına katılan Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da Her şeyden önce Türk Kızılayı’na teşekkür etmek istiyoruz. Çünkü bu yağmurlu ve soğuk havada yine mazlum insanları yalnız bırakmadılar diye konuştu. 

Sığınmacıların, Musul un Bartella nahiyesindeki Zerdık Dağı köylerinden gelen Kürt Zengene aşiretine mensup olduğunu aktaran Maruf, şu ifadeleri kullandı:

Bu ailelerin çok zor şartlarda barındığını gördük. Bugün bu insanların yanında olmak, onlara yardım etmek dünyaya bedeldir. Kış şartlarındayız ve maalesef bu insanların, hali perişan. Özellikle çocukların durumu içler acısı. Türkiye nin yanı sıra diğer ülkelerin de bu insanlara sahip çıkmasını istiyoruz. Irak hükümeti de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.  

Yardımı alan Fethi Halaf ise 6 ay önce Musul daki köyünü terk ederek, Erbil e geldiğini söyledi. 4 çocuğuyla kaldığı eve 300 dolar kira ödediğini belirten Halaf, pazarlarda hamallık yaparak, ailesinin geçimini sağladığını dile getirdi. Sığınmacı bir kadın ise   Ne verirseniz kabulümüzdür. Allah sizden razı olsun ifadesini kullandı. 

Kızılay ekibinin Süleymaniye kentindeki Türkmen sığınmacı ailelere yardım malzemesi dağıtacağı belirtildi. 

Türk Kızılayı, çatışmaların başladığı 2014 Haziran ayından beri yerini değiştiren binlerce ihtiyaç sahibi Iraklı ya ulaştı. Bir yandan çadır kamplarda yardım çalışmalarını sürdüren Kızılay ekibi, diğer taraftan il ve ilçe merkezlerinde ev, baraka ve inşaatlarda barınan sığınmacılara yardım elini uzatıyor. Kızılay, ayrıca Irak ta kalan Suriyeli Kürt sığınmacılara da insani yardım desteğinde bulunuyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

1 16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

Samsunspor'da iki ayrılık

2 Samsunspor'da iki ayrılık

Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

3 Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

4 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

5 Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

6 Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

7 Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

Ömer Süslü'den Erhan Usta açıklaması

8 Ömer Süslü'den Erhan Usta açıklaması

Samsunspor fırsat peşinde

9 Samsunspor fırsat peşinde

Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı

10 Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı