Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İsrail in Filistin deki savaş suçları soruşturulacak

Uluslararası Ceza Mahkemesi nin Filistin’deki savaş suçlarıyla ilgili ön soruşturma açılması kararı aldığı bildirildi.\r\n

İsrail in Filistin deki savaş suçları soruşturulacak
Uluslararası Ceza Mahkemesi nin (UCM) Filistin de İsrail tarafından işlenen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili ön soruşturma açılması kararı aldığı bildirildi.

UCM den yapılan açıklamada, savcı Fatou Bensouda nın Filistin deki durumla ilgili ön soruşturma açtığı belirtildi.  

Açıklamada, söz konusu ön soruşturmanın, Filistin in 2 Ocak ta mahkemenin kuruluşuna kaynaklık eden Roma Anlaşmasını imzalaması ve 1 Ocak ta UCM’ye verdiği Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili mahkemenin otoritesini 13 Haziran 2014 itibarıyla kabul ettiğine dair beyanı üzerine açıldığı kaydedildi.

Savcılık ön soruşturmasının bağımsız ve tarafsız şekilde yapılacağına vurgu yapan UCM, Roma Anlaşması kriterleri uyarınca, bir soruşturmanın açılıp açılmayacağına söz konusu ön soruşturma süresinde toplanacak bilgilere göre karar verileceğini bildirdi.

Açıklamada, ön soruşturmanın ne zaman tamamlanacağına yer verilmedi.

Savcıların ön incelemelerinden sonra soruşturma kararı alınması halinde İsrailli yetkililerin UCM’de yargılanmasının yolunu açılmış olacak.

Mahkeme süresince hakkında tutuklama veya yakalama emri çıkarılan kişiler, UCM ye üye bir devlete gittiklerinde tutuklanabilir. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bir süre önce, aralarında UCM ye üyeliğin de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya imza atmış ve bunları BM’ye sunmuştu. Filistin in UCM üyeliğinin 1 Nisan itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Netanyahu: Soruşturma UCM yi çözümün değil, sorunun bir parçası haline getirmiştir

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, Teröristlerin Fransa da Yahudileri katletmesinden birkaç gün sonra UCM savcısının Yahudi devletine karşı soruşturma açması tam bir skandaldır. Bunun tek nedeni, vatandaşlarımızıFilistin Otoritesi ile işbirliği yapan terör örgütü Hamas a karşı savunmamızdır ifadesini kullandı. 

Netanyahu, Hamas savaş suçluları, İsrail vatandaşlarına binlerce roket fırlattı. Maalesef bu soruşturma UCM yi çözümün değil, sorunun bir parçası haline getirmiştir yorumunu yaptı. 

Liberman: İsrail in terörizme karşı kendisini savunma hakkını zedeleyici bir hamle

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, yaptığı yazılı açıklamada, UCM nin kararını skandal olarak nitelendirerek, İsrail in terörizme karşı kendisini savunma hakkını zedeleyici bir hamle değerlendirmesinde bulundu.

Libya ya da Suriye de 200 bin kişinin ölmesine müdahale etmeyen mahkeme, şimdi dünyadaki en ahlaklı orduyu, soruşturmaya değer buluyor ifadesini kullanan Liberman, kararın tamamen İsrail karşıtı düşünceden kaynaklandığını savundu. 

İsrail in Gazze ye 7 Temmuz 2014 te başlattığı 51 gün süren saldırılarında 2 bin 159 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.


EN ÇOK OKUNANLAR

Taşeron kadro müjdesi bekliyor

1 Taşeron 'kadro' müjdesi bekliyor

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaştan flaş Adil Öksüz açıklaması

2 AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'tan flaş 'Adil Öksüz' açıklaması!

 Fırıncıya kurşun yağdırdı

3 Fırıncıya kurşun yağdırdı

Saatlere dikkat

4 Saatlere dikkat!

Keyifsiz çalışma

5 Keyifsiz çalışma

Ödeme yapamadık

6 Ödeme yapamadık

Yalan söyleyen

7 Yalan söyleyen...

Ufak bir gerilim

8 Ufak bir gerilim

Altın istiyorlar

9 Altın istiyorlar

Taşeron işçilerden kadro eylemi

10 Taşeron işçilerden 'kadro' eylemi