Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Yüksek faiz oranları kabul edilebilir değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yüksek faizlerin kabul edilebilir olmadığını belirterek, Bunun karşısında susmak da bence suça alet olmaktır dedi.\r\n

Yüksek faiz oranları kabul edilebilir değil
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, düşünce platformu Fikir Sofrası nın Avusturya nın başkenti Viyana daki Liechtenstein Sarayı nda düzenlediği toplantının ardından, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın faiz indirimi ile ilgili değerlendirmelerine sonuna kadar katıldığını belirten Zeybekci, bu konuyu son bir yıldır yüksek sesle dile getirdiklerini söyledi.

ABD deki gelişmelerden kaynaklanan, başka ülkelerinin yaşadığı faiz artışı ile ilgili endişeyi Türkiye nin duymaması gerektiğini ifade eden Zeybekci, Kaldıki son haftalarda o ülkeler dahi faiz indirimine giderken, Türkiye nin 2015 ile ilgili bütün beklentileri son derece pozitif hale dönüşürken, Türkiye nin yüksek faize katlanan dünyadaki en üst düzeydeki ülkelerden birisi olarak devam etmesi kabul edilebilir değildir diye konuştu.

Hiç zaman kaybetmeden acilen faiz indirimine gitmemeiz gerekiyor diyen Zeybekci, Avrupa ve İsviçre merkez bankalarının açıklamalarının beklenen şeyler olduğunu aktardı.

Susmak da bence suça alet olmaktır

Zeybekci, Türkiye nin üçüncü defa faiz indirimi oranlarını konuşuyor olması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şimdi birinci, faiz indirimi olsun mu olmasın mı bunu konuşuyoruz. Beklenti enflasyonu yüzde 6 nın altına inmiş 2016 itibarıyla. 2015 yılında halen reel faiz, yani insanların, şirketlerin, firmaların, yatırım ve üretimi artırmasını beklediğimiz üreticinin katlandığı kredi faizleri yüzde 14 ler seviyesinde, reel faiz yüzde 8 ler seviyesinde şu anda. Bu, katlanılabilir değildir. Bunun karşısında susmak da bence suça alet olmaktır. Onun için Türkiye nin bir an önce şu faiz döneminden geçmesine inanıyorum. Merkez Bankamızında piyasayı, dünya piyasasını bırakın, Türkiye piyasasını arkadan takip eden o pozisyonundan, piyasayı önden yönlendiren bir noktaya geçmesi gerektiğine inanıyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte Türkiye nin bu yönde olumlu gelişmeleri artık yaşayacaktır diye düşünüyorum.

Teröre gereken cevap verilecektir

Avrupa da artan ırkçılığın ekonomik ilişkileri etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Bakan Zeybekci, Avrupa da yaşanan terör olayları ve ırkçılığın ekonomiye yansımasının asla beklenemeyeceğini belirterek, Çünkü bu hareketlerin içinde olanlar son derece marjinal, yüzde birleri bile temsil etmeyen insanlardır. Önümüzdeki dönemde Avrupa, Türkiye ve İslam dünyası terör karşısında tek vucüt olarak teröre karşı vermesi gereken cevabı mutlaka ve mutlaka verecektir. Terör de alması gereken cevabı alacaktır ifadesini kullandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Her şey sil baştan

1 Samsunspor: Her şey sil baştan

Samsun Haber Samsunda iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

2 Samsun Haber: Samsun'da iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

Samsunspor Samsunspor Başkanı Tutu Başarı değil biz de üzgünüz

3 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Tutu: 'Başarı' değil biz de üzgünüz

AK Partide teşkilatlar yenileniyor

4 AK Parti'de teşkilatlar yenileniyor

Samsunspor Centilmen Samsunspor

5 Samsunspor: Centilmen Samsunspor

Engeller kalkınca

6 Engeller kalkınca...

Orduda Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

7 Ordu'da Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

Samsunspor 3 hocayla 36 puan

8 Samsunspor: 3 hocayla 36 puan

Samsunspor Vazgeçilmez isimler

9 Samsunspor: Vazgeçilmez isimler

Samsun Haber  Samsunda FETÖden yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

10 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi