DİŞ HEKİMLERİ ANKARA ÇIKARMASI

Samsun Diş Hekimleri Odası üyeleri, Ağız ve Diş Sağlığı Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik te köklü değişiklikler yapılmasını protesto etmek amacıyla Ankara da düzenlenen eyleme destek verdi\r\n

DİŞ HEKİMLERİ ANKARA ÇIKARMASI
Türk Diş Hekimleri Birliği ve bağlı odalar, Sağlık Bakanlığı nca hazırlanan Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti sunulan Özel Sağlık Kuruluşları hakkındaki Yönetmelik Taslağı nda, diş hekimi diplomasına sahip olmayan kişilere Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerine ortak olma hakkını verilmesini protesto etti. Sağlık Bakanlığı önünde gerçekleştirilen eyleme, Samsun Diş Hekimleri Odası üyeleri de destek verdi.
SERMAYEYE YEM OLACAĞIZ
Yaklaşık 35 kişilik bir kafileyle önceki gün Ankara’ya giden Samsun Diş Hekimleri Odası üyeleri, TDB önünden Sağlık Bakanlığı na kadar sloganlar atarak yürüdüler. Sağlık Bakanlığı önüne geldiklerinde  önce TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dt.Tuncay Seven, Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. A.R. İlker Cebeci, TDB MYK üyesi Dt. Dr. Faik Serdar Özsoy ve Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Abdullah İlker ve beraber gelen diş hekimleri hep birlikte sloganlar atarak basın açıklaması yaptılar. Samsunlu diş hekimi TDB MYK üyesi Dt.Tuncay Seven, “Bugün biz buraya Sağlık Bakanlığı nın hazırladığı yönetmelik taslağını protesto etmek için geldik. Bu yönetmeliğin içeriği nedir? Bunu bir kere daha hatırlatmak istiyorum. ADSM’lerin meslek dışı kimselerin açabilecekleri yönetmelik hazırladılar.  Bu yönetmeliğin sonucunda da bizler muayenelerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Sermayeye yem olacağız. Kapatmak zorundalığımız devlet zoruyla ve sermayenin gücüyle olacak. Bu yönetmeliği hazırlayan maalesef ki içimizden biri bir diş hekimidir.  Bu diş hekimlerinin gözlerini kara bürünmüş. Siyasi güçlerini kullanarak, sağlık bakanlığı üzerinde hakimiyet kurdular. Bunun sonucu olarak da yönetmelik, kendi istedikleri gibi çıktı.  TDB olarak bize bir şey sorulmadı. Muhatap alınmadık. Sağlık bakanlığı TDB’yi devre dışı bıraktı. Oysa TDB anayasal bir kuruluştur dedi.  
Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Abdullah İlker ise, şunları kaydetti.  “Diş hekimi olarak vazgeçmemizin mümkün olmadığı en önemli meslek özelliğimiz, kendi kendimizi yönetiyor olmamızdır. Diş hekimliği hizmetleri son yıllarda sağlık sektörünün kamusal alanda yükselen değeri olmasına karşın, kamu çalışanı meslektaşlarımız için aynı yükselen değerlerden bahsedemeyiz. Sağlık Bakanlığı nın uygulamaları hem kamuda çalışan meslektaşlarımızı hem de serbest çalışan meslektaşlarımızı memnun etmemektedir. Sıkıntılar her geçen gün daha da artmakta, çözüm üretmek bir yana her gün yeni bir sorunlar yumağı karşımıza çıkmaktadır. Sağlık Bakanlığı nca hazırlanan Ağız Diş Sağlığı Hizmeti sunulan Özel Sağlık Kuruluşları hakkında yönetmelik taslağında, diş hekimi diplomasına sahip olmayan kişilere ağız ve diş dağlığı merkezlerine ortak olma hakkı verilmesine bütün dişhekimleri karşı çıkmaktadır. Yine  aynı taslakta muayenehane ve poliklinikler açılması bugünün Türkiye’sinde karşılanması son derece zor olan fiziki şartlar getirilerek engellenmektedir. TDB ve Odalar tüm üyeleriyle birlikte, fertlerin ve toplumun sağlığını korumak, sağlık hakkına ve mesleğimize sahip çıkmak, ağız ve sağlığı hizmetlerine ulaşımı kolaylaştırmak için boş durmayacağımızı, elimizden gelen tüm meşru eylem yollarını kullanarak karşı çıkacağımızı buradan bir kez daha duyuruyoruz.” 


EN ÇOK OKUNANLAR

17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

1 17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

MHP Samsun İl Yönetimi belli oldu

2 MHP Samsun İl Yönetimi belli oldu

Erhan Usta MHP'yi sildi!

3 Erhan Usta MHP'yi sildi!

Samsun'da yolun karşısına geçemedi

4 Samsun'da yolun karşısına geçemedi

Samsun'da genç kızı erkeklere pazarlayan kadın yakalandı

5 Samsun'da genç kızı erkeklere pazarlayan kadın yakalandı

Savaş mı Yılmaz mı?

6 Savaş mı Yılmaz mı?

Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

7 Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

Samsun'da korkunç kaza!

8 Samsun'da korkunç kaza!

Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

9 Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

Samsun'da cesedi bulunan genç: 'Atlamak için burayı seçtim'

10 Samsun'da cesedi bulunan genç: 'Atlamak için burayı seçtim'