KADEF TEN TİRİT ZİYAFETİ

KADEF in düzenlediği Geleneksel Tirit Yemeği Gecesi, yoğun katılımla gerçekleşti. Geceye katılan Vali İbrahim Şahin, Bu akşam beni yaklaşık otuz yıl geriye götürdünüz. Kavak ın ben de ayrı bir yeri var. Kaymakam olarak asaleten göreve başladığım ilk yer

KADEF TEN TİRİT ZİYAFETİ
Merkezi Samsun’da bulunan Kavak Dernekleri Federasyonu (KADEF) tarafından geleneksel hale gelen Tirit Yemeği, Atakum Belediyesi Sosyal Tesisleri nde gerçekleştirildi. Yemeğe, Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır,  Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, eski Samsun Milletvekili Mehmet Kurt, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Havza Belediye Başkanı Av. Murat İkiz, Lâdik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, eski İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, TFF Samsun Samsun Bölge Müdürü İbrahim GÜVEN, daire amirleri, bürokratlar, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri,  sendika temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve işadamları katıldı. 
BİZ DE KAZ YEMEĞİ YALNIZ YENMEZ
Kavak Dernekleri Federasyonu (KADEF) Genel Başkanı Op. Dr. Yılmaz Karagöz gecede yaptığı konuşmada; Kavaklıların köprü yıkan değil köprü kuran, yıkılan köprüleri tamir eden, elini çeken değil el uzatan bir toplum olduğunu belirterek, “Biz Kavaklılar olarak gönülden gönüle dostluk köprüleri kurmaya gelmiş bir toplumuz. Aldığımız edep ve terbiyenin gereği de budur. Dünden bugüne bir sıcak çorbasını yalnız başına içmemiş, sofrasından eş dost yoksa o sofraya oturmaktan imtina etmiş bir geleneğin çocuklarıyız. Bugün burada kaz tiriti yemeği adı altında toplanmamızın asıl esprisi de budur. Tirit yemeği nasıl istiyorsanız öyle yenir. Fakat asla yalnız yenmez. Tek başına yenmez. Bu akşam burada yaşadığımız huzur mutluluk ve tarifsiz sevinç sizlerle birlikte olmamız bir araya toplanmamızdır dedi.
KAVAK IN BEN DE AYRI BİR YERİ VAR
Samsun Valisi İbrahim Şahin ise konuşmasında, Ben bu akşam sizlerle beraber olmanın keyfini yaşıyorum. Siz bu akşam beni yaklaşık otuz yıl geriye götürdünüz. Bundan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Kavak ilçemizin ben de ayrı bir yeri var. Kaymakam olarak asaleten göreve başladığım ilk yer Kavak tır. Kavaklılar hem Kavak ilçemizde hem Samsun’da hem de ülkemizin her yerinde sakin, muhlis uyumlu insanlar olarak bilinir. Ben Kavak’ta görev yapmaktan son derece büyük gurur ve onur duydum. Kavak benim görev yaptığım yıllardan bu yana son derece gelişmiş, kabuk değiştirmiş çok daha güzel bir ilçemiz olmuş. Ben bu geceye katılan bütün Kavaklı hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu tür etkinlikler sosyal olarak birbirimizi görüp, bir araya geldiğimiz etkinliklerdir. Bu gecenin düzenlenmesine katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum dedi.

Yemek arasında okunan, bölgenin kültür ve geleneklerini anlatan şiirler ilgiyle dinlendi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Muğla'da zincirleme trafik kazası: 5 yaralı

1 Muğla'da zincirleme trafik kazası: 5 yaralı

Kuzey İrlanda'da bomba yüklü araç patladı

2 Kuzey İrlanda'da bomba yüklü araç patladı

Başkent'te 2 ayrı kaza: 1 yaralı

3 Başkent'te 2 ayrı kaza: 1 yaralı

Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın

4 Tosya'da 10 kişinin yaşadığı evde yangın

Şirinevler'de bir kafede çıkan kavgada silahlar konuştu: 1 yaralı

5 Şirinevler'de bir kafede çıkan kavgada silahlar konuştu: 1 yaralı