Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

SAMSUN DA SORUN YOK

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Samsun’da hava kirliliği sınır değerlerinin 210 kez aşıldığını belirterek, “Samsun’da büyük problemler var. Şuanda kent merkezinde hava kirliliği yoğun bir şekilde devam ediyor dedi\r\n

SAMSUN DA SORUN YOK
Samsun Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Samsun Şubesi’nin açılış törenine katılan ÇMO Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Samsun da hava kirliliğinin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, Samsun da hava kirliliği sınır değerleri 210 kez aşıldı. Şuanda kent merkezinde hava kirliliği yoğun bir şekilde devam ediyor. Sorun çok büyük.  Bu anlamda Terme’de yapılması planlanan termik santralin de Türkiye ve Samsun için çok yararlı olmayacağı yönünde bir endişemiz var diye konuştu.
SUSTURMAYA ÇALIŞIYORLAR
İlkadım İlçesi İstiklal Caddesi ndeki ÇMO Samsun Şubesi’nin açılışını Genel Başkan Baran Bozoğlu, ÇMO Samsun Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sema Arıman, ÇMO Samsun Şube Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülfem Bakan, üyeler ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri yaptı. Açılış sonrası konuşan ÇMO Genel Başkanı Baran Bozoğlu, “Bugün Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’ne (TMMOB) dair hükümetin çeşitli yasal düzenlemeleri var. TMMOB yasasına değişiklik yapılarak meslek odaları susturulmaya çalışılıyor. Meslek odalarının söylediği sözlerin kamuoyunda yankı bulması engellenmeye çalışılıyor. Bu TMMOB yasasına rağmen direnerek, gittikçe büyüyerek ve akıntıya karşı kürek çekerek mücadele ediyoruz. Biz ÇMO olarak Türkiye’nin her tarafında yaşanan problemlere dair mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
Samsun’da hava kirliliği sınır değerlerinin 210 kez aşıldığını söyleyen Bozoğlu, “Samsun’da büyük problemler var. Şuanda Samsun merkezinde hava kirliliği yoğun bir şekilde devam ediyor. Avrupa Birliği sınır değerleri normalde 50 mikrogram/metreküp iken Türkiye’de bu sınır değer 100 mikrogram/metreküptür. Avrupalılardan ciğerimiz daha mı kötü durumda. Avrupalıların ciğeri ciğer de, bizim ciğerimiz ciğer değil mi sorusunu soruyoruz. AB’deki sınır değeri 50 iken, bizdeki sınır değeri neden 100’dür. Samsun’da da bu sınır değer 210 defa aşılmış durumda. Ciddi bir hava kirliliği var. Aynı zamanda temiz hava eylem planı da halen ortaya konulmamış durumda. 2014-2019 yıllarını kapsayan eylem planını da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü halen yayınlamadı. Tüm bu gerçekliğe rağmen hava akımının da doğudan kente doğru geldiği öngörüsünde bulunduğumuzda bu bölgedeki yapılacak olan sanayi ve enerji yatırımlarına çok dikkat etmek gerekiyor. Bu anlamda Terme’de yapılması planlanan termik santralin de Türkiye ve Samsun için çok yararlı olmayacağı yönünde bir endişemiz var. Bundan sonraki süreci de şubemiz takip edecek” diye konuştu.
İlk ÇMO’nun Samsun’da temsilciliğini 1997 yılında kurduklarını ifade eden ÇMO Samsun Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sema Arıman ise, “Türkiye genelinde 13 bin üyemiz, odamızda da şuanda yaklaşık 400’ün üzerinde kayıtlı üyemiz var. Samsun’da yaşayanlar olarak bazı şeylerin farkında değiliz. Bunları bilimsel verilerle ortaya çıkarmak bizim görevimiz” diye konuştu.

Bayram OK 


EN ÇOK OKUNANLAR

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

1 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Mehdi Eker  Lordlar Kamarası, Sizi şimdi anladık dedi

2 Mehdi Eker: 'Lordlar Kamarası, 'Sizi şimdi anladık' dedi'

Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

3 Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

4 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada