Mahkeme heyetine değil yargılamaya karşıyım

Mısır ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi, Ben mahkeme heyetine değil yargılamaya karşıyım dedi.\r\n

Mahkeme heyetine değil yargılamaya karşıyım
Mısır da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 130 kişinin yargılandığı hapishaneler baskını davasının görülmesine devam edildi. 

Mursi, başkent Kahire deki Polis Akademisi nde yapılan duruşmada, Benim tavrımda bir değişiklik yok ancak bazen, özellikle de benimle ilgili meselelere açıklık getirmenin görevim olduğunu düşünüyorum dedi.

Hakimin, Şu anda mahkemedeyiz ve sen de sanık sıfatıyla burada bulunuyorsun, senin için adaleti ikame etmeye çalışıyoruz demesi üzerine Mursi, hakim Şaban eş-Şami ye, Ben mahkeme heyetine değil yargılamaya karşıyım, sanıkları müdafaa edecek olan en iyi kişi de sensin ifadesini kullandı.

25 Ocak devrimi sürecinde bulunduğu Vadi n Natrun Hapishanesi nden kaçtığı yönündeki suçlamaları, Hapishaneden kaçmadım, üstelik yetkililere de ulaşmaya çalıştım ancak kimseden cevap alamadım şeklinde reddeden Mursi, şunları kaydetti:

Müslüman Kardeşler Teşkilatından (İhvan) 33 kişiyle 29 Ocak 2011 de Vadi n Natrun Hapishanesi ne götürüldüm. Hapishane yönetimi bizi 3 farklı bölüme dağıttı. Sonra, insanların hapishane kapısını çaldığını ve İçeride İhvan dan başka kimse kalmadı, dışarı çıkmazsanız öleceksiniz diye bağırdığını duyduk. Kapıyı açanlardan biri bana bir telefon verdi ve 5 dakika sonra telefon çalmaya başladı. El-Cezire televizyonundan aranıyordum. Ben de bunu fırsat bildim ve yakınlarımızı teskin etmek adına olayı tafsilatlıca anlattım.

Mursi daha sonra, dönemin içişleri bakanının Vadi n Natrun Hapishanesi ndeki 34 İhvan yetkilisinin serbest bırakılmasına karar verdiği yönünde haberler yayımlandığını hatırlattı. Mursi ayrıca 2012 deki cumhurbaşkanlığı seçimine aday olduğu dönemde hakkında yapılan itirazın ise Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildiğini dile getirdi.

Mahkeme duruşmayı, savunma heyetinin dinlenmesine devam edilmesi için 4 Şubat a erteledi.

Mısır da Vadi n-Natrun Hapishanesi Olayı olarak da bilinen davada, 106 sı firari ve 25 i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011 de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, 11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmak suçlamalarıyla yargılanıyor.

Askeri mahkemeye sevk

Öte yandan, Mısır da kamu binalarına zarar vermek ve şiddet eylemlerine karışmak suçlamasıyla 250 darbe karşıtının askeri mahkemeye sevk edildiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başsavcı Hişam Berakat, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 250 kişiyi, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki kanlı baskından sonra Ağustos 2013 te Minye ili Deyr Mevas ilçesi postanesi, gençlik ve spor merkezi ile Tedarik Müdürlüğünü basmak ve ateşe vermek suçlamalarıyla askeri mahkemeye sevk etti.

Mısır Başsavcısı Hişam Berakat, daha önce de çeşitli zamanlarda aldığı kararlarla, darbe karşıtı binden fazla kişiyi askeri mahkemelere sevk etmişti. 

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi nin Ekim 2014 te çıkardığı kanunla, kamu kurum ve kuruluşları, askeri tesisler kapsamına alınmış ve buralara yönelik saldırıların faillerinin askeri mahkemede yargılanacağı belirtilmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Hakem 'penaltı' dedi

2 Hakem 'penaltı' dedi

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Samsun'da Erva bebeğin dramı

4 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

5 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

Samsunspor'da üzen istatistik

6 Samsunspor'da üzen istatistik

Emekliye müjdeli haber

7 Emekliye müjdeli haber

Bir anı, bir yazı...

8 Bir anı, bir yazı...

Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

9 Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

10 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi