Irak la yüzen santral anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Yıldız, Basra nın elektrik ihtiyacının karşılanması adına yüzen santrallerden yeni bir anlaşma daha yapılıyor dedi.\r\n

Irak la yüzen santral anlaşması
Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi ile Bağdat a resmi bir ziyarette bulanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yeşil Bölge de görüştüler.  

İki bakan, 3,5 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. 

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız, Değerli mevkidaşım ve ağabeyime huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bağdat a gelmekten şeref duyuyorum ve her zaman deriz ki, ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz sözleriyle konuşmasına başladı.

Türkiye-Irak Karma Ekonomik Kurulu (KEK) toplantısının eşbaşkanı olarak çok güzel bir toplantıya eşlik ettiklerini ve önemli anlaşmalar imzaladıklarını aktaran Yıldız, Basra nın elektrik ihtiyacının karşılanması adına yüzen santrallerden yeni bir anlaşma daha yapılıyor. Şu anda 250 megavatlık güç vardır. Ona 410 megavat daha ekleniyor dedi. 

Irak ve Türkiye nin birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yapan Yıldız, Biz ham petrol fiyatlarının bu kadar değiştiği bir durumda Türkiye ve Irak olarak birbirimizle dayanışma içerisinde omuz omuza vererek inşallah bu süreci de atlatmayı düşünüyoruz. Türkiye, özellikle terör örgütü DAİŞ (IŞİD) konusunda her zaman Irak ın yanında olacaktır. 700 tır civarındaki insani yardımlarını daha da artıracaktır. Biz kardeşiz ve komşuyuz. Bütün bunları ve petrolle alakalı konuları da enine boyuna görüştük değerlendirmesinde bulundu. 

Taner Yıldız, Erbil ile Bağdat ın geçen aralık ayı başında yaptığı anlaşmanın, Türkiye yi sevindirdiğini dile getirerek, Biz, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı tam kapasite dolsun ve oradan geçen bütün petrol gelirleri de Irak halkının tamamının olsun istiyoruz. Irak, Türkiye nin en çok ihracat yaptığı 2. ülkedir ifadelerini kullandı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Iraklı mevkidaşı Haydar el-İbadi nin karşılıklı ziyaretlerinde, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin daha da artması gerektiğine vurgu yaptıklarını hatırlatan Bakan Yıldız, Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı ndan geçen petrolün tüm Iraklılara ait olduğunu tekrarladı. 

Yıldız, Kerkük-Yumurtalık ham petrolünün, Türkiye içindeki vergilendirmeyle herhangi bir ilgisinin olmadığına da değinerek, Bu petrolle ilgili herhangi bir vergilendirme söz konusu değil. Çünkü o petrol, Türkiye nin değil Irak ın petrolüdür dedi. Iraklılarla çalışmaktan her zaman memnun olduklarını dile getiren Yıldız, Türk firmalarının, Irak ta yatırıma devam edeceklerini bildirdi. 

Irak Petrol Bakanı Abdulmehdi

Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi de Ceyhan a ihraç edilen petrol miktarını nisan ayından itibaren günlük 600 bin varile çıkaracaklarını bildirdi. 

Petrol ihracına ilişkin bilgi veren Abdulmehdi, Kerkük teki petrol sevkıyatının IŞİD saldırıları öncesinde durduğunu hatırlatarak uzun süre Ceyhan a petrol ulaştıramadıklarını söyledi. Erbil yönetimi ile yaptıkları anlaşmaya göre ilk üç ayda günlük 375 bin varil petrol ihracı yapacakları konusunda mutabık kaldıklarını belirten Abdulmehdi, Nisan dan itibaren de günlük 600 bin varil petrolün Ceyhan boru hattı üzerinden ihraç edileceğinde anlaştık. Halihazırdaki ortalama bu rakamlardan uzak fakat uygulanması için çaba içerisindeyiz dedi. 

Bakan Yıldız ile petrol ve su konuları olmak üzere birçok konuyu detaylıca ele aldıklarını dile getiren Abdulmehdi, şöyle devam etti:

Toplantımız pozitif bir ortamda geçti. Geleceğe dair birçok politikanın tasvirini konuştuk. Erbil ile Bağdat arasında imzalanan petrol ve enerji anlaşması üzerinde çok durduk. Söz konusu anlaşmanın uygulanması sürecini tekrar gözden geçirdik ve önündeki tüm engelleri aşma noktasında anlaşmaya vardık. Bu da iki ülke ve milli servetinin (petrol ve doğal gaz) adilce dağılımı için Irak halkının çıkarınadır.  

  Türkiye en önemli yatırım tesislerini Irak ın hizmetine sunuyor diyen Adil Abdulmehdi, Petrol ihracında kullanılan Ceyhan Limanı bunun en bariz örneğidir. Bu tür kolaylık ve yardımlar bizim için önemlidir. Uzun zamandan sonra Ceyhan daki petrol ihracatına başladık. Bu ihracattaki petrol her geçen gün artmaktadır. Henüz istenilen düzeye gelmedi ancak 2015 için planladığımız seviyeye geleceğimize dair işaretler var şeklinde konuştu. 

Türkiye nin, Irak ta elektrik, enerji ve birçok alanda büyük yatırımları olduğuna dikkati çeken Abdulmehdi, bunun da Irak ın ekonomik kalkınmasına vesile olacağına işaret ederek, Türkiye hükümeti ve halkına bu dostane tutumundan dolayı minnettarız dedi. 

Bu arada, Bakan Yıldız, temaslarının ardından özel uçakla Bağdat Uluslararası Havalimanı ndan Türkiye ye döndü.


EN ÇOK OKUNANLAR

İşte AK Parti Samsun ilçe belediye başkan adayları

1 İşte AK Parti Samsun ilçe belediye başkan adayları

MHP İlkadım Belediye Başkan aday adayı Necattin Demirtaş: Değerlendireceğiz

2 MHP İlkadım Belediye Başkan aday adayı Necattin Demirtaş: Değerlendireceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun adaylarını açıklıyor

3 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun adaylarını açıklıyor

Erhan Usta: 'Samsun'a aday olabilirim'

4 Erhan Usta: 'Samsun'a aday olabilirim'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Samsun'da

5 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Samsun'da

Samsun'da 26 bin kişiye yeni iş

6 Samsun'da 26 bin kişiye yeni iş

MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak: 'İttifaka tam destek'

7 MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak: 'İttifaka tam destek'

Emniyet binasında intihar etti

8 Emniyet binasında intihar etti

O tesis şart

9 O tesis şart

Ahmet Yeni'den Haber Medya Grubu'na ziyaret

10 Ahmet Yeni'den Haber Medya Grubu'na ziyaret