Gece uçabilen ambulans helikopter görevde

Gece uçuş kapasitesine sahip ambulans helikopter, Başbakan Davutoğlu nun da katıldığı törenle görevine başladı.\r\n

Gece uçabilen ambulans helikopter görevde
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün devrim mahiyetinde bir adım daha attıklarını belirterek, İlk defa gece uçuş kapasitesine sahip ambulans helikopterimizi devreye sokuyoruz. Dünyada sadece 13 ülke olan bir kapasite. Sadece 13 ülkede var, bir de Türkiye de var dedi.

Sahil Dolgu Sahası nda düzenlenen törende, Sağlık Bakanlığı Ambulans Dağıtım Töreni ile Tekirdağ Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinin açılışını gerçekleştiren Davutoğlu, annesini 3 yaşındayken Konya nın köyünden doktora yetişemediği için kaybettiğini anlattı.  

Davutoğlu, Konya nın merkezine yetişememiş bir annenin evladı olarak, işte bu Türkiye ile gurur duyuyoruz ve bütün vatandaşlarımıza şu taahhütte bulunuyoruz; inşallah bundan sonra her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, ülkemizin neresinde olursa olsun, hangi şartlarda olursa olsun karlı bir yerdeyse kar paleti taşıyan ambulanslarla dağlarda bayırlardaysa oraya ulaşacak helikopterlerle uzaklardaysa onları getirecek uçaklarla ambulans uçaklarla sağlık hizmeti görecekler diye konuştu. 

Bugün devrim mahiyetinde bir adım daha attıklarını dile getiren Davutoğlu, İlk defa gece uçuş kapasitesine sahip ambulans helikopterimizi devreye sokuyoruz. Bu ne demek biliyor musunuz? Dünyada sadece 13 ülke olan bir kapasite. Sadece 13 ülkede var bir de Türkiye de var dedi.

Davutoğlu, bunun özledikleri, 2003 te hayal bile edilmesi mümkün olmayan hedeflere ulaşmış kudretli ve şefkatli bir Türkiye Cumhuriyeti devleti olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Tekirdağlılar bütün bunlar sizin için. Bunların hepsi sadece vatandaşlarımızın sağlığı sıhhati için. 2002 yılında toplam bütçemiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin toplam bütçesi 119 milyar Türk lirasıydı. Şimdi 486 milyar ama daha önemlisi sadece sağlığa ayırdığımız bütçe 81 milyar Türk lirası. Yani 2002 bütçesinin bütünü kadar 2015 bütçesine sadece sağlığa kaynak ayırabilen kudretli bir Türkiye var. Şimdi böyle bir ülkeyle gurur duyulmaz mı?

Hepsinin gözlerinden öpüyorum

Sağlık Bakanlığının birçok operasyonuna Dışişleri Bakanıyken bizzat katkıda bulunduğunu, bazen de yönettiğini aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:

2011 şubatıydı. Libya da savaş var ve her ülke, Libya dan vatandaşlarını çıkarma gayretinde. 10 gün içinde biz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Libya dan 15 bin kendi vatandaşı ve toplamda 25 bin kişiyi tahliye ettik. Her tahliye gemisinin içinde şerefli Türk doktorları vardı. Irk, din ayrımı gözetmeden orada yaralılara müdahale eden o mübarek doktorlarımız, hemşirelerimiz, hasta bakıcılarımız vardı. Hepsinin gözlerinden öpüyorum. İşte dünyaya insanlık dersi budur. İki gün önce Libya Meclis Başkanı buradaydı. Dedi ki 2011 yazında Misrata da mahsur kalan 450 yaralıyı getiren Türk doktorlarını biz hiç unutmadık, unutmayacağız. Onları buraya, bu şifa beldesine getiren Türk sağlık hizmetleriydi. Bütün bakanlıklarımızın çabası, gayretiyle bu sağlandı. İşte yükselen Türkiye bu.

Davutoğlu, aynı şekilde Somali den bir Türk vatandaşının operasyonla 7-8 saat içerisinde helikopterle alıp ambulans uçakla Türkiye ye getirildiğini anlatarak, doktorlara, Sağlık Bakanlığının tüm yetkililerine teşekkür etti. 

Sağlıkta devrimin arkasında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti var

Başbakan Davutoğlu, 12 yılda 2 bin 500 sağlık tesisi açtıklarını, 6 bin 800 civarındaki nitelikle yatak kapasitesini 48 bine çıkardıklarını, 481 olan acil hizmet servisini 2 binli rakamlara yükselttiklerini aktararak, Sağlıkta yaptığımız devrimin, bütün dünyanın takdir ettiği devrimin arkasında halkına en iyi hizmeti sunabilmek için gece gündüz çalışan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti var diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın başbakanlığı döneminde başlayan hizmetlerin aynı kararlılıkla sürdürüleceğine dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Nerede bir vatandaşımızı varsa hasta olduğunda bir an bile tereddüt etmeden, yakında en kısa zamanda Türk doktorlarının şefkatli eli yanımda diye görecek, duyacak, bilecek. Yine Tekirdağımızda Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açıyoruz. 10 Ulusal Medical Kurtarma Ekibi ni (UMKE) devreye sokuyoruz. Endonezya da deprem mi var? Türk UMKE si orada. Pakistan da deprem mi var? Türk kurtarma ekibi orada. Japonya da deprem mi? Oradayız. İşte sizin gurur duyduğunuz, işte Namık Kemal in vatan şairinin özlediği Türkiye buydu. Buna katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz. Bir devlet, bir ülke ancak vatandaşlarına saygıyla yücelir.

Sağlıklı nesilleri vefakar annelere borçluyuz

Davutoğlu, iki hafta önce Aileyi ve Dinamik Dokuyu Koruma Paketini açıkladıklarını anımsatarak, İnşallah her bir annemize, ilk evlat için 300 Türk lirası yarım altın, ikinci evlat için 400 Türk lirası bir yarım, bir çeyrek altın ve üçüncü evladı için 600 Türk lirası, bir tam altın vereceğiz. Bundan memnun musunuz hanımlar? ifadelerini kullandı.  

Çalışan kadınların en iyi şartlarda anneliklerini de yapabilecek şekilde bir çalışma düzeni getireceklerini vurgulayan Davutoğlu, anneliğin de bir sağlık hizmeti olduğunu, sağlıklı nesiller için vefakar annelere borçlu olunduğunu vurguladı. 

Davutoğlu, bütün bu hizmetleri yapmaya devam edeceklerini belirterek, Türkiye de ve dünyada çağdaş standartlarda en iyi şartlarda sağlık hizmeti vermeyi sürdüreceklerini söyledi. 

Bugün buradan Türkiye nin her yerine göndereceğimiz Tekirdağ dan düğmeye basarak Ankara dan ve diğer vilayetlerden hareket ettireceğimiz 798 ambulansımızın hayırlı olmasını diliyorum ifadelerini kullanan Davutoğlu, İnşallah bunları hiç kullanmak zorunda kalmayız. Ancak kullanmak zorunda kalırsak 77 milyon vatandaşımız bilsin ki bu ambulanslar, bu Ulusal Medical Kurtarma Ekipleri her an onların sağlığı, sıhhati için 24 saat hizmetteler dedi. 

Törenden notlar

Programa, Başbakan Ahmet Davutoğlu nu yanı sıra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Mustafa Şentop, Nurettin Nebati ile Süleyman Soylu katıldı.

Başbakan Davutoğlu, Sahil Dolgu Sahası ndaki tören alanına geldiği sırada buradaki tüm ambulanslar siren çalarak, kendisini selamladı. 

Davutoğlu, konuşması öncesinde yanına gelen 12 yaşındaki Hızır Mümin Çokyılar ile bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Çokyılar ın, Başbakan Davutoğlu ile sohbetinin ardından heyecan nedeniyle gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Törende, 112 Sağlık Ekibi montundan giyen Davutoğlu, ayrıca alanda bulunan ambulans helikoptere binerek iç donanımını inceledi. 

Sağlık çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı da çektiren Davutoğlu, daha sonra töreninin açılış kurdelesini kesti. 798 kara ambulansı ile 10 UMKE aracının hizmete alındığı törende Başbakan Davutoğlu, Anadolu daki çeşitli illere gidecek araçlar için Allah yollarını açık etsin temennisinde bulundu.

Davutoğlu, alanda bulunan vatandaşlara da çeşitli hediyeler dağıttı.

Araçların dağıtımına başlandı

Bu arada ambulansların dağıtımı dolayısıyla Sağlık Bakanlığı nın Esenboğa Yolu ndaki ana deposunda tören düzenlendi. Törene, Bakan Yardımcısı Erkan Kandemir ile İl Sağlık Müdürü Erkan Çiçek ve sağlık çalışanları katıldı.

Başbakan Ahmet Duvutoğlu, Ankara daki törene canlı yayın ile bağlandı. Kandemir, canlı yayında Davutoğlu na ambulans ve UMKE araçlarının hazır olduğunu, çıkış yapmak için talimatlarını beklediklerini söyledi.

Davutoğlu da Gördüğünüz gibi tam bir filo. Göremeyen gözlerin görmesi lazım. Bir sağlık ordusu sefere çıkıyor. Millete sağlık, sıhhat dağıtmak üzere yolları çıkıyor. İşte güçlü Türkiye bu dedi.

Ambulansların dağıtılması talimatını veren Davutoğlu, Buyurun, Allah yollarını açık eylesin. Vatanımızın her köşesine sağlık, sıhhat dağıtsınlar dedi. Davutoğlu nun bu sözleri üzerine ambulanslar siren çaldı ve dağıtım başladı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu törende yaptığı konuşmada, Türkiye de birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli değişimlere, sessiz devrimlere imza atmış siyasi bir partinin mensupları olduklarını söyledi.

AK Parti olarak ülke ve millette hizmet etmek, dünyanın gelişmiş ülkelerinde ne varsa kendi vatandaşlarına da o çağdaş ve modern hizmetleri sunabilmek anlayışıyla başladıkları bu yolculukta, sağlık alanında önemli dönüşümler, değişimler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

Bundan 15 yıl önce ABD den Almanya dan veya İngiltere den Türkiye ye, Antalya ya, Bodrum a tatil için gelen insanlar, herhangi bir rahatsızlık geçirdiğinde trafik kazası veya bir kriz geçirdiğinde ülkesini arıyor ve ülkesinden ambulans uçak geliyor götürüyorlardı. Bize de Biz bu günleri göremeyiz. Biz bunu başaramayız. Ülke olarak onların vatandaşları değerli ama bizi anlamlı ve değerli gören yok dedirtiyorlardı ama Adalet ve Kalkınma Partisi başta, bugün Cumhurbaşkanımız o gün partimizin kurucusu Genel Başkanımız, Almanya da, İngiltere de, Fransa da gelişmiş ülkelerde ne varsa benim ülkemin insanları da o hizmetlerin en iyisine en güzeline layıktır diyerek bir çok sessiz devrimi gerçekleştirdik.

Müezzinoğlu, AK Parti ye milletin verdiği destekle, güçle her geçen gün daha iyisini daha güzelini yapma gayreti içinde olduklarını vurguladı. Bugün 2015 yılı itibariyle hizmet edecek 798 kara ambulansı ve 10 UMKE arcının hizmete girmesi ve gün batımı gün doğumu ambulans sürecinin başlatılması için Tekirdağ da bulunduklarını aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

İnşallah nice insanımıza, sizlere ve geleceğimize hayırlı olsun diyorum. Bu hizmet gelecek dönemlerde çok daha gelişerek, ileri adımlarla milletin AK Parti ye olan desteği, kendi bağrından çıkardığı bu anlayışın her geçen gün daha güçlenerek yapacağı yolculukta yeni değişimler, dönüşümler ve sağlıkta dünyada söz sahibi olan, bölgesinde sağlığın merkezi olan bir ülke haline geleceğiz.

Müezzinoğlu, önümüzdeki 2 - 3 ay içinde Tekirdağ şehir hastanesinin temelini atma noktasına geleceklerini, Namık Kemal Üniversitesi Hastanesinin de artık açılışa hazır olduğunu ifade ederek, Edirne, Tekirdağ ve Trakya yı sağlık turizminde Balkanların merkezi yapacak bir anlayışın altyapısını büyük oranda kurduk ve inşallah bundan sonra bunun diğer dinamiklerini de devreye sokacağız diye konuştu.

Sağlık diplomasisi gelişecek

Müezzinoğlu, Türkiye de Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) son 12 yılda farklı bir boyutu yakaladığını, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında afet durumlarında ekiplerin hemen olaylara müdahale ettiğini söyledi.

UMKE ekiplerinin, yurt dışındaki bir felakette de hemen harekete geçtiğini ve Türkiye nin bütün gücüyle, dinamikleriyle sağlık alanında o ülkelerde olabildiğini aktaran Müezzinoğlu, şunları anlattı:

Somali de de olabiliyor Sudan da da olabiliyor ve inanıyorum ki Türkiye, sağlık diplomasisi alanında da önümüzdeki dönemde çok farklı heyecanları, çok farklı hizmet alanlarını yakalayacak. Bugüne kadar gerek kara, gerek hava gerekse deniz ambulanslarıyla verilen hizmetlerle yaklaşık 4,5 milyon vatandaşa dünya standartlarının da ötesinde sağlık ve acil sağlık hizmeti verdik. Bu anlamda şehir içinde ortalama 10 dakikayla, şehirler arası yollarda da ortalama 30 dakikalık süreyle hizmeti uluslararası standartlara yüzde 90 oturtmuş durumdayız.

Müezzinoğlu, yeni ambulanslarla sağlık hizmetini çok daha ideal bir noktaya, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle yarışabilen bir noktaya taşıyacaklarına inandığını kaydetti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Depremden korkan vatandaşlar geceyi dışarıda geçiriyor

1 Depremden korkan vatandaşlar geceyi dışarıda geçiriyor

İzmir'de silahlı kavga: 1 yaralı

2 İzmir'de silahlı kavga: 1 yaralı

Esrarengiz kokudan etkilenenlerin sayısı 17'ye yükseldi

3 Esrarengiz kokudan etkilenenlerin sayısı 17'ye yükseldi

Depremle adeta zaman durdu

4 Depremle adeta zaman durdu

Köpeğe çarpmamak için manevra yapan tır sürücüsü canından oluyordu

5 Köpeğe çarpmamak için manevra yapan tır sürücüsü canından oluyordu

Motosiklet otomobille çarpıştı: 1 yaralı

6 Motosiklet otomobille çarpıştı: 1 yaralı

Çorum'da trafik kazası: 4 yaralı

7 Çorum'da trafik kazası: 4 yaralı

Gaziosmanpaşa'da çatlakların oluştuğu bina tahliye edildi

8 Gaziosmanpaşa'da çatlakların oluştuğu bina tahliye edildi

Ayvacık'taki deprem anı güvenlik kameralarında

9 Ayvacık'taki deprem anı güvenlik kameralarında

Yeşilköy'de TIR'daki konteyner yola düştü

10 Yeşilköy'de TIR'daki konteyner yola düştü