Ukrayna da ateşkes tehlikede

Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ayrılıkçıların konuşlandığı noktalara saldırı düzenleme emri aldığı bildirildi.\r\n

Ukrayna da ateşkes tehlikede
Ukrayna nın doğusundaki ayrılıkçılara karşı operasyonlarda 9 Aralık tan bu yana ateşkesi öngören sessizlik rejimini uygulayan silahlı kuvvetlerin, bu sabah ayrılıkçıların konuşlandığı noktalara saldırı düzenleme emri aldığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko nun Danışmanı Yuriy Biryukov, ordu birliklerinin Donetsk in batısında bulunan ayrılıkçıların konuşlandığı noktalara saldırı düzenleme emri aldığını ifade etti.

Biryukov, Ukrayna askerleri, Donetsk in batısında bulunan ayrılıkçılara karşı ateş açma emri aldı dedi.

Biryukov, Ukrayna nın bugüne kadar ateşkese riayet ettiğini ve ateşkesten yana olduğunu gösterdiğini belirterek Biz, bugüne kadar ateşkese riayet ettik. Doğudaki sorunun barışçıl yolla çözülmesini istedik. Artık neye kadir olduğumuzu göstereceğiz diye konuştu.

Yuriy Biryukov, dün gece Donetsk havaalanındaki çatışmalarda yaşamını yitiren 2 asker ile 20 yaralının havaalanı bölgesinden çıkarıldığını söyleyerekUkrayna askerlerinin havaalanını kontrol etmeye devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan, doğudaki terör operasyonlarının yönetildiği Terörle Mücadele Merkezinden yapılan açıklamada, son 24 saatte ayrılıkçıların 69 kez ateşkes ihlali yaptığı bildirildi.

Ukrayna askerleri, doğudaki ayrılıkçılara karşı operasyonlarda 9 Aralık tan beri ateşkesi öngören sessizlik rejimini uygulayarak sadece ayrılıkçıların saldırılarına karşılık vermekle yetinirken, son günlerde doğudaki ayrılıkçıların düzenlediği saldırılar yeniden arttı.

Putin in teklifini Kiev reddetti

Bu arada, Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus basınına yaptığı açıklamada, Rusya, son günlerde krizin çözülmesi adına arabuluculuk faaliyetlerini hızlandırdı. Putin, geçtiğimiz perşembe günü, Poroşenko ya yazılı bir mesaj ileterek, Ukrayna nın doğusundaki her iki tarafın da ağır silahlarını geri çekmesini teklif etti. Ancak Kiev, bu teklifi reddetti. Yerine alternatif de sunmadı dedi.

Rus basınında yayınlanan mektupta Putin, Rusya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile (AGİT) Ukrayna nın doğusunda ateşkesin sağlanması için gözlemci olmaya hazır ifadelerini kullandı.

Ukrayna askerleri, doğudaki ayrılıkçılara karşı operasyonlarda 9 Aralık tan beri ateşkesi öngören sessizlik rejimini uygulayarak sadece ayrılıkçıların saldırılarına karşılık vermekle yetinirken, son günlerde doğudaki ayrılıkçıların düzenlediği saldırılar yeniden arttı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna yı çatışma mantığından uzaklaşmaya ve ülkenin doğusunda güç kullanma eğiliminden vazgeçmeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna nın doğusunda son günlerde yeniden başlayan çatışmalar değerlendirildi.

Açıklamada, bu tür gelişmelerin ancak krizin daha da derinleşmesine yol açacağı belirtilerek, Minsk anlaşmasının şartlarına dönülerek, askeri faaliyetler bir an önce durdurulmalıdır. Uluslararası toplumun tüm üyelerini, Ukrayna yönetiminden çatışma mantığından uzaklaşmasını ve ülkenin doğusunda güç kullanma eğiliminden vazgeçmesini talep etmeye çağırıyoruz ifadesine yer verildi.

Ban ateşkesin bozulmasından endişeli

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Donetsk Havalimanı nın kontrolü için süren çatışmaların eylül ayında sağlanan ateşkesi tümüyle bozma tehlikesi taşımasından büyük endişe duyduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü nden yapılan açıklamada, Ukrayna nın doğusunda Donetsk Havalimanı nın kontrolünü sağlamak için çatışmaların giderek arttığı ve çok sayıda ölü ile yaralının bulunduğu kaydedildi.

Açıklamaya göre, geçen yıl eylül ayında zor şartlarda sağlanan ateşkesin tamamen bozulma tehlikesinden dolayı kaygı duyduğunu vurgulayan Genel Sekreter Ban, taraflara Misk Protokolü altındaki taahhütlerine uyma çağrısı yaptı.

Çatışmaların artmasının kayıpları artıracağını ve bundan her ne şekilde olursa olsun uzak durulması gerektiği uyarısı yapan Ban, Ukrayna nın toprak bütünlüğü ile bölgede barış ve istikrarın sağlanması yönünde diyalog ve samimi bir barış sürecine BM nin katkı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko nun Danışmanı Yuriy Biryukov, ordu birliklerinin Donetsk in batısında bulunan ayrılıkçıların konuşlandığı noktalara saldırı düzenleme emri aldığını ifade etmiş ve Biz, bugüne kadar ateşkese riayet ettik. Doğudaki sorunun barışçıl yolla çözülmesini istedik


EN ÇOK OKUNANLAR

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

1 Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

2 Tefecilik operasyonunda 7 zanlıdan 4'ü tutuklandı

Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

3 Tosya'da tır kazası: 1 yaralı

Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

4 Bolu'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

5 Van merkezli 6 ilde kaçakçılık operasyonu: 40 gözaltı

Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

6 Jandarma, otomobilde tarihi eser ile tüfek ele geçirdi

CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı

7 CHP Kuşadası ilçe başkanı ve yönetimi görevden alındı