'Devletin parasını niye gömdünüz?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Haluk Koç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırdım'a, 4 yıl önce başlatılan Göl-Vezirköprü yolunun neden durdurulduğunu ve devletin parasının toprağın altına niye gömüldüğünü sordu

'Devletin parasını niye gömdünüz?'

\n  

\n
\n CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırdım'ın yazılı olarak yanıtlaması talesiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Göl Beldesi- Vezirköprü İlçe yolunun kısaltılmasını gündeme getiren Koç önergesinde, "2008 yılında Samsun Göl - Vezirköprü ilçe yolunun kısaltılması hem de çağa uygun hale getirilmesi amacıyla yol düzeltme çalışmaları başlatılmıştı" hatırlatmasını yaparak şu soruları yöneltti:
\n
\n  
\n
\n "Göl-Vezirköprü arasında 10 kilometre dozerle açılma çalışması yapılmıştır. Bu yol açılması çalışması için ne kadar yakıt, ne kadar iş gücü ve ne kadar para harcanmıştır? 10 kilometre yol açılması çalışması dozerle yapıldıktan sonra diğer çalışmalar niye durdurul muştur? Yolun  dört yıldır tamamlanmama gerekçesi nedir ? Ödenek eksikliği gerekçesiyle  yol yapımı durdurulduysa  4 yıldır bütçeye niye yeni bir ödenek konmamıştır?  Bu yolun tamamlanmasından sonra Göl – Vezirköprü,  Vezirköprü-Kunduz arası kısalacaktır. Bu kısalma ile  tasarruf edilen yakıt ülke ekonomisi açısından önemli bir rakamı bulacaktır. Bu durumun bile bilinmesine rağmen hala çalışmanın başlatılmama gerekçesi nedir? Eğer bu yolun yapımı  gereksiz ise,  ilk yapılan harcama niye yapılmış? Devletin parası  toprağın altına niye gömülmüştür?"
\n
\n  
\n
\n GÜNAY'A DA SORDU
\n
\n Samsun Milletvekili Haluk Koç, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a yönelttiği soru önergesinde ise "Devlet Tiyatroları  perdelerini  2 Ekim günü  açacağını açıkladı. Devlet Tiyatroları’nın  2012-2013 döneminde 22 ilde 34’ü yerli  toplam 55 oyun sergileneceği bu yıl repertuarında toplam 150 oyunun bulunduğu açıklamada yer aldı.  Bu yıl sahneye konacak oyunlar arasında  Nazım Hikmet’in hiçbir eserine yer verilmeme gerekçesi nedir? Sizce  geçtiğimiz yıllarda  Nazım Hikmet’in bir çok eserinin Devlet Tiyatroları  tarafından sahnelenmiş olması yanlış mıydı? Yanlış değil ise, bu yıl belirlenen repertuar mı yanlıştır? Necip Fazıl’ın “Reis Bey” eserinin sahneye konulurken Nazım Hikmet’in tek bir eserinin olmaması  tekrar  Necip Fazıl mı? - Nazım Hikmet mi? tartışması mı yaratılmak isteniyor?" ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR