Savcı Nisman ın ölüm sebebi intihar

Arjantin de 1994 teki terör saldırısı soruşturmasında devlet başkanını İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlayan ve dün evinde ölü bulunan Savcı Nisman ın cesedine yapılan ilk otopsi, savcının intihar ettiğini gösteriyor.\r\n

Savcı Nisman ın ölüm sebebi intihar
Arjantin de 1994 teki terör saldırısıyla ilgili soruşturmada devlet başkanını İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlayan ve dün evinde ölü bulunan Savcı Alberto Nisman ın cesedine yapılan ilk otopsi, savcının intihar ettiğini gösteriyor.

Nisman ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yöneten Savcı Viviana Fein, ilk otopsi sonucunun, dün başkent Buenos Aires teki evinin banyosunda başından vurulmuş olarak bulunan savcının cinayet sonucu ölmediğini gösterdiğini söyledi. 

Savcının ölümünün aydınlatılabilmesi için kanıt toplamaya devam ettiklerini belirten Fein, Nisman ın cesedinin yanında 22 kalibrelik bir tabanca bulunduğunu kaydetti. Tabancanın Nisman ın yardımcılarından birine ait olduğunun belirlendiğini kaydeden Fein, silahın tetiğinde sadece Nisman ın parmak izlerinin bulunduğuna işaret etti. 

Fein, İlk otopsi, kurşunun Nisman ın kafatasının sağından girdiğini gösterdi. Kurşun, kafatasının içinde kalmış. Banyo kapısının içeriden kilitlendiği belirlendi. Ne banyo kapısında ne de dış kapıda herhangi bir zorlama izine rastlanmadı. Kimse, bunun intihar ya da cinayet olduğunu söylemiyor. Bu, şüpheli bir ölüm ve biz de olayı aydınlatana kadar soruşturmaya devam edeceğiz dedi. 

Nisman ın adı açıklanmayan yardımcısı, savcının kendini korumak için silah istediğini, bu nedenle tabancayı pazar sabahı Nisman ın 13. kattaki evine bizzat götürdüğünü söyledi. Yardımcısının, Nisman ı sağ gören son kişi olduğu sanılıyor. 

Ülke tarihindeki en kanlı saldırı olan terör eylemini araştırması için atanan Nisman ın dün parlamentoda yapılacak kapalı oturumda Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ve Dışişleri Bakanı Hector Timerman ın adlarının geçtiği soruşturmayla ilgili bilgi vermesi bekleniyordu. 

Nisman, Devlet Başkanı Fernandez de Kirchner i, Dışişleri Bakanı Timerman ı ve diğer bazı yetkilileri Tahran ile ticari ilişkilerin zarar görmemesi için 18 Temmuz 1994 te Arjantin-İsrail Derneği ne (AMIA) düzenlenen bombalı saldırıda İran ile bağlantıları örtbas etmeye çalışmakla suçluyordu. Nisman, Fernandez in Tahran a sığır eti ve bakliyat satıp karşılığında petrol ve doğalgaz almak için İranlı zanlılar hakkında Interpol tarafından çıkarılan tutuklama emrinin kaldırılması için girişimde bulunduğunu ileri sürmüştü. Söz konusu iddiaları dile getirdiğinde hükümet kanadından sert eleştiri alan Nisman, ölmekten korkmadığını açıklamıştı. 

AMIA saldırısında 85 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Nükleer santral ile ilgili çarpıcı iddia! Santral gizleniyor

1 Nükleer santral ile ilgili çarpıcı iddia! Santral gizleniyor

Çanak Anten Tamiri İçin Çıktığı Çatıdan Düştü Hayatını Kaybetti

2 Çanak Anten Tamiri İçin Çıktığı Çatıdan Düştü Hayatını Kaybetti

18 Ocak Cuma Samsun hava durumu! Samsun'da bugün hava nasıl olacak?

3 18 Ocak Cuma Samsun hava durumu! Samsun'da bugün hava nasıl olacak?

Kara'dan, Aydın'a ziyaret

4 Kara'dan, Aydın'a ziyaret

Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

5 Tunus'ta 700 bin memur greve gitti

Geçen yılın acı bilançosu!

6 Geçen yılın acı bilançosu!

Manisa'da kaybolan 2 teknisyen 6 saat sonra bulundu

7 Manisa'da kaybolan 2 teknisyen 6 saat sonra bulundu

CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel esnafla buluştu

8 CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel esnafla buluştu

Samsun mobilyada öncü olacak

9 Samsun mobilyada öncü olacak

Başkent'te istinat duvarı çöktü: İki bina boşaltıldı

10 Başkent'te istinat duvarı çöktü: İki bina boşaltıldı