Alman hakimin tarafsızlığı tartışılıyor

Almanya da giydiği Fatih Sultan Mehmet-The Conqueror yazılı tişörtle çektirdiği fotoğrafı geçen yıl sosyal paylaşım sitesine koyan Alman hakimin tarafsızlığı tartışılıyor.\r\n

Alman hakimin tarafsızlığı tartışılıyor
Afgan kökenli Harun P nin terör davasında yargılanacağı Almanya nın Münih kentindeki Yüksek Eyalet Mahkemesinin başkanının geçmişte giydiği ve üzerinde Fatih Sultan Mehmet-The Conqueror (fetheden) yazan tişörtü tartışmalara neden oldu.

Alman basınında çıkan haberlere göre, mahkeme heyeti başkanı Manfred Dauster ın söz konusu tişört ile poz verdiği fotoğraflar, bir sosyal paylaşım sitesindeki kişisel hesabında yer alıyor.

Dauster in, bir doğum günü eğlencesinde çekilen fotoğrafları 2013 yılının Temmuz ayında sosyal paylaşım sitesine koyduğu belirtilen haberde, Dauster in davada taraflı olup olmadığı sorusu soruldu.

Harun P nin Junud Al-Sham terör örgütü üyesi olarak Suriye deki savaşa katıldığı suçlamasıyla yargılanacağı davada mahkeme heyetinin başkanlığını yapacak Dauster ın ise söz konusu tişört hakkında yorum yapmadığı belirtildi.

Mahkeme sözcüsü Andrea Titz, hakimlerin özel olarak çektirdiği fotoğraflar hakkında yorum yapmadıklarını vurgulayarak,  Dauster ın bu konudaki tarafsızlığı hususunda herhangi bir şüphe bulunmadığını kaydetti.

Davanın başlamasına kadar Dauster a karşı reddi hakim talebinde bulunulacağı yönünde herhangi bir belirti bulunmadığı bildirildi.

Federal Savcılığın hazırladığı iddianamede, Harun P nin Suriye deki kamplarda eğitim gördüğü, şubat ayı başında bin 600 aşırı dinciyle Halep Cezaevi ne ağır silahlarla saldırdığı ve 300 kişiyi kurtardığı belirliyor.

Harun P nin bunun yanı sıra Junud Al-Sham sorumlularına Suriye den Almanya da dönmek isteyen 16 yaşındaki bir genç kızı  öldürtmeye çalıştığı da iddia ediliyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

1 Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti