Almanya da PEGIDA protesto edildi

Almanya’nın birçok kentinde, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin eylemleri binlerce kişi tarafından protesto edildi.\r\n

Almanya da PEGIDA protesto edildi
Dresden kentinde gösteri yapılmasının yasaklanmasına rağmen ülkenin birçok şehrinde, İslam ve göçmen karşıtı Batı’nın İslamlaşmasına karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) taraftarları ile karşıt gruplar sokaklarda eylem düzenledi. 

Başkent Berlin’de, Alexanderplatz Meydanı nın yanındaki Karl-Mark-Allee Caddesi nde BAERGIDA ismiyle toplanan yaklaşık 300 PEGIDA taraftarı Strausberger Platz Meydanı’na doğru yürüdü. Göstericiler Avrupa’nın İslamlaşmasını durdurun pankartı ve Alman bayrakları taşıdı.

Öte yandan BAERGIDA eylemini protesto eden aynı sayıdaki bir grup da Başbakanlık önündeki meydandan Alexanderplatz Meydanı’na yürüdü.  Burada halay çeken gruptakiler, sığınmacılar lehinde sloglanlar atarak, Irkçılığa hayır, yabancı düşmanlığına hayır, teröre hayır. Almanya’nın renkliliği için Berlin ’ ve İnsan hakları evrenseldir yazılı dövizler taşıdı. 

Wiesbaden deki gösteriye göçmen dernekleri destek verdi

Wiesbaden kentinde yaklaşık 8 bin kişi PEGIDA hareketini protesto için düzenlenen yürüyüşe katıldı. 

Alman Sendikalar Birliğinin öncülüğünde organize edilen yürüyüşe, göçmen kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Türk İslam Birliği (DİTİB), Hessen Türk Toplumu ve Hristiyan ve Yahudi derneklerinin temsilcileri de yürüyüşe katıldı.

Merkez tiren istasyonu yakınlarındaki Bahnhofplatz da toplanan grup, burada yapılan konuşmaların ardından, Sinti ve Roma Anıtı na, oradan da Wiesbaden Belediyesi önüne kadar yürüdü. Gösteride, Almanya renkli kalacak , PEGIDA ya hayır ve Irkçılığa ve şiddete hayır yazılı pankartlar taşındı.

Yapılan konuşmalarda, Almanya da ırkçılığa yer olmadığı ve tüm insanların ve dinlerin hoşgörü içinde Almanya da yaşayabileceği vurgulandı. 

Münih te hoşgörü için 10 bin kişi gösteri yaptı

Münih kentinde düzenlenen PEGIDA karşıtı eyleme ise yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Açık ve hoşgörülü bir toplum temasıyla yapılan eylemde çeşitliliği simgelemek için katılımcılar renkli kostümler giydi.

Magdeburg, Würzburg, Düsseldorf, Kassel, Osnabrück, Wiesbaden, Flensburg, Nürnberg ve Saarbrücken kentlerinde de aşırı sağcılara karşı protesto eylemleri gerçekleştirildi.

Magdeburg kentinde MAGIDA ismiyle toplanan yaklaşık 600 PEGIDA taraftarı Alman bayrakları taşıyarak Halk biziz sloganları attı. Karşıt gösteriye katılan yaklaşık 6 bin kişi ise Naziler dışarı ve Defolun sloganlarıyla karşılık verdi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösterilerde polis ekipleri, iki grubun karşı karşıya gelmemesi için çaba sarf etti.

Leipzig kentinde de PEGIDA’nın uzantısı LEGIDA nın düzenlediği eyleme karşı 5 bin kişi toplandı.

Braunschweig da İslam karşıtı gösteri iptal edildi

Braunschweig kentinde, İslam karşıtı BRAGIDA eylemi güvenlik sebebiyle iptal edildi. Burada toplanan 250 BREGIDA taraftarı, karşıt göstericiler tarafından çevrelendi. Karşıt görüşte olan 5 bin kişinin toplandığı olayda, güvenlik tehlikesi nedeniyle BRAGIDA eylemi iptal edildi.

Dresden kentinde ise önceki açıklanan gösteri yasağının uygulanması için çok sayıda polis görev yaptı. Kentte PEGIDA’nın kurucusu Lutz Bachmann’a yönelik saldırı yapılması ihtimali nedeniyle tüm gösteriler yasaklanmıştı. PEGIDA karşıtı bir kişinin gösteri yasağının kaldırılması için dün akşam Dresden İdari Mahkemesine yaptığı başvuru ise reddedildi.

Öte yandan, PEGIDA hareketinden, gelecek hafta Pazartesi günü gösteri yapılacağı belirtildi.

Danimarka da gösteri

PEGIDA, Danimarka da da protesto edildi.

PEGIDA nın yürüyüş düzenleyeceği haberi üzerine yaklaşık bin kişilik Müslüman ve yabancı dostları olarak kendilerini tanımlayan grup Norrebro semtinde toplandı.

Ellerinde göçmen ve Müslümanları destekleyen yazıların olduğu pankartlar taşıyan grup, Queen Louise Köprüsü ne kadar yürüdü. Gruptan bazıları, PEGIDA nın gösteri yapacağı alana yürümek isteyince polis engelliyle karşılaştı.

PEGIDA taraftarları da Devlet Sanat Müzesi önünde toplanarak Danimarka nın sembolü Little Mermaid (küçük deniz kızı) heykeline kadar yürüdü. Gruptakiler ellerinde meşale taşıdı, slogan attı.

Bu arada, gösterinin sonunda Uğur Kaya adındaki Türk vatandaşı, şarkı söyleyerek PEGIDA grubunu protesto etti. Bunun üzerine Kaya ile grup arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Protestoyu takip eden gazetecilerin Kaya ile röportaj yapması nedeniyle PEGIDA grubundan bazıları neden hep yabancılara ilgi gösteriyorsunuz diye tepki gösterdi.

Danimarka polisi, bölgede yoğun güvenlik önlemi aldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

1 Boluspor, İsmail Haktan Odaşı'nın sözleşmesini feshetti

Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

2 Oğluna uyuşturucu taşıtan baba tutuklandı

Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

3 Beş gündür haber alınamayan şahıs evinde ölü bulundu

Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

4 Öfkeli baba öz kızını dört yerinden bıçakladı

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

5 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

6 Otomobil kanala devrildi: 2 yaralı

11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

7 11 yaşındaki SMA hastası Arda yaşam mücadelesini kaybetti

Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

8 Damperi açılan tır yönlendirme tabelalarını yıktı

Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

9 Silvan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Yaparken Yakalanan Emniyet Müdürü Tutuklandı

İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu

10 İzmir Kemeraltı'nda çıkan yangın paniğe neden oldu