İfade özgürlüğü insani gerçekleri dikkate almalı

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, ifade özgürlüğünün insani gerçekleri dikkate alması gerektiğini söyledi.\r\n

İfade özgürlüğü insani gerçekleri dikkate almalı
Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, birkaç gün önce sarf ettiği, ifade özgürlüğünün sınırı olmalı sözüne açıklık getirerek, ifade özgürlüğünün insani gerçekleri dikkate alması gerektiğini belirtti. 

Papa seçildiği Mart 2013 ten bu yana yedinci ve en uzun süreli dış ziyaretini ilk olarak Sri Lanka ya ardından da Filipinler e gerçekleştiren Papa Franciscus, Filipinler in başkenti Manila dan Roma ya yaptığı yaklaşık 15 saatlik uçuşu sırasında, seyahatini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Papa, birkaç gün önce Sri Lanka dan Filipinler e geçerken 7 Ocak ta Paris te mizah dergisi Charlie Hebdo ya yapılan saldırıyı, ifade özgürlüğünün bir sınırı olduğu, kimsenin inançlarıyla dalga geçilemeyeceği yönünde değerlendirirken sarf ettiği, Sevgili arkadaşım Dr. (Alberto) Gasparri, anneme küfrederse suratına yumruğu yer sözlerine gazetecilerin isteği üzerine açıklık getirdi. 

Bir provokasyona şiddetle karşılık verilmemesi gerektiğini anlatan Papa, bununla beraber bazı şeyleri provoke etmemek gerektiğini de vurguladı.

Ruhani lider, Ben birini sürekli provoke edip, ona saldıramam çünkü onu kızdırma ve uygun olmayan bir karşılık alma riski var. İşte o yüzden diyorum ki, ifade özgürlüğü, insani gerçekleri dikkate almalı ve daha ihtiyatlı olmalı yorumunda bulundu. 

Papa, kendisinin ilk olarak Türkiye seyahatinde ardından da geçen hafta Vatikan a akredite büyükelçilere yaptığı konuşmada dile getirdiği terör eylemlerinin, Müslüman liderlerce sert şekilde kınanması çağrısının olumlu karşılanması konusundaki iyimserliğini aktararak, ılımlı İslam toplumunun da bunu istediğini söyledi. 

Papa ya göre ideal çocuk sayısı 3

Gazetecilerle sohbetinde Katolik dünyasına da mesajlar gönderen Papa Franciscus, Bazıları, iyi bir Katolik olmak için tavşanlar gibi çok çocuk yapmamız gerektiğine inanıyor diyerek tepki gösterirken, ebeveyn sorumluluğunun önemini hatırlattı ve bir ailenin sahip olması gereken çocuk sayısını 3 olarak açıkladı.

Papa, kilisede bu konuda uzmanların olduğunu belirterek, çıkış yollarını Sinod Meclisi toplantılarında bulacaklarını kaydetti. 

Dalay Lama yı neden kabul etmedi?

Papa Franciscus, uçakta bir gazetecinin sorusu üzerine aralıkta Dünya Nobel Barış Ödülü nü Kazananlar Zirvesi için Roma ya gelen Tibet in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama ile görüşmemesinin, Çin den çekindiği için olmadığını söyledi. 

Roma ya bir uluslararası zirveye katılmak için gelen hiçbir devlet başkanı ya da üst düzey konuğun, Vatikan devlet geleneğine göre ayrıca kabul edilmediğine dikkati çeken Papa, Örneğin, o dönemde BM Gıda ve Tarım Örgütü nde bir zirve vardı ve o zirve için gelen kimse kabul edilmedi tarafımızdan. Bunun Çin in tepkisinden çekinildiği için böyle olduğu yazıldı. Bu doğru değil ifadelerini kullandı. 

Çinlilerin eğitimli olduğunu dile getiren Papa, Çin ile ilişkilerinin kademe kademe ilerlediğini, bunun nereye varacağını bilmediğini ancak Çinlilerin, kendisinin onları kabul etmeye ya da Çin e gitmeye hazır olduğunu bildiğini kaydetti. 

Gelecek seyahatleri

Papa seçildiği 2013 yılında sadece bir dış gezi yapan Papa Franciscus, 2014 yılında aralarında Türkiye nin de olduğu dış gezilere ağırlık vermeye başlarken, 2015 te de bunun ivme kazanarak devam edeceğinin işaretini verdi. 

Bu yıl, ABD, Ekvador, Bolivya, Paraguay a gideceğini açıklayan ruhani lider, Ebola salgını dolayısıyla erteledikleri Orta Afrika Cumhuriyeti ve Uganda seyahatlerini de yıl sonunda yapabileceğini bildirdi. 

Papa Franciscus, 2016 yılında da aralarında kendi memleketi Arjantin in de olduğu Uruguay ve Şili yi kapsayan bir Latin Amerika turuna çıkmayı düşündüğünü dile getirdi. 

Papa yı gezisinde en çok etkileyen yer

Papa, 7. dış gezisi kapsamında en çok etkilendiği yerin ise Filipinler de 2013 yılında tayfununun vurduğu ve 7 bin 300 kişinin hayatını kaybettiği Tacloban olduğunu aktardı.

Ruhani lider, ilk olarak gittiği Sri Lanka da insan haklarına saygı ve adalet üzerine mesajlar verirken, seyahatinin ikinci durağı Filipinler e geçişinde Paris teki terör saldırıları bağlamında ifade özgürlüğünde dikkat çekici bir tepki ortaya koymuştu. 

Papa, gezisinin son durağı Filipinler de liderlere yolsuzlukla mücadele etmeleri çağrısı yaparken, ülkenin güneyinde çoğunlukta olan Müslümanlarla yürütülen barış sürecine destek vermişti. Papa Franciscus, dün de başkent Manila da 6 milyon inananın katıldığı büyük bir ayini yönetmişti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

1 Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

2 'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

3 Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

4 Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

Göçük altında kalan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

5 Göçük altında kalan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Başkent'te 2 ayrı kaza: 3 yaralı

6 Başkent'te 2 ayrı kaza: 3 yaralı

Gaziosmanpaşa'da AVM güvenlikçilerine silahlı saldırı: 1 yaralı

7 Gaziosmanpaşa'da AVM güvenlikçilerine silahlı saldırı: 1 yaralı

Suriyelilerin kaldığı evde yangın çıktı: 4 yaralı

8 Suriyelilerin kaldığı evde yangın çıktı: 4 yaralı

TEM'de feci kaza: 2 kişi araç içinde sıkıştı

9 TEM'de feci kaza: 2 kişi araç içinde sıkıştı

'Dur' ihtarına uymayan 5 şüpheli kovalamaca sonucu yakalandı

10 'Dur' ihtarına uymayan 5 şüpheli kovalamaca sonucu yakalandı