Semt pazarlarına yeni standart

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, bakanlığın uygulamaya koyduğu yeni yönetmelikler doğrultusunda pazar yerlerine standart getirmeye hazırlandıklarını açıkladı

Semt pazarlarına yeni standart

\n  

\n
\n İlkadım Belediyesi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yeni pazar yeri yönetmeliğine göre pazar yerlerine yeni düzenlemeler ve standartlar getirmeye hazırlanıyor. 
\n
\n  
\n
\n ÇÖPÜNÜ BIRAKANA CEZA
\n
\n Semt ve üretici pazar yerlerini daha modern bir yapıya kavuşturmak için çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Necattin Demirtaş "İlçe genelinde bulunan 19 semt pazarına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yeni pazar yeri yönetmeliğine bazı yenilikler getireceğiz. Pazar yerlerimiz yeniden çizilip numaralandırılacak. Bunun için bir çizim makinesi aldık. Bu makinemizle numaralandırma işlemleri yapacağız. Numaralandırma bittikten sonra pazarcı esnafının çöpü yere atmasına fırsat verilmeyecek. Hangi esnafın çöpü yere attığı, verilen numaraya göre belirlenecek. Kendi çöpünü toplamayan veya çöpü yere atan esnaf önce ikaz edilecek. İkaza uymayan pazarcı esnafı 3 hafta pazarda tezgah açmayacak" dedi.
\n
\n  
\n
\n ELEKTRONİK TARTI
\n
\n Pazarlarda anons sistemini devreye koyacaklarını kaydeden Demirtaş, “Zabıta marifetiyle kuracağımız anons sistemiyle pazarda parasını, eşyasını ve çocuğunu kaybedenlere ilgili anons yapacağız. Ayrıca pazarlarda tuvaletler, kapasite göz önünde bulundurularak ihtiyacı karşılayacak sayıda ve özellikte olacak. Bu amacı sağlayacak şekilde, seyyar tuvalet kabinleri veya pazar yerinin çevresinde bulunan tuvaletler de kullanılabilecek. Tüketicilerce satın alınan malların ağırlığının kontrol edilebileceği, ilgili mevzuata uygun elektronik tartılar, pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına konulacak" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n KOMİSYON KURULDU
\n
\n Yeni pazar yerlerinin kurulması ve mevcut pazar yerlerinin standartlara uygun hale getirilmesi için Başkan Yardımcısı Burhan Taş’ın başkanlığında Samsun Pazarcılar Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlık Teknisyeni Halil İbrahim Güner,  İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü Baş Komiseri Abdullah Kılıç, Zabıta Müdürü Yunus Sandallı, İlkadım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Hüseyin Koç, Tüketici Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Haluk Karasu, İlkadım Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personelleri Ayşe Bülbül ve Vahap Uzel'den oluşan komisyon kuruldu. Komisyon yaptığı toplantıda, ilçe genelinde yeni pazar yerlerinin kurulması, mevcut pazar yerlerinin ise daha modern bir hale getirilmesi için bir dizi kararla aldı.  Komisyon, Kılıçdede ve Yenidoğan mahallelerine yeni pazar yeri kurulması teklifini ise pazar yerlerinin birbirlerine yakın oluşu gerekçesiyle reddetti. 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Silahlı kavga: 1 ölü

1 Silahlı kavga: 1 ölü

Atatürk Stadı kapalı gişe

2 Atatürk Stadı kapalı gişe

Samsun'da intihar girişimi!

3 Samsun'da intihar girişimi!

Gündem transfer

4 Gündem transfer

Arayışa devam

5 Arayışa devam

Dikkat çeken ayrıntı

6 Dikkat çeken ayrıntı

Hoşgeldiniz

7 Hoşgeldiniz

Liderliğe gittiler

8 Liderliğe gittiler

Son idman Sakarya'da

9 Son idman Sakarya'da

Bu üçlü sınırda

10 Bu üçlü sınırda