TARIM MÜDÜRÜ ÇİFTÇİLERİ UYARDI

Samsun Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, çiftçileri sigorta yaptırmaları konusunda uyardı.

TARIM MÜDÜRÜ ÇİFTÇİLERİ UYARDI
Samsun Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, 29-30 Mart 2014 tarihlerinde Türkiye genelindeki kötü hava koşullarının tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Tarım sigortası yaptıran üreticilere zararlarını Tarsim in ödediğini belirten Güven, şöyle dedi:
Tarım Sigortası yaptırmayan üreticilerimiz ise mağduriyet yaşadılar. Üreticilerimiz bu yılda yaşanan yoğun kış şartlarını gözönünde bulundurarak Tarım Sigortası yaptırmayı ihmal etmemelidir. Prim desteğinin yüzde 50’si Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karşılanan Tarım Sigortaları Havuzu (Tarsim) kapsamında sigorta yaptıran ve hasar tespit edilen üreticiye, gördüğü zarara karşılık 2014 yılında yaklaşık 535 milyon lira tazminat ödendi. İl bazında yapılan sıralamaya göre en fazla ödeme 73 milyon lira ile Malatya ya yapılırken bunu, 41 milyon ile Giresun ve 31 milyon ile Ordu izledi. İlimizde 17 bin 492 poliçe karşılığı 6 milyon 164 bin 385 lira tazminat ödemesi gerçekleştirildi. Böylece ürününü sigortalatan üretici doğal afet ve diğer zararlardan korunmuş oldu.
Sel, don, dolu, fırtına, hortum gibi doğal afetlere karşı üreticinin zararını karşılayan tarım sigortalarına karşı başvuru sayısı her geçen gün arttığını kaydeden İl Müdürü Kadir Güven, şöyle dedi:
İlimizde 2009 da kesilen poliçe sayısı 9 bin 163 iken 2014 yılında 17 bin 492’ye ulaşmıştır. 2015 yılı itibariyle tüm bölgeler için, Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı üreticilerin, bitkisel ürünleri (dolu ana riski ile birlikte, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri), seraları (dolu ana riski ile birlikte, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile sel ve su baskını riskleri), büyük ve küçükbaş hayvanlar, kümes hayvanları, su ürünleri ve plakalı (arılı) kovanları, Tarsim tarafından sigorta teminatı kapsamında bulunuyor. Tarım sigortası yaptırmak için son başvuru tarihi; fındık için 05 Mart, kivi 28 Şubat, şeftali 10 Mart, elma 15 Mart ve ceviz 10 Mart tır.

DHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

1 Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

Samsun'da aciller doldu taştı

2 Samsun'da aciller doldu taştı

Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

3 Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

Akın ailesinin acı günü

4 Akın ailesinin acı günü

Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

5 Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

6 Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

12. Adam görevde

7 12. Adam görevde

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

8 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

Hakem böyle istedi

9 Hakem böyle istedi

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Kazanmak istiyoruz'

10 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Kazanmak istiyoruz'