EKMEK YARIN 1 LİRADAN SATILACAK

Samsun’da 250 gram ekmek 21 Ocak Çarşamba (yarın) günü itibariyle 1 liradan satılacak. \r\n

EKMEK YARIN 1 LİRADAN SATILACAK
Samsun da, ekmek fiyatlarına yarından geçerli olmak üzere yüzde 33.3 zam yapıldı. Samsun Fırıncılar Odası’nın belirlediği yeni ücret tarifesiyle 250 gram ekmek 1 lira oldu. 75 kuruş olan ekmek yarın itibariyle 1 liradan satılacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “21 Ocak 2015 tarihi itibariyle 250 gram ekmeği 1 liradan satmaya başlayacağız. Bu istemediğimiz bir olay ama maalesef burada fırıncı meslektaşları da düşünmek zorundayız. Samsun’da 180 tane fırın var. Yaklaşık olarak 5 seneden beri 250 gram ekmeği 75 kuruşa, 60 kuruşa, değişik fiyatlara satıyorduk. Bu evre içinde de fırıncı esnafımız mağdur durumda kaldı, rekabet yaptı, birçoğumuzun da anormal derece de gerek bankalara gerek uncumuza gerek devletimize borçlandı. Sonuçta rekabet meslektaşımızın lehine olan bir şey değildi. Yaptığımız zam yaklaşık olarak 4 senenin üzerindeki bir süreçten sonra gerçekleştirildi. Bu süre dilimi içerisinde hammaddemize yaklaşık olarak yüzde 10 zam geldi. Yılbaşı itibariyle işçimize, çalışan personelimize vereceğimiz zam, sigorta primlerimizin farklılıklarından beraber, Türkiye nin birçok ilinde yaklaşık 1.5-2 seneden beri uygulanan 250 gram ekmeğin 1 lirasını biz 2 sene üzerine uygulamaya başladık” dedi.
Resmi çalışmalar hakkında bilgi veren Yiğit, “Bizi resmi maliyet konusunda başvurduğumuz Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 250 gram ekmeği 85 kuruş maliyeti olduğunu belirledi. Bunun üzerine resmi bir çalışma başlatacağız. 2014 yılında yürürlüğe giren Ticaret Kanunu’na göre, maliyetin altında satış yapan arkadaşlarımız hakkında mahkeme sürecini başlatacağız. Ekmeğin 1 nevi fiyatını tescillemiş olacağız” diye konuştu.
Uzun zamandan beri beklenilen bir zam olduğunu söyleyen fırıncı esnafı Murat Malat, “Girdilerin yüksek olmasından dolayı bu zam kaçınılmazdı. İşçi maaşlarındaki artış, undaki ve mayadaki malzemenin artışı bu zammı mecbur kıldı. Umarım halkımız da bunu anlayışla karşılayacaktır. 1 lira bizim için iyi bir rakam” şeklinde konuştu.
Samsun’da yarın itibariyle fırıncılarda uygulamaya geçecek tarife şöyle: 
250 gram baston ekmek 1 lira, 500 gram ikili somun ekmeği 2 lira, 500 gram ikili tandır ekmeği 2 lira, bin gram dörtlü Trabzon ekmeği 4 lira, bin 500 gram altılı Trabzon ekmeği 6 lira, 2 bin 500 gram onlu Trabzon ekmeği 10 lira, 250 gram kepek ekmek 1 lira, 250 gram pıtıl ekmek 1 lira, 400 gram sade pide 2 lira ve 200 gram lavaş 1 lira 150 gram pide hamuru 1 lira.
Samsun da 2013 yılı Kasım ayında yapılan zamla 60 kuruştan satılan ekmeğin fiyatı 75 kuruş olmuştu. 

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

İşte AK Parti Samsun ilçe belediye başkan adayları

1 İşte AK Parti Samsun ilçe belediye başkan adayları

MHP İlkadım Belediye Başkan aday adayı Necattin Demirtaş: Değerlendireceğiz

2 MHP İlkadım Belediye Başkan aday adayı Necattin Demirtaş: Değerlendireceğiz

Erhan Usta: 'Samsun'a aday olabilirim'

3 Erhan Usta: 'Samsun'a aday olabilirim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun adaylarını açıklıyor

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun adaylarını açıklıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Samsun'da

5 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Samsun'da

Samsun'da 26 bin kişiye yeni iş

6 Samsun'da 26 bin kişiye yeni iş

Emniyet binasında intihar etti

7 Emniyet binasında intihar etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun adaylarını açıkladı

8 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun adaylarını açıkladı

MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak: 'İttifaka tam destek'

9 MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak: 'İttifaka tam destek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 'Samsun'a 28,5 katrilyonluk yatırım'

10 Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 'Samsun'a 28,5 katrilyonluk yatırım'