Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

EKMEK YARIN 1 LİRADAN SATILACAK

Samsun’da 250 gram ekmek 21 Ocak Çarşamba (yarın) günü itibariyle 1 liradan satılacak. \r\n

EKMEK YARIN 1 LİRADAN SATILACAK
Samsun da, ekmek fiyatlarına yarından geçerli olmak üzere yüzde 33.3 zam yapıldı. Samsun Fırıncılar Odası’nın belirlediği yeni ücret tarifesiyle 250 gram ekmek 1 lira oldu. 75 kuruş olan ekmek yarın itibariyle 1 liradan satılacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “21 Ocak 2015 tarihi itibariyle 250 gram ekmeği 1 liradan satmaya başlayacağız. Bu istemediğimiz bir olay ama maalesef burada fırıncı meslektaşları da düşünmek zorundayız. Samsun’da 180 tane fırın var. Yaklaşık olarak 5 seneden beri 250 gram ekmeği 75 kuruşa, 60 kuruşa, değişik fiyatlara satıyorduk. Bu evre içinde de fırıncı esnafımız mağdur durumda kaldı, rekabet yaptı, birçoğumuzun da anormal derece de gerek bankalara gerek uncumuza gerek devletimize borçlandı. Sonuçta rekabet meslektaşımızın lehine olan bir şey değildi. Yaptığımız zam yaklaşık olarak 4 senenin üzerindeki bir süreçten sonra gerçekleştirildi. Bu süre dilimi içerisinde hammaddemize yaklaşık olarak yüzde 10 zam geldi. Yılbaşı itibariyle işçimize, çalışan personelimize vereceğimiz zam, sigorta primlerimizin farklılıklarından beraber, Türkiye nin birçok ilinde yaklaşık 1.5-2 seneden beri uygulanan 250 gram ekmeğin 1 lirasını biz 2 sene üzerine uygulamaya başladık” dedi.
Resmi çalışmalar hakkında bilgi veren Yiğit, “Bizi resmi maliyet konusunda başvurduğumuz Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 250 gram ekmeği 85 kuruş maliyeti olduğunu belirledi. Bunun üzerine resmi bir çalışma başlatacağız. 2014 yılında yürürlüğe giren Ticaret Kanunu’na göre, maliyetin altında satış yapan arkadaşlarımız hakkında mahkeme sürecini başlatacağız. Ekmeğin 1 nevi fiyatını tescillemiş olacağız” diye konuştu.
Uzun zamandan beri beklenilen bir zam olduğunu söyleyen fırıncı esnafı Murat Malat, “Girdilerin yüksek olmasından dolayı bu zam kaçınılmazdı. İşçi maaşlarındaki artış, undaki ve mayadaki malzemenin artışı bu zammı mecbur kıldı. Umarım halkımız da bunu anlayışla karşılayacaktır. 1 lira bizim için iyi bir rakam” şeklinde konuştu.
Samsun’da yarın itibariyle fırıncılarda uygulamaya geçecek tarife şöyle: 
250 gram baston ekmek 1 lira, 500 gram ikili somun ekmeği 2 lira, 500 gram ikili tandır ekmeği 2 lira, bin gram dörtlü Trabzon ekmeği 4 lira, bin 500 gram altılı Trabzon ekmeği 6 lira, 2 bin 500 gram onlu Trabzon ekmeği 10 lira, 250 gram kepek ekmek 1 lira, 250 gram pıtıl ekmek 1 lira, 400 gram sade pide 2 lira ve 200 gram lavaş 1 lira 150 gram pide hamuru 1 lira.
Samsun da 2013 yılı Kasım ayında yapılan zamla 60 kuruştan satılan ekmeğin fiyatı 75 kuruş olmuştu. 

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 46 farklı isim

1 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

2 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsun Haber Samsunda arkadaş kavgası cinayetle bitti

3 Samsun Haber: Samsun'da arkadaş kavgası cinayetle bitti

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

4 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

Samsunspor Samsun Valisi Şahinden süper istek

5 Samsunspor: Samsun Valisi Şahin'den 'süper' istek

Samsunlu  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

6 Samsunlu hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

Samsunspor Samsunsporda olağan kongre haziran sonu

7 Samsunspor: Samsunspor'da olağan kongre haziran sonu

Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

8 Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

Elazığda Başhekime silahlı saldırı

9 Elazığ'da Başhekime silahlı saldırı

Uyuşturucuya karşı kano ile Karadenize açılan şahıs Samsuna ulaştı

10 Uyuşturucuya karşı kano ile Karadeniz'e açılan şahıs Samsun'a ulaştı