HAYVANA EZİYET CAİZ DEĞİL

Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, Canik ilçe merkezine inen ve vatandaşlarca taşlanarak telef olan yavru yaban domuzuyla ilgili, Hangi hayvan olursa olsun, ister eti yasak, ister başka bir hayvan olsun, eziyet edilmesi kesinlikle yasaktır. İslam a göre ca

HAYVANA EZİYET CAİZ DEĞİL
Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. HayrettinÖztürk, Allah ın yeryüzünde yarattığı hiçbir varlığın sebepsiz yaratılmadığını, insanoğluna hizmet ettiğini söyledi. Allah ın yarattığı bir varlığın neslinin tüketilmesinin başka sorunlara yol açacağını ifade eden Öztürk, Afrika da çiftçilerin zehirli yılanları öldürdüğünü, o yıl çiftçilerin çok güzel ekin aldıklarını ancak ekinlerin hepsinin zehirli çıktığını, sebebinin ise öldürülen yılanların toprağın zehrini alamamasından kaynaklandığını anlattı.
BİRBİRLERİNİ DENGELİYORLAR
Domuzun, Kuran ı Kerim de etinin yenmesi haram olan hayvanlar arasında olduğunu ancak hayvanın etinin haram olmasının ona eziyeti gerektirmeyeceğini, o hayvanların da mutlaka bir işe yaradığını vurgulayan Öztürk, O bir pislik temizleyicisidir aynı zamanda. Eğer onu halkadan çekip çıkarırsanız başka hayvanların çoğalmasına vesile olursunuz. Doğanın dengesi bozulur. Allah doğayı dengeli bir şekilde yaratmıştır. Onlar birbirlerini dengeliyorlar. Yeter ki insanlar buna müdahale etmemiş olsun. İslam, hayvanlara merhamet konusunda çok hassastır. Peygamber Efendimizin bu konuyla ilgili çok hadisi vardır dedi.
DİNİMİZDE YERİ YOK 
Öztürk, Osmanlı döneminde ecdadın hayvanlara özel ilgi gösterdiğini, onlar için yurtlar ve hanlar kurduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: Fatih Sultan Mehmet Han vakfiyesinde, Bu vakıftan elde edilecek gelirden, mallardan, kışın sert geçtiği, yeryüzünün karla kaplı olduğu günlerde Belgrad ormanlarındaki vahşi hayvanlar için, ayılar, domuzlar, kurtlar için et alınıp dağıtıla demiştir. Bizim ecdadımız vahşi hayvanlar için et alınıp dağıtıla derken, açlıktan dolayı şehre düşmüş bir hayvanı öldürmenin ne dinimizde ne Peygamberimizin sünnetinde ne de insanlıkta yeri vardır.
MERHAMET EDİN 
Hayvanlara acımayanın Allah ın yarattığı insanlara da acımayacağını, dolayısıyla Allah ın da böyle insanlara acımayacağını ifade eden Öztürk, hayvanlara şefkat ve merhamet eden ecdadın çocuklarının bugün hayvanları öldürmemesi gerektiğini anlattı. Öztürk, şunları kaydetti: Biz hayvanlara şefkatle muamelede Peygamberimizin yolunu izleyen bir toplumuz.  Ecdadın izini takip eden bir millet, açlıktan şehre düşmüş bir hayvana şefkatle muamele etmeli ve eziyet etmemelidir. Hangi hayvan olursa olsun, ister eti yasak, ister başka bir hayvan olsun, eziyet edilmesi kesinlikle yasaktır. İslam a göre caiz değildir. Hayvanlara eziyet edenlere Allah ın eziyeti söz konusu olacaktır. İnsanlarımız belki bilinçsizce bu işi yapıyorlar ama bu konuda hassas davranmalarını tavsiye ediyorum. Allah ın yarattıklarına merhamet ediniz ki Allah da size merhamet etsin.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da zorunlu revizyon

1 Samsunspor'da zorunlu revizyon

Tepkiler çığ gibi

2 Tepkiler çığ gibi

Başkan İsmail Uyanık Samsun'a dönmek istedi

3 Başkan İsmail Uyanık Samsun'a dönmek istedi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: 'Düğüm çözülüyor'

4 İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: 'Düğüm çözülüyor'

Hedefteki isim Taner Taşkın

5 Hedefteki isim Taner Taşkın

Samsun'da sigaraya ceza yağdı

6 Samsun'da sigaraya ceza yağdı

Taşçı'dan teşekkür mesajı

7 Taşçı'dan teşekkür mesajı

Samsun'daki 1200 yıllık dev çınar vatandaşların uğrak yeri olacak

8 Samsun'daki 1200 yıllık dev çınar vatandaşların uğrak yeri olacak

22 Ocak Salı Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

9 22 Ocak Salı Samsun hava durumu! Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

İYİ Parti Salıpazarı adayı belli oldu

10 İYİ Parti Salıpazarı adayı belli oldu