TRAMVAY GAZETESİ MERCEK ALTINDA

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erkan Akyüz, Tramvay Gazetesi adına alınan kağıtla, maliyetin birbirini tutmadığını söyledi\r\n

TRAMVAY GAZETESİ MERCEK ALTINDA
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erkan Akyüz, Tramvay Gazetesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Akyüz, raylı sistemin 65 yaş üzeri yolcular nedeniyle zarar ettiği ifadelerini hatırlatarak, Samsun da bu kadar gazete varken, bilboardlar varken Tarmvay Gazetesi çıkarılıyor. O gazetede tüyü bitmemiş yetimin hakkı var dedi.
NE GEREK VAR
Belediye Meclisi nde 65 yaş üzeri yolcuların maliyeti nedeniyle SAMULAŞ A.Ş. nin zarar ettiği gerekçesiyle belediyeye ödenen kirada yüzde 8 oranında indirim yapılmasının istendiğini, kendilerinin buna red oyu vermelerine karşı oy çokluğu ile talebin kabul edildiğini hatırlatan Akyüz, SAMULAŞ A.Ş. de fantazi harcamalar olduğunu savundu. Akyüz, Meclisin Ocak ayı toplantısında, Samulaş ın zarar ettiği gerekçesinde 65 yaş üstü vatandaşların tramvayı ücretsiz kullanmaya başlamasından dolayı zarar ettiği öne sürüldü. Biz ise fantezi harcamalar olduğuna dikkat çekmek istedik. Samulaş ın bastırmış olduğu Tramvay gazetesi var. Belediyeler işletmeci olmasın, düğün salonu, kafeteryaları işletmesin, bunları vatandaşlar işletsin, belediye denetlemesini yapsın dedik. Samsun da ne gerekçe ile raylı sistemde Tramvay Gazetesi oluşturuldu. Hepimizin elinde cep telefonları var, Samsun da da bir çok gazete var. Raylı sistemin içinde bilboardlar var. Mecliste Sefer Arlı ya gazetenin maliyetini sorduk. Meclis Başkan vekili Turan Çakır, elindeki belgeyi okuyarak 300 bin TL civarında bir giderinin olduğunu,  reklamlardan da 400 bin küsür lira geliri olduğunu söyledi diye konuştu.
BİRBİRİYLE UYUŞMUYOR
Tramvay Gazetesi nin baskısını ihale yaparak bir firmanın aldığını söyleyen Akyüz, arkadaşlarının yaptığı araştırma sonucunda ilginç şeylerle karşılaştıklarını belirterek şunları söyledi: İhale Haziran ayında bir firma tarafından kağıt temini, editörlük, dizgi işlemleri, basım ve dağıtım hizmetlerini yapmak üzere 312 bin TL ye almış. Bu yıla yayıldığında 600 bin TL civarında bir maliyet oluşuyor. Sefer beyin bize söylediği maliyet ile uyuşmuyor. Bir yılda 300 bin değil, 600 bin TL?ye yapıldığını görüyoruz. Ayrıca Samulaş, 2 Şubat 2014 tarihinde de 130 bin TL lik de gazete kağıdı daha almış. Bunla birlikte bu rakam 700 bin TL yi geçiyor. Sefer Arlı Bey in bize söylediği rakamlarla yakından uzaktan alakalı değil. Bunlar resmi rakamlardır. Tramvay gazetesi sabah dağıtıldıktan sonra raylı sistemin içerisinde yerlerde geziyor. Ayrıca dağıtımı da ihaleyi alan firmanın yapması gerekirken, orada görevli güvenlik görevlileri tarafından, görevleri olmadığı halde yapıldığını tespit ettik.
AYDA 52 BİN TL YOLA DÖKÜLÜYOR
CHP Başkanvekili Akyüz açıklamalarını şöyle sürdürdü: Bizim sağır ve dilsiz olmamızı istiyorlar. Birilerinin kandiline yağ damlıyor. Belediye meclisinin bize verdiği görevleri ifa etme noktasında söylediğimiz cümleler, rant kaynaklarının veya belediyenin parasını hiç eden grupların canını acıtıyor. Biz işin o tarafı ile hiç ilgilenmiyoruz. Biz belediye meclis üyesi olarak vatandaş bize bir sorumluluk yüklemiştir. Ben tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormakla mükellefim. Bu nokta da tespitlerimi Büyükşehir Belediyesi bürokratlarına, yetkililerine söylüyorum. Onun dışında kimse bizim muhatabımız değildir. Bu hesaplamalara göre raylı sistemde Tramvay Gazetesi nin Samsun halkının cebinden çıkartıp yola döktüğü aylık para 52 bin TL civarındadır.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Yankaya bakalım mı bankaya?..

1 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

2 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

3 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

4 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

6 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

7 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Samsun'da alkollü mekan yandı

8 Samsun'da alkollü mekan yandı

Dükkanı küçük, yüreği büyük

9 Dükkanı küçük, yüreği büyük

Melis ve Ahmet'in mutlu günü

10 Melis ve Ahmet'in mutlu günü