FACİAYA DAVET

TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, Samsun da denetimden geçirilen asansörlerin yüzde 85-90 nın can güvenliğini tehdit eden kırmızı etiketle işaretlendiğini, bunlardan sadece yüzde 25 inin eksiklerinin giderildiğini, diğerlerinin ise olası faciala

FACİAYA DAVET
TSE Samsun Belgelendirme Müdürlüğü ve Samsun TSO tarafından   Asansörlerin Yıllık Kontrolü 2. İstişare Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıda konuşan TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, Samsun daki asansörlerin güvenlik durumunu endişe verici olarak özetledi.
ENDİŞE VERİCİ BOYUTTA
Kaygı İlkadım, Atakum ve Çarşamba belediyeleriyle imzaladıkları protokol çerçevesinde asansörlerin periyodik kontrol faaliyetlerini sürdürdüklerini, ortaya çıkan sonuçların ise endişe verici olduğunu kaydetti. Kaygı, 2014 yılında can güvenliğini etkileyecek uygunsuzluklar tespit edilip kırmızı etiketle işaretlenen (kullanılmaması gereken) asansörlerin, toplam kontrol edilen asansörler içerisindeki oranının yüzde 85-90 civarında olması, kırmızı etiketle işaretlenmiş olan asansörlerden, eksiklikleri giderilerek sadece yüzde 25’nin takip kontrolü için başvuruda bulunmuş olması, bina sahipleri ve yöneticilerine hitaben yaklaşık 5 bin civarında, periyodik kontrole davet için resmi tebligatta bulunmamıza rağmen, hali hazırda başvuru oranın yüzde 40’larda olması maalesef oldukça endişe verici bir durumdur. Konuyla ilgili tüm tarafların işbirliğine gitmesi kaçınılmazdır. Ne muayene gözetim, ne de asansör revizyon ücreti, insanımızın can güvenliğinden daha önemli olmamalıdır. Bina yetkilileri bir an önce asansörleri tehlikeli durumdan kurtarmalıdır.” dedi. 
ASANSÖRLER KAPATILIYOR
Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören de, Asansörlerin periyodik bakımı ve onarını konusunda özellikle bina yöneticilerine ciddi sorumluluklar düşmekte. Bu konuda yapılacak çalışmalar hepimiz için çok önemli. İnsan can güvenliğinin bu kadar önemli olduğu bir konuda, bu toplantının faydalı olacağını ümit ediyorum” diye konuştu.
SAMSUN ÖRNEK OLACAK
Vali Yardımcısı Hakan Kubalı da, asansör bakım ve kontrollerinin aksatılmasının can güvenliği açısından büyük risk ve tehlike oluşturduğunu kaydederek, 2015 yılı itibarıyla belediyelerimiz, kırmızı etiketli olarak tespiti yapılan ya da periyodik başvuru yapmaktan imtina eden asansörlerin tespit ve kapatılması yönünde harekete geçmişlerdir. Samsun Valiliği olarak insanımızın can ve mal güvenliğinin öneminin farkında olduğumuzu, yapılan uygulama ve faaliyetleri yakından takip ettiğimizi bir kez daha belirtmek isterim. 2015 yılında asansör periyodik kontrol faaliyetlerinde Samsun un ülkemizde örnek bir seviyeye ulaşacağına olan inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.
Toplantı, bakımcı firmalarıyla yapılan karşılıklı değerlendirmenin ardından sonra erdi. 

Bayram OK


EN ÇOK OKUNANLAR

17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

1 17 Ocak Perşembe Samsun hava durumu! Samsun'da bugün kar yağacak mı?

MHP Samsun İl Yönetimi belli oldu

2 MHP Samsun İl Yönetimi belli oldu

Erhan Usta MHP'yi sildi!

3 Erhan Usta MHP'yi sildi!

Samsun'da genç kızı erkeklere pazarlayan kadın yakalandı

4 Samsun'da genç kızı erkeklere pazarlayan kadın yakalandı

Savaş mı Yılmaz mı?

5 Savaş mı Yılmaz mı?

Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

6 Samsunspor'da 3 oyuncu kiralandı

Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

7 Yılport Samsunspor'da efsaneler çifte kupa istiyor

Samsun'da korkunç kaza!

8 Samsun'da korkunç kaza!

Samsun'da cesedi bulunan genç: 'Atlamak için burayı seçtim'

9 Samsun'da cesedi bulunan genç: 'Atlamak için burayı seçtim'

MHP lideri Devlet Bahçeli'den Usta açıklaması

10 MHP lideri Devlet Bahçeli'den Usta açıklaması