Örgüt olduğu belli

Başbakan Davutoğlu, paralel yapı operasyonuyla ilgili, Süreç devam ettirilecek; hiç kimse en üst düzey yetkilileri ve kriptolu görüşmelerini takip etme cesareti bulamayacaktır dedi.\r\n

Örgüt olduğu belli
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ritz Carlton Otel te düzenlediği basın toplantısında, İngiltere nin başkenti Londra daki temaslarını değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yeni hükümet kurulduktan sonra özellikle uluslararası finans kuruluşları ve analistlerle buluşmak üzere bir Londra ziyareti planladıklarını belirten Davutoğlu, bugün yaptıkları toplantılarda Türkiye nin son 12 yıl içinde elde ettiği ekonomik kazanımları ve 2023 hedefini nasıl yeni boyutlarla destekleyeceklerini, kapsamlı bir şekilde paylaştıklarını söyledi.

Toplantılarda, Kasım ve Aralık aylarında ilan ettikleri 25 sektörel dönüşüm programı çerçevesinde kapsamlı bilgi verdiğini ifade eden Davutoğlu, özellikle Türkiye nin önümüzdeki dönemde doğrudan yabancı yatırımlar için cazip bir ekonomik alan oluşturduğu konusunda da genel bir atmosfer görmekten büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

İstanbul Borsası ile Londra Borsası arasında bu sabah imzalanan stratejik işbirliği anlaşmasına da değinen Davutoğlu, Dünyanın en köklü borsalarından Londra Borsası, İstanbul Borsası ile birçok alanda işbirliği yapma kararı aldı. İstanbul Borsası da son 3-4 yıl içinde takriben 30 kademe atlayarak ciddi bir performansla dünyanın en ileri gelen borsaları arasına girdi. NASDAQ ile yapılan anlaşmanın ardından Londra Borsası ile de bu tarz bir ilişkiye girilmesi İstanbul un finans merkezi olma hedefi doğrultusunda atılan önemli adımlardır diye konuştu.

Vekalet Yalçın beyde

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, TBMM Genel Kurulu nda yapılacak, dört eski Bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu raporunun oylanmasıyla ilgili, Nasıl bir sonuç bekliyorsunuz ve siz vekaletle oy kullanacak mısınız? sorusunu şöyle yanıtladı:

Bu sürecin hem Soruşturma Komisyonu hem de Genel Kurul süreci belli bir yasal çerçeve içinde yapılır. Soruşturma Komisyonu nda da Genel Kurul oylaması esnasında da ihsası reyde bulunmak yasal değildir. Bu konuda, Soruşturma Komisyonu oluşumu sürecinde de AK Parti olarak çok açık bir tavır sergiledik. Bu komisyonun oluşmasına öncülük eden AK Parti dir. Bu Soruşturma Komisyonu çalışması esnasında birçok kez vurguladım, yine vurguluyorum, herhangi bir müdahil olma söz konusu olmamıştır. Hiçbir komisyon üyesiyle ben konuşmamaya özen gösterdim. Komisyon, hukuki değerlendirme içinde kendi değerlendirmesini yaptı ve bir sonuca ulaştı. Şimdi de Genel Kurul da oylanacak. Genel Kurul da da yine bu yasal çerçeve içinde, ihsası rey yapmadan da en doğru sonuca ulaşılacağı kanaatindeyim. Benim vekalet bıraktığım arkadaşım var. Herhangi bir arkadaş kullanabilir ama bu sefer Yalçın beyde.

Takip etme cesareti bulamayacaklar

Başbakan Davutoğlu, kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği iddiasıyla yürütülen paralel yapı operasyonunu değerlendirirken, Bu, maalesef devlet tarihimizde, siyasi tarihimizde gerçekten son derece ciddi şekilde karşı karşıya kaldığımız olumsuz bir tablo, açık söylemek gerekirse ifadelerini kullandı.

Devletin her kademesinde değişik şekilde sızmış unsurların, devletin bütün gizli güvenlik toplantılarını ve ayrıca başta o zaman Başbakanımız olan Cumhurbaşkanımızı, Dışişleri Bakanı olarak beni ve birçok arkadaşımızı kriptolu telefonları üzerinden dinlemek suretiyle işlenen vahim bir suçtur, açık casusluk faaliyetidir diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

Bu konuda tabii yasal süreç işlediği için nihai hüküm bu süreç sonucunda verilecek ama bizim görevimiz, kim olursa olsun, hangi araç kullanılmış olursa olsun, ne zaman yapılmış olursa olsun, böyle bir ihanetin ortaya çıkması için bütün çabayı göstermektir. Bu konuda yapılan çalışmaları yakından takip ediyorum. Bugün de İçişleri Bakanımız ile tekrar görüştüm. Dolayısıyla bu süreç, kararlı bir şekilde devam ettirilecek. Burada hiç kimse, Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin en üst düzey yetkililerini ve en önemli toplantılarını ya da kriptolu görüşmelerini takip etme cesareti bulamayacaktır. Şimdiye kadar bu suçu işlemiş olanlar da adalete teslim edilecekler. Bu konuda kamuoyunun hiç bir şüphesi olmamalıdır.

Başbakan Davutoğlu, bir başka soru üzerine de Sayın Cameron ile ve karşılaştığımızda diğer Avrupalı liderlerle açık yüreklilikle görüşüyoruz. Avrupa Kıtası çok kültürlü bir kıtadır ve böyle olmaya devam edecektir. Bu çok kültürlülük içinde herkesin birbirine tahammül göstermesi, hiç kimsenin başka görüşe, inanca sahip olana olumsuz perspektifle bakmaması önemlidir değerlendirmesinde bulundu.

Cameron ile bir araya geldi

Başbakan Davutoğlu, temasları çerçevesinde İngiliz mevkidaşı David Cameron ile bir araya geldi.

İngiltere Başbakanlığında yapılan görüşmeye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katıldı.

Görüşme öncesi açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, Cameron ı geçen yıl Aralık ayında Ankara da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, son olarak Paris te teröre karşı yapılan yürüyüşte görüştüklerini kaydetti. 

Türkiye ile İngiltere arasında birçok alandaki stratejik ortaklığın önemini vurgulayan Davutoğlu, bugün Londra daki temasları çerçevesinde birçok İngiliz yatırımcı ve finansal sektördeki yetkiliyle bir araya gelme fırsatı bulduğunu belirtti.

Uluslararası ve bölgesel barışa yönelik tehditlere karşı, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin birçok alanda daha da güçlü olacağından emin olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, Bu ister Ortadoğu da olsun, ister Suriye de, ister Irak ta, ister Ukrayna da ya da başka bir yerde olsun, daha fazla ve yoğun bir çabaya ihtiyaç vardır. Türkiye ye AB de verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim. Kıtamızın geleceği, terörizm, ırkçılık gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır. Türkiye ve İngiltere bu zorluklara karşı eminim omuz omuza duracaktır diye konuştu. 

İngiltere Başbakanı Cameron da, Davutoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile İngiltere arasında çok güçlü ilişkiler var. Türkiye, Başbakan olduktan sonra ziyaret ettiğim ilk ülkelerden biri. Geçen yıl sonunda Türkiye yi tekrar ziyaret ettim dedi.

İki ülke arasında ekonomi alanındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu ve ticaret ile yatırımların artmaya devam ettiğini dile getiren Cameron, şöyle konuştu:

Ülkelerimiz NATO üyesi. Dolayısıyla Ukrayna konusunda Rusya ya karşı durmanın önemini konuşmalıyız. Bir diğer konu da aşırıcı teröre karşı verilen mücadele. IŞİD le birlikte gördüğümüz korkunç durum ve Suriye’deki geçiş sürecinin gerekliliği gibi konuları da bu akşam görüşeceğiz.  


EN ÇOK OKUNANLAR

Nişanlı çifti trafik kazası ayırdı

1 Nişanlı çifti trafik kazası ayırdı

Jandarma uyuşturucuya geçit vermiyor: 10 gözaltı

2 Jandarma uyuşturucuya geçit vermiyor: 10 gözaltı

Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

3 Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı

CHP'nin Besni ve belde belediye başkan adayları tanıtıldı

4 CHP'nin Besni ve belde belediye başkan adayları tanıtıldı

Üsküdar'da otomobil bariyerlere çarptı; 1 yaralı

5 Üsküdar'da otomobil bariyerlere çarptı; 1 yaralı