TİKA Makedonya da 22 milyon avro harcadı

TİKA, 2006 yılından beri faaliyet gösterdiği Makedonya da eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya kadar farklı alanlarda hayata geçirdiği 457 proje için toplam 22 milyon avro harcadı.\r\n

TİKA Makedonya da 22 milyon avro harcadı
Türk İşbirliği ve Koordinasyona Ajansı (TİKA), 2006 yılından beri faaliyet gösterdiği Makedonya da hayata geçirdiği projelerle ülkenin kalkınmasına katkı sağlıyor.

TİKA, 2006 yılından beri faaliyet gösterdiği Makedonya da eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya, tarihi eserlerin restorasyonundan iletişime farklı alanlarda hayata geçirdiği 457 proje için toplam 22 milyon avro harcadı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Makedonya daki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Tiryaki, 2014 yılının kendileri açısından son derece iyi geçtiğini belirten Tiryaki, temsil açısından önemli bir yıl geçirdiklerini, her geçen yıl kendilerini geliştirerek yollarına devam ettiklerini söyledi.

Geçen yıl Kocacık ta, Mustafa Kemal Atatürk ün babası Ali Rıza Efendi ye ait anı evinin ve Manastır Askeri İdadisi nin restorasyonu projelerinin açılışlarını yaptıklarını hatırlatan Tiryaki, eğitim alanında gerçekleştirdikleri projeler kapsamında da Makedonya nın farklı bölgelerinde dört ilkokul ve bir lisesinin yenilendiğini, bazı üniversitelere teknik donanım desteği sağlandığını,  bin 400 kişiye Türkçe kursu ve  öğrencilere burs verildiğini ifade etti.

Tiryaki, işsizliğin özellikle ülkenin doğusunda büyük bir sorun olduğuna işaret ederek, Oradaki halkın ekonomik olarak kalkınması için küçük çaplı projeler de gerçekleştiriyoruz. Daha önceden yaptığımız arıcılık projesinin biraz daha mikroya indirerek, yaklaşık 35 aileye ekipman ve arılar temin edildi. Bu proje sayesinde, her aileye ayda en az 200 avro katkı sağlanıyor dedi.

 

- 17 proje devam ediyor

 

Manastır daki İshakiye Camisi ve Struga daki Kebir Çelebi Camisi ndeki restorasyon çalışmalarının sürdüğünü anımsatan Tiryaki, restorasyon çalışmalarının tamamlandığı Radanya daki Mahmut Ağa Camisi nin resmi açılışının önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi.

Tiryaki, geçen yıl başlatılan ve halen devam eden 17 proje olduğunu belirterek, şunları aktardı:

Üsküp te bulunan üç tane camimizin, Sultan Murad, Alaca ve Hüseyin Şah camilerinin, restorasyonlarının projelendirmeleri tamamlandı. Önümüzdeki günlerde ikisinin restorasyonuna başlamayı düşünüyoruz. Bunlar Alaca Camisi ve Hüseyin Şah Camisi. Bu iki caminin restorasyonu tamamlandıktan sonra da Sultan Murad Camisi nin restorasyonuna başlayacağız.

Makedonya da, 2006 yılından beri faaliyet gösteren TİKA, 22 milyon avro tutarında 457 proje gerçekleştirdi.

TİKA, eğitim alanında 175, sosyal alanda 125, alt yapı alanından 107, su alanında 12, sağlık alanında 8, iletişim alanında 16, ulaştırma alanında 9, tarım alanında 5 proje gerçekleştirdi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

1 Kestiği ağaç ölümüne neden oldu

'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

2 'Deniz Dibinde Zil Sesi' seyirciyle buluşmaya devam ediyor

Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

3 Marangoz imalathanesinde çıkan yangın korkuttu

Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

4 Metrobüs yoluna giren şahsa, metrobüs çarptı: 1 yaralı

Göçük altında kalan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

5 Göçük altında kalan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Trabzonspor'da çeyrek final sevinci

6 Trabzonspor'da çeyrek final sevinci

Victor Moses İstanbul'a geldi

7 Victor Moses İstanbul'a geldi